Mamy haka na raka!

Ocena: 5/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

A dokładnie na raka szyjki macicy. Dzięki zastosowaniu specjalnej szczepionki kobiety mogą uniknąć tego nowotworu.

Szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego można podawać już nastolatkom.
Szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego można podawać już nastolatkom.

Od niedawna w kalendarzu szczepień zalecanych jest szczepionka przeciwko wirusowi HPV, głównemu sprawcy raka szyjki macicy. Szczepionka znajduje się w spisie szczepień zalecanych a nie obowiązkowych, ponieważ państwa nie stać na sfinansowanie szczepionki wszystkim kobietom. Mimo to niektóre gminy fundują szczepionkę dziewczynkom w wieku gimnazjalnym.                                   

Masz wybór

Dostępne są dwie szczepionki przeciwko wirusowi HPV. Chronią nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale także dysplazją szyjki i sromu oraz powstawaniem brodawek zewnętrznych narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych.

  • Silgard zapobiega zakażeniu typami 16 i 18 HPV, głównymi sprawcami raka szyjki macicy, oraz typami 6 i 11 wirusa, najczęściej wywołującymi kłykciny kończyste. Jest zarejestrowana do stosowania u kobiet w wieku 9-25 lat i u chłopców w wieku 9-15 lat.
  • Cervarix zawiera dwa typy HPV: 16 i 18. Można ją podawać dziewczętom w wieku 10-25 lat.

Warto wiedzieć Nie można uznać, że któraś ze szczepionek jest lepsza od drugiej. Trwają badania porównujące je, które pozwolą ustalić, czy są tak samo skuteczne.

 

Dlaczego tak młodo?

Szczepionkę najlepiej podawać młodzieży, bo w tym wieku jest szansa, że tak młode osoby jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego, czyli, że nie doszło jeszcze do bezobjawowego zakażenia HPV. Szczepionka nie leczy bowiem powstałego już zakażenia i nie likwiduje uśpionego w komórkach narządów intymnych wirusa.

Warto wiedzieć Szczepienie nastolatki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego nie jest wcale oznaką akceptowania rozwiązłości ani inicjacji seksualnej w młodym wieku, ale dowodem troski o zdrowie i życie dziecka. Szczepionkę mogą przyjąć także kobiety, które rozpoczęły już życie seksualne, ale szczepionka może być mniej skuteczna, jeśli przed jej podaniem doszło do zakażenia HPV. Nie zaleca się żadnych badań wykrywających ewentualne zakażenie HPV przez rozpoczęciem szczepienia.                            

Szczepić tak, ale jak?

Schemat cyklu szczepień uzależniony jest od wyboru szczepionki.

  • Silgard podaje się w 3 dawkach: drugą po 2 miesiącach od pierwszej (minimum 1 miesiąc), a trzecią po 4 miesiącach po drugiej (minimum 3 miesiące) - cykl 0, 2, 6.
  • Cervarix należy zaszczepić także w 3 dawkach, ale drugą dawkę miesiąc, trzecią zaś sześć miesięcy po pierwszej: cykl 0, 1, 6.

Warto wiedzieć Nie należy stosować szczepionek zamiennie, np. zacząć cykl szczepień jedną, a kończyć drugą. Pełny cykl, czyli 3 dawki, powinien być wykonany tą samą szczepionką, bo brak jest danych o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania ich zamiennie.

Prawdy i mity na temat przeciwwskazań

Szczepionki trzeba unikać, jeśli po poprzedniej dawce wystąpiła ciężka reakcja alergiczna albo gdy kobieta jest właśnie chora i gorączkuje. Ostrożnie szczepionkę trzeba podawać u osób z zaburzeniami krzepnięcia. Nie ma powodu, by ze szczepienia rezygnowały kobiety karmiące piersią. Także wbrew obiegowej opinii wiek powyżej 25-26 lat nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Kobiety po 26. roku życia także mogą się zaszczepić, ale najpierw powinny porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem. Po prostu producent nie gwarantuje skuteczności u pań w tym wieku, choćby ze względu na prawdopodobieństwo przebytego już zakażenia HPV. Jednak jak dotąd badania wykazały dużą immunogenność, czyli reakcję układu immunologicznego na szczepionkę, u kobiet w wieku 25-55 lat.

Warto wiedzieć Trwają badania nad skutecznością szczepionki u kobiet powyżej 26 lat. Szczepionka Cervarix jest zarejestrowana powyżej 25 lat w Australii, a w Europie trwają nad tym prace.

Słowo o skuteczności

Przed podaniem szczepionki nie ma potrzeby wykonywania badań wykrywających ewentualne zakażenie HPV. Szczepionka jest najskuteczniejsza u osób, które nigdy nie "złapały" wirusa. Ponadto stężenie przeciwciał przeciwko HPV jest największe po szczepieniu dziewcząt w wieku 10-15 lat.

Warto wiedzieć W różnych krajach zaleca się nieco odmienny, choć podobny wiek rozpoczęcia szczepienia u dziewcząt, np. we Francji sugeruje się szczepienie w wieku 14, we Włoszech 12, a na Cyprze 9-15 lat. Wiadomo jednak, że najskuteczniejsze jest szczepienie w wieku 9-13 lat, choć podobnie wysokiej skuteczności można oczekiwać w wieku do 16 lat, pod warunkiem, że nie doszło już do zakażenia HPV.

Nie zapominaj o cytologii!!!

Szczepionka nie zwalnia z regularnych wizyt u ginekologa i wykonywania badań cytologicznych. Szczepienie nie jest pewną w 100% metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy i kłykcinom kończystym, bo mogą je powodować także inne, niezawarte w szczepionce typy wirusa. Dlatego pomimo szczepienia każda kobieta, podobnie jak panie, które nie otrzymały szczepionki, powinna przynajmniej raz na 3 lata, a najlepiej raz w roku, zgłaszać się na badanie cytologiczne.

Warto wiedzieć Szczepionka nie chroni przed innymi, nieznajdującymi się w preparacie typami wirusa, a typy 16 i 18 odpowiadają za 70% przypadków raka szyjki macicy, nie zaś za 100%.

Ważne pytania

Dlaczego nie szczepi się chłopców, tylko dziewczęta?

Szczepionka Silgard jest zarejestrowana także dla chłopców w wieku 9-15 lat. Szczepi się jednak głównie dziewczęta i kobiety, ponieważ u nich wirus może wywołać nie tylko brodawki narządów płciowych jak u mężczyzn, ale także raka szyjki macicy.

Czy może zaszczepić się osoba, która ma już kłykciny kończyste?

Może, ale szczepionka nie spowoduje wyleczenia, a jedynie może zapobiec zakażeniu innymi typami wirusa wywołującymi także brodawki narządów płciowych.

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na skuteczność szczepionki przeciwko HPV?

Wydaje się, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych nie ma znaczenia dla skuteczności zapobiegania zakażeniom typami wirusa HPV zawartymi w szczepionce. Badania nie wskazują na taką zależność.

Czy dostępna w Polsce szczepionka Silgard różni się od dostępnej w Ameryce szczepionki Gardasil?

Nie. Jest to ta sama szczepionka.

Tematy: HPV, rak szyjki macicy

Komentarze