Kobiece badania

Ocena: 4/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Żadna kobieta nie lubi wizyt w gabinecie ginekologicznym, zwłaszcza jeśli musi się tam poddać badaniu. Obawy są jednak mniejsze, gdy wiadomo, na czym badanie polega. Oto przegląd „babskich” badań.

Warto wiedzieć więcej o badaniach ginekologicznych - pozbędziesz się lęku i obaw.
Warto wiedzieć więcej o badaniach ginekologicznych - pozbędziesz się lęku i obaw.

Pierwszym elementem każdego badania lekarskiego, także ginekologicznego, jest wywiad, czyli pytania dotyczące zdrowia kobiety, menstruacji, daty ostatniej miesiączki, wszelkich dolegliwości, a także chorób występujących w rodzinie. Kolejny etap to badanie.

Badanie ginekologiczne

Celem tego badania jest wykrycie nieprawidłowości narządów rodnych. Kobieta musi zdjąć bieliznę i usiąść na specjalnym fotelu ginekologicznym z rozchylonymi udami. Najpierw lekarz ogląda intymne okolice. Nie ma w tym nic wyjątkowego i nie należy się dziwić. Następnie zakłada specjalny wziernik. To nie boli. W większości gabinetów dostępne są jednorazowe, plastikowe wzierniki. Metalowe, jeśli nie zostaną chwilę ogrzane w dłoniach lekarza (ma jednorazowe rękawiczki) mogą dawać chwilowe nieprzyjemne uczucie chłodu. Założony wziernik utrzymuje rozchylone ścianki pochwy. Dzięki temu lekarz może obejrzeć pochwę, tarczę szyjki macicy i stwierdzić np. nadżerkę. To właściwy moment na pobranie cytologii. Następnie lekarz wyjmuje wziernik i przechodzi do tzw. badania dwuręcznego. Palce jednej ręki wsuwa do pochwy, a drugą układa na podbrzuszu. W ten sposób bada sklepienie pochwy, położenie, wielkość, konsystencję macicy i przydatków. Badanie nie powinno być bolesne, choć bywa nieprzyjemne. Jeśli boli, koniecznie trzeba powiedzieć o tym lekarzowi.

O tym warto pamiętać Należy unikać badania w czasie miesiączki. Jeśli jest niezbędne podczas menstruacji, trzeba o tym poinformować lekarza. Przed badaniem lepiej się wysiusiać. Trzeba też zadbać o higienę osobistą: podmyć się w domu lub skorzystać z toalety i bidetu w prywatnej lecznicy lub gabinecie.

Jak często wykonywać Raz w roku 

Cena Bezpłatnie, a w prywatnym gabinecie 80-200 zł.

Badanie cytologiczne

Cytologię pobiera się przed badaniem ginekologicznym, nie w czasie miesiączki. Umożliwia wykrycie stanów zapalnych, przednowotworowych i nowotworów szyjki macicy. Po założeniu wziernika pochwowego lekarz specjalną szczoteczką pobiera wymaz z części pochwowej i kanału szyjki macicy i rozprowadza go na szkiełku. Materiał komórkowy jest później oglądany przez specjalistę cytologa pod mikroskopem. Badanie jest niebolesne. Pacjentka czuje tylko lekki dotyk. Wynik jest gotowy po kilku dniach.

O czym warto pamiętać 2-3 dni przed badaniem trzeba się powstrzymać od współżycia i stosowania środków dopochwowych. 

Jak często wykonywać Minimum raz na 3 lata, najlepiej co roku.

Cena Bezpłatnie, a w prywatnym gabinecie ok. 30-55 zł.

Rozmaz mikrobiologiczny pochwy

Umożliwia określenie, jakie mikroorganizmy wywołują stan zapalny pochwy oraz jakie leki skutecznie go zwalczą. Za pomocą specjalnego wacika lekarz pobiera wydzielinę pochwową z kilku miejsc. Następnie jest ona badana w pracowni mikrobiologicznej.

O czym warto pamiętać 3-4 dni przed badaniem lepiej zaprzestać współżycia, środków dopochwowych oraz irygacji. 

Jak często wykonywać Przy podejrzeniu niektórych infekcji, na zlecenie lekarza.

Cena 30-55 zł.   

Kolposkopia

Za pomocą specjalnego aparatu, zwanego kolposkopem, lekarz otrzymuje powiększony kilkadziesiąt razy trójwymiarowy obraz. Najpierw ogląda nabłonek sromu, następnie po założeniu wziernika pochwę i część pochwową szyjki macicy. Lekarz może użyć różnych metod kontrastujących, które ułatwiają odróżnienie zmian patologicznych od prawidłowej tkanki. Może także pobrać materiał na badanie cytologiczne, a nawet wycinek z wybranego podczas oglądania miejsca. Kolposkopia ułatwia wykrycie zmian przednowotworowych, które są całkowicie uleczalne, a także stanów zapalnych, np. zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za powstanie nowotworów szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne.

O czym warto pamiętać Kilka dni przed badaniem trzeba zrezygnować z intymnych zbliżeń, stosowania środków dopochwowych, irygacji.

Jak często wykonywać Zgodnie z zaleceniem lekarza.

Cena Bezpłatnie, w prywatnym gabinecie około 150 zł.

USG przezpochwowe

Jest bardziej precyzyjne w ocenie narządów miednicy mniejszej od USG wykonywanego przez powłoki brzuszne. Umożliwia ocenę narządów rodnych, ich budowę i ewentualne nieprawidłowości, np. wady rozwojowe, torbiele jajnika, polipy, endometriozę. We wczesnym okresie ciąży pozwala ją potwierdzić. Na specjalną małą sondę średnicy około 2 centymetrów lekarz zakłada prezerwatywę, na nią żel i wsuwa sondę do pochwy pacjentki. Na ekranie monitora ogląda macicę, jajowody, jajniki, przestrzeń zaotrzewnową. Badanie jest bezbolesne, ale trochę nieprzyjemne.

O czym warto pamiętać W razie potrzeby można je wykonywać kilkukrotnie.

Jak często wykonywać Zgodnie z zaleceniem lekarza.

Cena Bezpłatnie, w gabinecie prywatnym od 80-200 zł

Histeroskopia

Polega na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu. Wykonuje się ją w diagnostyce i leczeniu trudności z zajściem w ciążę, przy podejrzeniu wad ujścia macicznego jajowodów, zaburzeniach cyklu miesiączkowego o nieustalonej przyczynie, a także przy podejrzeniu zrostów, polipów, niektórych mięśniaków i zmian rozrostowych jamy macicy. Badanie odbywa się na sali operacyjnej, nie w zwykłym gabinecie. Przed zabiegiem kobieta musi zostać zbadana ginekologicznie, aby określić wielkość, położenie i ruchomość macicy. Pacjentka leży na stole operacyjnym z nogami zgiętymi w kolanach i rozchylonymi. Po znieczuleniu ogólnym lekarz zakłada wziernik a następnie za pomocą histeroskopu (jego średnica ma 3-5 milimetrów), przez pochwę i szyjkę macicy dostaje się do jej wnętrza. Następnie specjalny środek umożliwia rozszerzenie światła macicy i dokładne obejrzenie jej wnętrza na monitorze.

O czym warto pamiętać Badanie umożliwia nie tylko diagnostykę, ale także pobranie wycinków do badania histopatologicznego i leczenie, np. usunięcie zrostów.

Jak często wykonywać Przy podejrzeniu nieprawidłowości, zgodnie z zaleceniem lekarza. 

Cena Badanie wykonuje się w szpitalu, bezpłatnie. W prywatnej klinice kosztuje około 1700-2000 zł.

Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa. 

Tematy: USG, ginekolog, cytologia

Komentarze