Jaką wodę pić

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Woda symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie. Jaką wodę wybierać, która jest najzdrowsza i kiedy pić jej najwięcej?

O regularnym piciu wody nie mogą zapominać osoby przebywające na diecie.
O regularnym piciu wody nie mogą zapominać osoby przebywające na diecie.

Nasz organizm składa się w 70% z wody, występuje ona we wszystkich tkankach organizmu, a jej rozmieszczenie jest nierównomierne. O ile bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć kilka tygodni, o tyle bez wody jedynie kilka dni. Woda nie jest źródłem energii, ale pełni niezwykle ważne funkcje, ponieważ wszystkie procesy w organizmie zachodzą dzięki wodzie.

Rola wody

Główną rolą, jaką pełni woda w naszym organizmie, jest przenoszenie składników odżywczych i tlenu do komórek. Prawidłowe trawienie oraz właściwa praca jelit nie jest możliwa bez jej obecności. Poza tym woda jest niezbędna przy usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Decyduje także o temperaturze ciała i podnosi odporność, służy do utrzymania właściwej objętości i ciśnienia krwi. To woda dba o nawilżenie gałek ocznych, błon śluzowych i ruchliwość stawów. Poprzez stałe nawilżanie płuc umożliwia oddychanie. Woda dostarcza także wiele minerałów i mikroelementów.

Niedobór wody w organizmie

Gdy odczuwasz silne pragnienie to znak, że organizm zaczyna powoli się odwadniać. Niestety, większość z nas wypija zbyt mało wody, co jest powodem różnych kłopotów zdrowotnych. Przy niedoborze wody mózg jest gorzej ukrwiony, zmniejsza się zatem zdolność koncentracji, pojawiają się zawroty i ból głowy oraz wymioty. Przy odwodnieniu dochodzi do skurczów i bólu mięśni, osłabienia, zaburzeń oddychania, suchości w ustach, rozdrażnienia, osłabienia fizycznego i utraty apetytu. Aby nasz organizm mógł funkcjonować prawidłowo, należy dostarczać mu tyle wody, ile się jej pozbył. W ciągu doby tracimy ok. 2,5 litra wody podczas następujących procesów życiowych: oddychanie, pocenie się, wydalanie (mocz i kał). Niedobór wody odczuwamy już przy utracie 1-2%, co powoduje obniżenie wydolności fizycznej. Zmniejsza się też ilość moczu, a więc i usuwanych toksyn, co może prowadzić do zatrucia organizmu. Strata 20% wody prowadzi do śmierci. Musimy pamiętać, że nasz organizm nie posiada zdolności magazynowania wody, dlatego należy stale uzupełniać płyny, aby nie doszło do zaburzeń prawidłowości zachodzących procesów życiowych. Aby uzupełnić niedobory wody, powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie, w tym 1,5 litra wody mineralnej.

Kiedy i w jakich sytuacjach nie możemy zapomnieć o spożyciu wody?

Zapotrzebowanie na wodę zależy od pór roku, wieku, rodzaju wykonywanej pracy i przemiany materii. Musimy mieć na uwadze, że najwięcej wody nasz organizm potrzebuje latem, podczas upałów oraz wysiłku fizycznego, ponieważ tracimy ją wtedy wraz z potem. Także w czasie mrozów organizm domaga się wody, gdyż potrzebuje więcej energii do ogrzania ciała. Do ubytku wody może dojść też w czasie wystąpienia dolegliwości takich jak gorączka, biegunka lub wymioty, gdy cierpimy na cukrzycę lub zaburzenie pracy nerek. Nasz organizm zużywa więcej wody do trawienia kalorycznych potraw, jak i tych bogatych w błonnik. Gdy spożywamy pikantne, słone przysmaki lub alkohol, też musimy pamiętać o uzupełnianiu płynów. O regularnym piciu wody nie mogą zapominać osoby przebywające na diecie oraz miłośnicy kawy i herbaty.

Woda nie tylko w wodzie

Głównym źródłem wody jest woda mineralna oraz napoje, ale nie tylko. Pewne jej ilości czerpać możemy z pokarmów. Najwięcej wody zawierają warzywa i owoce, mniej mleko i mięso, na końcu listy natomiast znajdują się chleb, masło i mąka. Warto pamiętać jednak, że picie kawy, herbaty i słodkich napojów nie jest najrozsądniejszym sposobem nawadniania organizmu.

Woda wodzie nierówna

Na rynku mamy do dyspozycji przede wszystkim wody źródlane i mineralne. Którą wybrać i dlaczego? Czym kierować się przy zakupie? Woda powinna dostarczać nam składników mineralnych, takich jak wapń, magnez czy potas. Niestety, woda źródlana nie spełnia tych wymogów, przez wzgląd na niską zawartość tych pierwiastków. Kupujmy zatem wody mineralne, które pomogą nam utrzymać prawidłowy poziom mikroelementów w organizmie i pozwolą zaoszczędzić na zakupie suplementów bogatych w te składniki.

Co z piciem wody z bąbelkami?

Stwierdzenie, iż woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej, jest mitem. Woda z bąbelkami wpływa korzystnie na trawienie, lepiej orzeźwia i szybciej gasi pragnienie niż woda niegazowana. Jedynie osoby cierpiące na nadkwasotę i dolegliwości gastryczne powinny zrezygnować z picia wody gazowanej. Jest to zatem raczej kwestia upodobań niż zdrowia.

Tematy: woda, woda mineralna, woda źródlana, odwodnienie, woda gazowana

Komentarze