7 zasad bezpiecznego przyjmowania leków

Ocena: 4.66/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zwracaj uwagę nie tylko na to „co” bierzesz, ale też „w jaki sposób” to robisz.

Nie rozgryzaj leków, które mają specjalną osłonkę, bo nie zadziałają albo wręcz zaszkodzą. Fot. Shutterstock.com
Nie rozgryzaj leków, które mają specjalną osłonkę, bo nie zadziałają albo wręcz zaszkodzą.

1. Popijaj leki wodą

Każdy lek - w formie tabletek, kapsułek, granulatu, drażetek czy syropu - popijaj wodą. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że napój wejdzie w interakcję z twoim lekiem i osłabi albo zmieni jego działanie.

2. Ma być "na czczo"? Kolację zjedz 12 godzin wcześniej

Jeśli lekarz wyraźnie zaznaczył, że masz zażywać lekarstwo "na pusty żołądek", to miał na myśli - 12 godzin po ostatnim posiłku. Warto pilnować tej reguły, bo leki które lekarz zapisuje z takim obostrzeniem, gorzej wchłaniają się razem z pokarmem.

3. Trzymaj się dawek określonych przez lekarza

Nigdy samodzielnie nie przekraczaj zaleconej dawki, by nie dopuścić do zwiększenia ryzyka pojawienia się objawów niepożądanych. Jeśli masz wrażenie, że lek nie działa, zgłoś się do lekarza i podziel swoimi obawami. Może konieczna będzie zmiana preparatu, a może dłuższy okres oczekiwania na rezultat jest charakterystyczny dla danego leku lub choroby.

4. Dbaj o porządek

Jeśli lekarz zapisał ci kilka leków, to ściśle przestrzegaj tego, w jakiej kolejności masz je przyjmować. Poproś lekarza, by zrobił ci rozpiskę, które z twoich leków bierze się przed śniadaniem, które zaraz po jedzeniu, a które dopiero wtedy, gdy od posiłku miną np. 2 godziny. Pilnując tych zaleceń nie narażasz się na to, że leki wejdą ze sobą w interakcję albo będą słabiej działać niż powinny.

5. Nie rozgryzaj leków

Jeśli zapomnisz o tej zasadzie i rozgryziesz drażetkę czy kapsułkę, zniszczysz jej osłonkę i dojdzie do tego, że np. na raz dostanie się do twego organizmu zbyt dużo leku (jeśli preparat był zaprojektowany tak, by powoli się uwalniać), podrażnisz żołądek, albo soki żołądkowe zniszczą substancję czynną i preparat nie zadziała. Możliwości jest wiele, a jedno jest pewne - cel leczniczy nie zostanie osiągnięty.

6. Pilnuj terminów ważności

Zawsze sprawdzaj czy lek nadaje się jeszcze do użytku. Uwaga - liczy się nie tylko data na opakowaniu ale także informacja w ciągu ilu miesięcy, tygodni lub dni po otwarciu trzeba preparat zużyć. Zwłaszcza w przypadku kropli do nosa czy oczu te terminy bywają bardzo krótkie np. 5 dni. Pamiętaj też, że nawet jeśli nie minął jeszcze termin ważności, ale lek zmienił on swój kolor albo zmętniał, nie wolno go przyjmować.  

7. Nie czekaj aż ból się nasili

Lek przeciwbólowy będzie działał najskuteczniej, jeśli zażyjesz go natychmiast, gdy pojawi się ból. Przyjmuje się, że z przyjęciem kolejnej dawki musi zaczekać dwie godziny. Wtedy bowiem lek powinien osiągnąć szczyt swego działania i wtedy można ocenić, czy dawka była wystarczająca, czy nie.

Tematy: leki, leki przeciwbólowe

Komentarze