Intymne kłopoty

Ocena: 4.8/5 Głosów: 13
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Coś cię swędzi, piecze w intymnym miejscu, a do tego zmieniła się wydzielina z pochwy? Zamiast wpadać w panikę, skorzystaj z pomocy lekarza.

Przyczyną infekcji intymnych nie zawsze jest brak higieny.
Przyczyną infekcji intymnych nie zawsze jest brak higieny.

Kobiety ze względu na swoją budowę i zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym narażone są na intymne infekcje znacznie bardziej niż mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że trzeba taki stan akceptować. Najpierw poradź się lekarza a potem wprowadź w życie zmiany, które zmniejszą ryzyko intymnych infekcji.                                   

Osobista broń

W pochwie znajdują się "dobre" bakterie, pałeczki kwasu mlekowego. Stanowią naturalną ochronną florę bakteryjną pochwy. Wydzielany przez nie kwas mlekowy utrzymuje kwaśne środowisko, nieprzyjazne dla zarazków, uniemożliwiające rozwój wielu chorobotwórczym drobnoustrojom. Stanowi osobistą barierę ochronną przed infekcjami. Czasem jednak nieświadomie zaburzamy tę ochronę. Sprzyja temu stosowanie antybiotyków, irygacji, a także wahania stężenia estrogenów (dlatego ciężarne są bardziej podatne na intymne infekcje).                            

Prawidłowo, czyli jak?

Nie powinnaś czuć w intymnym miejscu żadnego swędzenia, pieczenia, ani dyskomfortu. Normalna wydzielina z pochwy zmienia się w ciągu miesiąca, ale jest stale bez zapachu. W zależności od fazy cyklu jest mlecznobiała albo niemal przezroczysta. Tworzy ją wydzielina gruczołów Bartholina, błony śluzowej macicy, jajowodów, złuszczone komórki ściany pochwy oraz śluz szyjkowy. Podczas owulacji, kilka dni przed i po niej bywa nieco bardziej obfita. Nigdy jednak nie powinnaś czuć, że jej nadmiar wypływa z pochwy.                             

U jak upławy

Niepokój powinny wzbudzić upławy. Są bardziej obfite od naturalnej wydzieliny, a ich barwa i zapach są inne niż dotychczas. Nieprawidłowe są także zielonkawe lub żółtawe ślady na bieliźnie, zwłaszcza jeśli mają nieprzyjemny zapach, np. drożdży, oraz pieniste upławy, przypominające ropę lub serwatkę. Jeśli dodatkowo odczuwasz jeszcze swędzenie lub ból w intymnym miejscu, czym prędzej zgłoś się do ginekologa. Zaniedbana infekcja, poza dolegliwościami utrudniającymi normalne funkcjonowanie, może grozić uszkodzeniem jajowodów, a nawet problemami z zajściem w ciążę.                         

Poznaj intruza

Lekarz zbada cię i zleci odpowiednie leczenie, zwykle w postaci globulek dopochwowych, kremów, rzadziej leków doustnych. Oto najczęstsze przyczyny przykrych dolegliwości.

Grzybica pochwy

Wywołują ją drożdżaki, zwykle Candida albicans. Nie są groźne, pod warunkiem, że układ odpornościowy jest sprawny, a wewnętrzne środowisko pochwy działa bez zarzutu. Czasem wystarczy zachwianie tej równowagi, np. przez stosowanie antybiotyków, zbyt intensywne i częste podmywanie lub "ostry" seks, aby drożdżaki ruszyły do ataku. Grzybicy sprzyja także ciąża. Choroba objawia się silnym, uporczywym swędzeniem pochwy, często także warg sromowych. Pojawiają się gęste, żółtawe upławy przypominające trochę twaróg o zapachu grzybów. Mężczyźni zwykle nie mają objawów grzybicy, czasem zdarza im się zaczerwienienie na genitaliach lub niewielkie swędzenie. Nieświadomie mogą dalej zakażać partnerkę. Dlatego leczeniu powinni się poddać oboje partnerzy.

Co możesz zrobić przed wizytą u lekarza? Kup w aptece dostępny bez recepty środek przeciwgrzybiczy, choćby w kremie, i posmaruj przynajmniej zewnętrzne narządy płciowe. Stosując globulki z pałeczkami kwasu mlekowego, nie wyleczysz infekcji, ale wspomożesz "dobre" bakterie w walce z drożdżakami. Nie daj się zwieść chwilowej uldze. Wizyta u lekarza jest niezbędna.

Jak można zarazić się grzybicą pochwy i jak jej zapobiegać? - odpowiada Agnieszka-Antczak Judycka, ginekolog - obejrzyj VIDEO!

Bakteryjna infekcja

Objawem zakażenia chorobotwórczymi bakteriami, które przejęły kontrolę nad dobrymi, ochronnymi zarazkami pochwy, są białe lub żółte upławy oraz swędzenie i pieczenie sromu. Leczeniu muszą się poddać oboje partnerzy. W przeciwnym razie choroba może nawracać, powodując powikłania, np. zapalenie jajników.

Co możesz zrobić przed wizytą u lekarza? Zrezygnuj z seksu. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Jeśli musisz czekać na wizytę, zaaplikuj sobie kapsułki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego.

Rzęsistkowica

Jest dość powszechną dolegliwością intymną. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, zwykle od mężczyzny. Mężczyźni nie mają żadnych dolegliwości, są tylko nosicielami rzęsistka. Dlatego infekcji sprzyja bogate życie intymne, częsta zmiana partnerów i bycie na bakier w higieną osobistą. Siedliskiem rzęsistka pochwowego mogą być urządzenia sanitarne i baseny. Choroba objawia się świądem i pieczeniem, a także pienistymi żółtozielonymi upławami o nieprzyjemnym zapachu. Podczas stosunku pojawia się ból.  

Co możesz zrobić przed wizytą u lekarza? Leki dostępne bez recepty nie zastąpią wizyty u lekarza. Powstrzymaj się od intymnych kontaktów.

Alergia

Swędzenie, obrzęk warg sromowych i ich zaczerwienienie mogą pojawić się po kontakcie z uczulającym proszkiem, wkładkami lub podpaskami higienicznymi, a także mydłem lub płynem do higieny intymnej. Czasem przykre pieczenie wywołuje lateks, z któregoś wykonane są prezerwatyw lub środki stosowane do perfumowania kondomów.

Co możesz zrobić przed wizytą u lekarza? Jeśli wiesz, co wywołało przykre objawy, zrezygnuj z uczulającej substancji. Zażyj dostępne bez recepty środki przeciwalergiczne w tabletkach.

Jak uniknąć intymnych infekcji

Gdy już uda ci się pokonać intymną infekcję, postaraj się zapobiegać jej nawrotom. Pomogą ci w tym poniższe rady. Pamiętaj jednak, że to tylko sposoby zapobiegania, a nie leczenia. Mogą jednak przyspieszyć powrót do formy podczas infekcji.

 • Noś bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin, np. bawełny. W ciepłym, wilgotnym środowisku jakie stwarzają syntetyczne tkaniny doskonale czują się chorobotwórcze drobnoustroje i drożdżaki. 
 • Do podmywania się stosuj płyn do higieny intymnej. W przeciwieństwie do zwykłych mydeł o zasadowym pH współgra on z naturalnym, kwaśnym odczynem intymnych miejsc. Niektóre płyny zawierają także kwas mlekowy i alantoinę lub inne składniki łagodzące podrażnienia.
 • Podmywaj się zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. Takie postępowanie wydaje się bardzo logiczne. Przecież postępując odwrotnie, można na własne życzenie przenieść bakterie z okolic odbytu do pochwy. Nieprawidłowy kierunek podmywania sprzyja także zakażeniu układu moczowego i zapalenie pęcherza moczowego lub cewki moczowej.
 • Zrezygnuj z myjek i gąbek. W ich oczkach w cieple i wilgotności panującej w łazience doskonale mnożą się zarazki.
 • Zadbaj, aby nikt inny nie korzystał w twojego osobistego ręcznika.
 • Nie przesadzaj z higieną intymną. Ani nadmiar, ani niedostatek zabiegów higienicznych nie jest dobry dla organizmu. Jeśli nie masz akurat miesiączki, wystarczy, jeśli podmyjesz się 1-2 razy dziennie, np. rano i wieczorem. W czasie miesiączki podmywaj się w zależności od potrzeby.
 • Do prania bielizny osobistej stosuj delikatne proszki do prania, np. dla niemowląt. Aby pozbyć się resztek proszku, nastaw pralkę na podwójne płukanie.
 • Staraj się nie brać codziennie długich kąpieli w wodzie z płynem do kąpieli lub solami. To może sprzyjać infekcjom intymnym. 
 • W czasie miesiączki często zmieniaj podpaski i tampony, nawet jeśli nie wymaga tego intensywność krwawienia. Jeśli cierpisz z powodu nawracających infekcji, zrezygnuj z tamponów na jakiś czas. 
 • Absolutnie nie słuchaj doradców, którzy sugerują, że powinnaś zrobić irygację. Ten stary sposób "leczenia" i "higieny osobistej" odszedł już dawno do lamusa, bo czyni więcej szkody niż pożytku. W ten sposób zabijesz dobre bakterie produkujące ochraniający pochwę kwas mlekowy.
 • Jeśli czujesz swędzenie w intymnym miejscu, zrezygnuj z zapachowego papieru toaletowego i pachnących wkładek higienicznych. Mogą nasilać dolegliwości. Sięgaj po oddychające wkładki, aby w okolicy sromu nie stwarzać nienaturalnie wilgotnego i ciepłego środowiska.
 • Od czasu do czasu stosuj kupione w aptece pałeczki kwasu mlekowego. Wsuń globulkę głęboko do pochwy na noc. Pałeczki kwasu mlekowego są naturalnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu intymnym infekcjom. Stwarzają w pochwie kwaśne środowisko, warunki jakich nie lubią chorobotwórcze zarazki. Opakowanie przechwytuj w lodówce. 


Czy wiesz, że...

Zakaźne choroby przenoszone drogą płciową nazywane są wenerycznymi. Należy do nich nie tylko kojarząca się od razu z tym pojęciem kiła, ale także, np. rzeżączka. Słowo "weneryczny" pochodzi od imienia rzymskiej bogini miłości Wenery, czczonej przez ród Juliusza Cezara i utożsamianej z grecką Afrodytą. Na nieszczęście dla tej pięknej bogini pojęcie nie kojarzy się dziś ze wspaniałym intymnym życiem człowieka, ale czymś wstydliwym, brudnym i złym.

Tematy: infekcje intymne, grzybica pochwy, rzęsistkowica, alergia, upławy

Komentarze