Instrukcja obsługi leków przeciwbólowych

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W sezonie chorobowym częściej sięgamy po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często bez większego namysłu, bo przecież czy tak powszechnie dostępne preparaty mogą być groźne? Odpowiedź niestety brzmi: mogą, jeśli nie będziemy ostrożni.

Sprawdzaj, czy różne leki, które bierzesz nie mają tej samej substancji czynnej. Fot. Shutterstock.com
Sprawdzaj, czy różne leki, które bierzesz nie mają tej samej substancji czynnej.

Konsultacja dr n. med. Paweł Grzesiowski, Instytut Profilaktyki Zakażeń 

 

Polacy są w światowej czołówce (zajmują trzecie miejsce po Amerykanach i Francuzach) pod względem ilości kupowanych leków przeciwbólowych - podaje firma IMS Health, zajmująca się analizą rynku farmaceutycznego. Z badania "Stosowanie leków dostępnych bez recepty" zrealizowanego przez CBOS w październiku 2010 r. wynika, że w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie leki przeciwbólowe brała połowa ankietowanych!

Różne nazwy, to samo działanie

Kiedy bolą cię zatoki, głowa, ząb, masz bóle menstruacyjne, nie wybieraj leku, który zlikwiduje JAKIKOLWIEK ból. Wybierz taki, który zlikwiduje TEN KONKRETNY ból np. ból zatok. A jeśli jesteś przeziębiona, weź preparat, który został wyprodukowany właśnie po to, by likwidować objawy przeziębienia. - Tak przynajmniej radzą w reklamach. TNie są to jednak dobre rady. W rezultacie bowiem często się zdarza, że w krótkim czasie bierzemy kilka preparatów na różne dolegliwości, które wprawdzie mają różne nazwy, ale zawierają te same substancje czynne (substancje, które odpowiadają za efekt leczniczy preparatu). To może prowadzić do kumulacji owych substancji i ich przedawkowania. Co roku do szpitali trafia kilka tysięcy osób w wyniku zatrucia lekami przeciwbólowymi. Dokładna liczba nie jest znana, gdyż - pomimo zaleceń WHO (World Health Organization, czyli Światowa Organizacja Zdrowia) - w Polsce nie prowadzi się statystyk chorych hospitalizowanych z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych.

Zobacz też: Jakie leki można bezpiecznie przyjmować w ciąży

Dwie twarze paracetamolu

- Paracetamol to najczęściej występujący aktywny składnik kupowanych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwprzeziębieniowych - mówi dr n. med. Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń. - W zwykłych zalecanych dawkach jest praktycznie nietoksyczny. Jeśli jednak je przekroczymy, nasz organizm uruchomi mechanizm oczyszczania wątrobowego, w wyniku którego powstaje toksyczny metabolit paracetamolu, uszkadzający wątrobę i nerki. Początkowo, mniej więcej po upływie 24 godzin, pojawiają się nudności, bóle brzucha w okolicy wątroby, wymioty, brak łaknienia i bladość. Ale już wcześniej lek zaczyna negatywnie działać na wątrobę i nerki. Dlatego po przyjęciu dawki ponad 4g paracetamolu w ciągu doby, trzeba się jak najszybciej zgłosić do lekarza.
Większość takich przypadków spowodowana jest nieuwagą - wielu pacjentów nie wie nawet, że paracetamol nie występuje jedynie w środkach przeciwbólowych, ale także w preparatach złożonych zawierających dodatkowo tak różne środki jak np. kwas acetylosalicylowy, fenylefryna, pseudoefedryna, kofeina, kodeina, ibuprofen czy witamina C. Nic dziwnego, że biorąc lek na przeziębienie możesz nawet nie podejrzewać, że zawiera on tę samą substancję czynną, co zażyty chwilę wcześniej lek na ból głowy.

Więc choć paracetamol jest uważany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy dostępny bez recepty i ma najmniej działań ubocznych, to bez kontroli lekarza nie powinno się przyjmować go w większych ilościach niż dopuszczalna dawka dobowa i stosować dłużej niż 3 dni u dzieci i 5 dni u dorosłych. Przyjmowany w dużych dawkach (dla dorosłego maksymalna dawka dobowa wynosi 4 g) lub przez długi okres może powodować groźne skutki uboczne. Częste przyjmowanie paracetamolu prowadzi też do zwiększenia tolerancji na lek: po to, by znieść ból, trzeba przyjąć większą jego dawkę, a stąd już tylko jeden krok do przedawkowania.

Uwaga

Farmaceuci podkreślają, że przyczyną przedawkowania jest nie tylko brak świadomości, że leki o różnych nazwach zawierają tę samą substancję czynną, ale brak nawyku czytania ulotki dołączonej do leku. Lektura całej ulotki powinna być obowiązkową czynnością, która poprzedza zażycie każdego leku, także dostępnego bez recepty. 

Czytaj dalej na następnej stronie: instrukcja obsługi leków przeciwbólowych

Tematy: leki, przeziębienie, ból głowy, leki przeciwbólowe, paracetamol, NLPZ

Komentarze