Hemoroidy po porodzie – objawy i sposoby leczenia hemoroidów po ciąży

Ocena: 2.25/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ból, pieczenie czy swędzenie odbytu to typowe objawy hemoroidów. W ciąży guzki krwawnicze rozwijają się u wielu kobiet, czego przyczyną jest powiększająca się macica, uciskająca naczynia żylne. Na hemoroidy po porodzie można zastosować domowe sposoby lub leki bez recepty. Pomogą nasiadówki z leczniczych ziół i odpowiednia dieta przeciw zaparciom. Do dyspozycji mamy także czopki, żele czy maści, po które warto sięgnąć, by skutecznie wyleczyć bardziej zaawansowane żylaki odbytu po ciąży.

Fotolia

Hemoroidy – przyczyny hemoroidów po ciąży

 

Co to są hemoroidy? Zmiany te to po prostu żylaki wokół odbytu. Hemoroidy w ciąży mają zwiększoną skłonność do występowania lub nasilania się z powodu ucisku, jaki wywiera ciężarna macica na żyły jamy brzusznej. Prowadzi to do spowolnienia przepływu krwi w tych żyłach, co skutkuje jej gromadzeniem w żyłach wokół odbytu. Tu z kolei dochodzi do ich rozciągnięcia i, w konsekwencji, powstawania guzków krwawniczych. 

Powtarzające się zaparcia w ciąży również mogą być czynnikiem ryzyka tworzenia się hemoroidów. W czasie ciąży perystaltyka jelit znacznie zwalnia, co powoduje, że praca jelit jest mniej efektywna. Do przyczyn żylaków odbytu można również zaliczyć przyjmowanie niektórych leków lub preparatów zawierających np. żelazo. Suplementacja żelaza może przyczyniać się do powstawania problemów z wypróżnianiem, a następnie może prowadzić do powstawania żylaków odbytu.

Hemoroidy po porodzie występują głównie na skutek długotrwałego parcia, które niezwykle obciąża organizm kobiety. Osoby, które borykają się z hemoroidami po ciąży zwykle rodziły siłami natury. Zarówno w czasie trwania ciąży, jaki i po porodzie wzrasta ryzyko zakrzepicy żylaków odbytu. Do zakrzepicy może przyczyniać się trudny i powikłany poród oraz duża masa dziecka.

Hemoroidy po ciąży dzielą się na dwie grupy: hemoroidy zewnętrzne oraz hemoroidy wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne to żylaki widoczne w okolicach odbytu, przypominające sine guzki. Hemoroidy wewnętrzne można wyczuć palcem, są one niewidoczne na zewnątrz odbytu. Cechą charakterystyczną hemoroidów wewnętrznych jest to, że podczas parcia mogą one wypadać na zewnątrz, po czym samoistnie cofają się z powrotem do odbytu.

 

Objawy hemoroidów – jak wyglądają guzki krwawnicze?

 

Początkowo żylaki odbytu zazwyczaj nie dają wyraźnych symptomów. Na wczesnym etapie rozwoju może dochodzić do ich nieznacznego uwypuklania podczas parcia na stolec. 

Charakter i nasilenie objawów hemoroidów zależne jest od ich wielkości. Do najbardziej typowych oznak żylaków odbytu zalicza się:

  • swędzenie odbytu i świąd okolic odbytu;
  • pieczenie odbytu;
  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
  • podrażnienie oraz ból okolicy wyprzeniowej;
  • krwawienie z odbytu w momencie wypróżniania, widoczne jako pasma jasnoczerwonej krwi w stolcu lub świeżej krwi na papierze toaletowym;

Uciążliwym objawem hemoroidów po ciąży są także trudności z chodzeniem i siedzeniem.

 

Dieta przy hemoroidach – co jeść na hemoroidy po porodzie?

 

Jak wyleczyć hemoroidy? W profilaktyce i leczeniu hemoroidów po porodzie, podobnie jak poza tym stanem, jest unikanie zaparć. Leczenie guzków krwawniczych zależy od stopnia ich zaawansowania oraz od tego jak bardzo objawy żylaków odbytu, takie jak świąd czy pieczenie, są dokuczliwe dla świeżo upieczonej mamy. W przypadku, kiedy żylaki odbytu po ciąży są łagodne i nie utrudniają życia codziennego, można zastosować domowe sposoby na hemoroidy.

Na hemoroidy pomocna jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta przy hemoroidach to dieta przeciw zaparciom, która polega na piciu odpowiedniej ilości płynów oraz włączeniu do jadłospisu większej ilości produktów bogatych w błonnik. Spożywanie dużej ilości wody wspomaga przesuwanie pokarmu w przewodzie pokarmowym. Należy podkreślić, iż ciepła woda z cytryną na czczo również przyspieszy perystaltykę jelit i pomoże pozbyć się guzków krwawniczych.

Jeżeli chodzi o spożywanie błonnika, zapotrzebowanie kobiety na ten składnik pokarmowy wynosi 25–35 g na dobę. Do produktów bogatych w błonnik, które warto jeść przy hemoroidach, zaliczają się: świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste (płatki zbożowe, razowe pieczywo), rośliny strączkowe oraz suszone owoce (morele, śliwki). W aptekach dostępny jest także błonnik w tabletkach.

W przypadku leczenia hemoroidów po porodzie równie ważny jak prawidłowa dieta jest umiarkowany wysiłek fizyczny. Kobieta codziennie powinna spacerować lub wykonywać ćwiczenia gimnastyczne. Domowym sposobem na hemoroidy jest także leczenie zimnem. Polega ono na przykładaniu kostek lodu lub okładów żelowych w okolice odbytu, co uśmierzy ból i pieczenie odbytu. 

 

Na hemoroidy – zioła, kremy i maści bez recepty

 

Naturalnym lekiem na hemoroidy po urodzeniu dziecka są zioła. Warto jest przemywać okolicę odbytu naparem z leczniczych roślin, takich jak rumianek, nagietek, skrzyp oraz kora dębu. Wyciągi z tych ziół działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, ściągająco oraz mogą przyspieszać gojenie. Warto wykorzystać je także do przygotowania nasiadówek na hemoroidy.

Jeśli żylaki odbytu po porodzie są łagodne, można sięgnąć po leki na hemoroidy bez recepty dostępne w aptekach. Środki te najczęściej dostępne są w postaci żeli, kremów, czopków oraz maści. Czopki na hemoroidy będą pomocne w przypadku, kiedy dolegliwości nie są nasilone. Maść na hemoroidy należy stosować jeśli okolica odbytu jest silnie podrażniona.

Z reguły środki na hemoroidy zawierają takie substancje jak: diosmina, hydrokortyzon, chlorowodorek tetrakainy oraz wyciągi z kasztanowca czy arniki. Należy pamiętać, że tylko regularne stosowanie preparatów na hemoroidy pozwala na skuteczne wyleczenie guzków krwawniczych, jednak proces ten może potrwać nawet kilka tygodni. Należy podkreślić również to, że nie powinno się powstrzymywać oddawania stolca oraz po każdym wypróżnieniu należy umyć okolicę odbytu.

Jeśli mimo zastosowania powyższych sposobów, hemoroidy dalej utrzymują się, należy zgłosić się do lekarza proktologa, który jest specjalistą od chorób odbytu.

Tematy: hemoroidy po porodzie, hemoroidy po ciąży, sposoby na hemoroidy, lek na hemoroidy, zioła na hemoroidy, jak wyleczyć hemoroidy, hemoroidy po urodzeniu dziecka

Komentarze