Co robić, jeśli zapomnę wziąć pigułkę antykoncepcyjną?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Czasem każdej kobiecie zdarzają się nieprzewidziane intymne sytuacje. Warto wiedzieć, co wtedy zrobić.

Zwymiotowałaś po przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej. Stosujesz antykoncepcję hormonalną w postaci pigułek dwuskładnikowych zawierających estrogeny i progestageny. Zjadłaś coś nieświeżego, wypiłaś o jednego drinka za dużo albo dopadł się rotawirus i zwymiotowałaś. Teraz nie wiesz, czy zażyta pigułka zdążyła się wchłonąć i skutecznie działa, czy powinnaś się dodatkowo zabezpieczać. To zależy od tego, ile czasu upłynęło od zażycia tabletki do wymiotów. Jeśli minęło co najmniej 3 godziny lub więcej, albo zażyłaś ją na czczo, a potem zjadałaś śniadanie i od tego czasu upłynęły 2-3 godziny, możesz przyjąć, że hormony zdążyły się wchłonąć i nic nie musisz robić. Jeśli jednak od ostatniej pigułki minęło mniej niż 3 godziny, prawdopodobnie pigułka nie zdążyła się cała wchłonąć. Skuteczność preparatu może być niewystarczająca. Przez najbliższy tydzień, czyli 7 dni, dodatkowo zabezpieczaj się przed ciążą, np. prezerwatywą, zwłaszcza jeśli wymioty przytrafiły ci się w pierwszym tygodniu przyjmowania antykoncepcji. Oczywiście każdego kolejnego dnia łykaj pigułkę tak, jakby nic się nie stało: nie przerywaj terapii, ani nie sięgaj po podwójną dawkę hormonów. Natomiast jeśli zauważyłaś, że zwymiotowałaś niemal całą pastylkę, szybko przyjmij nową, a kolejną następnego dnia zgodnie z całym cyklem antykoncepcji. Spowoduje to jedynie skrócenie cyklu o jeden dzień. Po skończeniu opakowania zrób normalną 7-dniowa przerwę i jak zwykle rozpocznij nowe opakowanie. Dzień otwarcia listka pigułek wypadnie wówczas jeden dzień wcześniej niż przy poprzednich cyklach, czyli np. zamiast we wtorek, zaczniesz w poniedziałek.

Przeczytaj też: Opryszczka w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Zapomniałaś połknąć pigułkę. Jeśli od ostatniej dawki minęło mniej niż 12 godzin, jak najszybciej sięgnij po zapomnianą pigułkę. Kolejną przyjmij o zwykłej porze następnego dnia. Między tymi dwiema dawkami odstęp czasowy będzie mniejszy niż 24 godziny, ale nie musisz się martwić o ich skuteczność. Jeśli jednak przypomniałaś sobie o tabletce po upływie 12 godzin, przyjmij zapomnianą tabletkę, a kolejne zażywaj o stałej porze. Opóźnienie zażycia tabletki dłuższe niż 12 godzin stawia skuteczność antykoncepcji pod znakiem zapytania. W większości preparatów dla zachowania skutecznej antykoncepcji koniecznych jest 7 dni niezaburzonego przyjmowania leku. Jeśli zapomniałaś o pigułce z pierwszego tygodnia ich stosowania, koniecznie dodatkowo zabezpieczaj się przed ciążą. Pominięcie tabletki ze środka opakowania stanowi mniejsze zagrożenie nieplanowana ciążą. Jeśli pominęłaś jedną z tabletek z ostatniego tygodnia, rozpocznij przyjmowanie tabletek z następnego opakowania od razu po dokończeniu aktualnego, czyli bez 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Krwawienie z odstawienia wystąpi po dokończeniu drugiego opakowania.

Przeczytaj również: Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie?

Zapomniałaś zażyć pigułkę po 7-dniowej przerwie i po nowe opakowanie sięgnęłaś po 8 dniach. Przerwa między opakowaniami pigułek dwuskładnikowych nie może być dłuższa niż 7 dni. Jej wydłużenie niesie ryzyko powrotu aktywności jajników i wystąpienia jajeczkowania. Musisz dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Dotyczy to także sytuacji, gdy nie przyjęłaś ostatniej tabletki z końca opakowania: nowe powinnaś zacząć po 7 dniach przerwy, czyli jeden dzień wcześniej niż zazwyczaj. Rozpoczęcie kolejnego opakowania w dniu, w którym zawsze je rozpoczynałaś, wydłuża przerwę pomiędzy zażyciem ostatniej tabletki z poprzedniego a pierwszej z następnego opakowania.

Spóźnia ci się miesiączka. Obawiasz się, że jesteś w ciąży? Spokojnie! Najpierw wykonaj test ciążowy. Kupisz go w aptece bez recepty. Jego wynik jest wiarygodny około 7 dni po stosunku. Najlepiej wykorzystaj do badania mocz poranny, bo zawiera największe stężenie hormonu beta-hcg wykrywanego w teście, świadczącego o ciąży. Jeśli test wypadnie ujemnie, czyli wskaże, że "nie zaszłaś", uspokój się. Przyczyną opóźniania okresu bywa także stres, zmiana klimatu, silne zmęczenie, intensywne odchudzanie, duży wysiłek fizyczny lub zaburzenia hormonalne. Po kilku dniach powtórz test lub zgłoś się do laboratorium, aby wykonać próbę ciążową z krwi. Jeśli test ciążowy ponownie wypadnie ujemnie, a ty nadal nie miesiączkujesz, zgłoś się do ginekologa.

Rysopis prawidłowej miesiączki

Chwilę po seksie z facetem, który stosował prezerwatywę, czujesz swędzenie lub pieczenie w intymnym miejscu i masz wysypkę. Chyba masz uczulenie na lateks. Pech, bo prezerwatywa oznacza bezpieczny seks: najlepiej zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zastanów się, czy przykre dolegliwości nie wywołały fantazyjne dodatki stosowane w produkcji kondomów, np. zapachy, aromaty. Jeśli wcześniej "zwykła" prezerwatywa nie powodowała żadnych dolegliwości, stosuj raczej te "bez bajerów". Jeśli jednak objawy uczulenia pojawiają się po tradycyjnej prezerwatywie, sięgnij po kondomy z innego tworzywa, np. silikonowe. Jeśli masz stałego partnera, zabezpieczaj się przed ciążą w inny sposób.

On ma jakieś podejrzane zmiany na żołędzi lub napletku. Nie ryzykuj i powiedz "nie" przed stosunkiem. Podczas seksu bez zabezpieczania można złapać różne choróbska, np. opryszczkę genitalną, kiłę, rzęsistka pochwowego, wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który może powodować powstawanie kłykcin kończystych lub raka szyjki macicy. Jeśli zauważyłaś zmiany u partnera dopiero po seksie, jak najprędzej zgłoś się do lekarza. Namów także partnera na konsultację, abyś wiedziała, jaka choroba jest przyczyną objawów. Dzięki temu ginekolog zleci skuteczne leczenie.

Intymne okolice swędzą, pieką, a do tego masz upławy. Tak zazwyczaj objawia się infekcja sromu i pochwy. Jeśli upławy są żółtobiaławe, przypominają twarożek i mają zapach drożdży, zapewne dopadła cię grzybica. Pieniste, lekko zielonkawe upławy świadczą raczej o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Wiele "babskich" zakażeń wywołują także bakterie. Bez względu na przyczynę, powstrzymaj się od seksu i zgłoś się do ginekologa. Pamiętaj, aby zapytać lekarza, czy leczeniu powinien się poddać także twój partner. Przyczyną nawracających zakażeń może być infekcja u partnera. Na czas leczenia zrezygnuj z seksu albo stosuj przynajmniej prezerwatywy.

Podczas siusiania czujesz piekielny ból. Jeszcze kilka godzin temu spędzałaś upojne chwile ze swoim ukochanym, a teraz siedząc na sedesie, czujesz się jak w piekle. Ból rozrywa ci pęcherz a każda kropelka moczu sprawia ból jakby była ognistą kulą. Nie obwiniaj od razu partnera, że cię czymś zaraził. Prawdopodobnie masz zapalenie pęcherza moczowego. Nie bez powodu tę przypadłość nazywa się "chorobą miesiąca miodowego". Namiętny seks sprzyja infekcji. Gdy, jak mawiały babcie, "złapiesz wilka", nie pozostaje nic innego jak robienie nasiadówek z rumianku, picie dużej ilości płynów, aby rozcieńczyć mocz. Zażywaj dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz No-spę. Sięgnij po witaminę C (zakwasi mocz, czego nie lubią bakterie) i sok z żurawiny (zmniejszy przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych). Jeśli pomimo domowego leczenia dolegliwości nie ustępują w ciągu 2 dni lub masz gorączkę, zgłoś się do lekarza.

Co robić, gdy...

... zmieniasz strefę czasową i nie wiesz o której godzinie przyjmować dwuskładnikowe pigułki antykoncepcje. Nie zmieniaj godziny, przyjmuj je o tej samej porze co w Polsce, choć w innym kraju to zupełnie inna godzina. Musisz przeliczyć zmianę czasową i dostosować się do niej, aby nadal łykać pigułki co 24 godziny. Jeśli jednak to kłopotliwe, bo wyjechałaś na dłużej, możesz stopniowo przejść na czas lokalny. Codziennie łykaj pigułkę o godzinę później lub wcześniej niż dotychczas. Możesz też dokończyć rozpoczęte opakowanie pigułek i nowe zacząć o wygodnej dla ciebie porze.

Warto wiedzieć

Niektóre leki mogą pogarszać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Należą do nich leki:

  • przeciwdrgawkowe, np. barbiturany, fenytoina, karbamazepina,
  • przeciwgrzybicze - gryzeofulwina
  • przeciwgruźlicze - rifampicyna
  • niektóre antybiotyki, np. penicyliny, tetracykliny, cefalosporyny

Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Karmienie piersią metodą antykoncepcji?

 

Przewodnik po antykoncepcji naturalnej

 

Antykoncepcja po porodzie – wybór antykoncepcji po porodzie

 

Mastektomia – przebieg, rodzaje, wskazania, przeciwwskazania

 

Zioła poronne – jakie zioła powodują poronienie?

 

Historia antykoncepcji

 

Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej

 

Seks po porodzie