Ektopia na szyjce macicy – czym jest?

Ektopia bardzo często nazywana jest błędnie nadżerką. W rzeczywistości oba terminy znacząco różnią się między sobą. Czym zatem jest ektopia szyjki macicy? Jakie badania należy wykonać w celu wykrycia zmiany? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest ektopia szyjki macicy?

Aby zobrazować czym dokładnie jest ektopia, warto odwołać się do budowy macicy. Narząd ten składa się z trzonu oraz szyjki. Kanał szyjki pokryty jest przekrwionym, gruczołowym, intensywnie czerwonym nabłonkiem walcowatym. Natomiast ujście macicy wyścielone jest nabłonkiem wielowarstwowym, płaskim o charakterystycznej, jasnoróżowej barwie. Granica między tymi dwoma nabłonkami przesuwa się wraz z wiekiem. Nabłonek gruczołowy przechodzi z kanału do ujścia szyjki. W takiej sytuacji mamy do czynienia z ektopią. Nie jest to choroba ani stan zagrażający zdrowiu. Po menopauzie ektopia pojawia się niezwykle rzadko. Wobec tego wszelkie zmiany w obrębie macicy pojawiające się u starszych kobiet powinny wzbudzić niepokój i muszą być dokładnie zweryfikowane przez lekarza.

Ektopia czy nadżerka

Lekarze dość często nazywają ektopię nadżerką, co nie tylko wprowadza pacjentki w błąd, ale także wywołuje u nich zbędny niepokój. Są to dwa oddzielne, różniące się między sobą zjawiska. Ektopia nie daje zwykle żadnych objawów. W przypadku prawidłowego wyniku cytologii uznaje się ją za zmianę niegroźną, niewymagającą interwencji lekarskiej. Z kolei nadżerka prawdziwa, zwana inaczej właściwą jest ubytkiem nabłonka wyścielającego część pochwową szyjki macicy. Pacjentka odczuwa wówczas szereg symptomów, w tym między innymi:

  • ból i krwawienie w trakcie współżycia;
  • kłujące bóle podbrzusza;
  • plamienia międzymiesiączkowe;
  • upławy o białym lub zielonym zabarwieniu.

Należy podkreślić, iż nadżerka właściwa może stanowić sygnał o stanie przedrakowym, dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badan profilaktycznych.

Sprawdź też: Wodnisty śluz przed okresem – co oznacza?

Czy ektopię się leczy?

Ektopia nie jest uznawana za stan patologiczny oraz nie wymaga postępowania medycznego. Pojawia się u większości kobiet i z reguły nie budzi obaw. Jeśli jednak zmiana obejmuje znaczną część szyjki macicy, pacjentka odczuwa dyskomfort, pojawiają się bóle czy upławy, to należy podjąć terapię.

Dodatkowo, jeśli w badaniu kolposkopowym czy cytologicznym pojawią się nieprawidłowości czy zostanie stwierdzona nadżerka, to niezbędne jest odpowiednie leczenie. Istnieją zasadniczo trzy techniki usunięcia nadżerki.

  • Usunięcie zmian przy użyciu iskry elektrycznej, wytwarzanej przez specjalną elektrodę. Technika ta nie jest zalecana kobietom planującym potomstwo.
  • Pozbycie się nieprawidłowości za pomocą ciekłego azotu. Metoda ta jest uznawana za znacznie bezpieczniejszą od elektrokoagulacji.
  • Likwidacja nieprawidłowych zmian poprzez użycie wiązki lasera, metoda najmniej inwazyjna, cechująca się najniższym ryzykiem powstania blizn.

Powyższe zabiegi są bezbolesne, powodują jedynie delikatny dyskomfort. Po ich przeprowadzeniu może wystąpić plamienie z domieszką gęstego śluzu oraz skrzepów.

Sprawdź, kiedy będziesz miała owulację

Ektopia szyjki macicy – badania

Istnieją dwa badania profilaktyczne, które pozwalają ocenić stan szyjki macicy.

  • Badanie profilaktyczne, któremu powinny poddawać się wszystkie kobiety po ukończeniu 18 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia. Zaleca się, by powtarzać cytologię raz do roku. Pozwala ona wykryć wszelkie niepokojące zmiany, nim przekształcą się w stany zagrażające zdrowiu i życiu. Cytologia jest bezbolesnym badaniem, refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jej wykonanie zajmuje kilka minut.
  • Badanie umożliwiające dokładne obejrzenie szyjki macicy przy użyciu specjalnego mikroskopu. Pacjentka leży w takiej samej pozycji jak przy standardowym badaniu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik, ustawia przyrząd optyczny, a następnie obserwuje szyjkę. Podczas kolposkopii możliwe jest pobranie wycinków. Dzięki temu histopatolog jest w stanie ocenić charakter ewentualnych zmian. Aby badanie było wiarygodne, to na kilka dni przed nim nie można współżyć. Wykluczone jest również przeprowadzanie badania podczas miesiączki.

Reasumując, ektopia nie powinna wzbudzać obaw u pacjentek. Jednak jak każda inna zmiana w obrębie szyjki macicy, musi być systematycznie kontrolowana przez lekarza. Regularne wizyty u ginekologa oraz przeprowadzanie badań profilaktycznych stanowią klucz do zachowania zdrowia.

Bibliografia

 
  1. Rokita Wojciech, Wartość diagnostyczna cytologii i kolposkopii u kobiet ze śródnabłonkową neoplazją szyjki macicy, Ginekol Pol. 2011, 82, 607-611
  2. Anna Sobczuk, Nowe techniki destrukcji endometrium - alternatywa dla histerektomii, Przegląd Menopauzalny 3/2004
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

PMS – objawy psychiczne i fizyczne, leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

 

Nerwy nie pozwalają ci spokojnie spać? Poznaj sposoby łagodzenia napięcia

 

Spanie w skarpetkach – czy jest zdrowe? Zalety i wady spania w skarpetkach

 

Poporodowe zapalenie tarczycy – objawy, badania, leczenie

 

Ozempic – czy można go stosować na odchudzanie po ciąży?

 

Miesiączka a karmienie piersią

 

Atopowe zapalenie skóry leczenie

 

Wtyk amerykański – czym jest, jak się go pozbyć?