Dlaczego boli głowa

Ocena: 4/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Migrena to nie tylko zwykły ból głowy, ale zespół dolegliwości, które potrafią bardzo uprzykrzać życie. Jak walczyć z migreną i czy można całkowicie ją wyleczyć?

Skłonność do migreny jest dziedziczna.
Skłonność do migreny jest dziedziczna.

Migrena to typowo kobieca przypadłość, cierpimy na nią nawet 3-4 razy częściej niż mężczyźni. I choć nieznośny ból głowy jest zmorą tak wielu kobiet, wciąż niewiele wiadomo na temat jego przyczyn i sposobów leczenia.

Czym jest migrena? Ból głowy, czyli najbardziej dokuczliwy objaw choroby, wywołują rozszerzające się naczynia wewnątrzczaszkowe, które zaczynają uciskać i drażnić receptory bólu.

Jeśli zdarzają ci się bóle migrenowe, z pewnością wiesz, jak bardzo mogą być uciążliwe i z jak licznymi dolegliwościami się wiążą. Objawy, które zwykle towarzyszą migrenie, to:

  • światłowstręt
  • wyczulenie na zapachy i dźwięki
  • nudności
  • zawroty głowy
  • mroczki przed oczami
  • dreszcze
  • nadmierna potliwość
  • kołatanie serca

Ból - silny i pulsujący - jest zwykle skoncentrowany w górnej części głowy i skroniach, trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Dlaczego boli?

Niestety, skłonność do napadowych bólów głowy jest dziedziczna. Poza tym migrenę wywołuje prawdopodobnie wiele różnych czynników, znając je, możesz spróbować wyeliminować część z nich. Oto najczęstsze przyczyny:

O przyczynach i leczeniu migreny mówi neurolog:

 

 


Pokonaj migrenę!

Gdy tylko poczujesz, że zbliża się atak migrenowego bólu, postaraj się znaleźć miejsce, w którym będziesz mogła wypocząć w ciszy i spokoju. Zadbaj, by w twoim otoczeniu nikt nie prowadził ożywionych rozmów, wyłącz muzykę i telewizor, niech pokój będzie dobrze wywietrzony. Najlepiej spędź trochę czasu w półmroku - ostre światło może cię drażnić.

Pomogą ci też sprawdzone, czyli nie wywołujące żadnych niepożądanych reakcji, leki przeciwbólowe; popij je słodką herbatą. Połóż się do łóżka, zrób sobie zimny okład na czoło i spróbuj zasnąć - jeśli ci się uda, gratulacje! Prawdopodobnie obudzisz się już z lepszym samopoczuciem.

Nie istnieje lek, który pozwalałby całkowicie i na zawsze pozbyć się migreny. Środki przepisywane przez lekarzy to po prostu leki przeciwbólowe i specjalne leki przeciwmigrenowe pozwalające walczyć z objawami choroby.

Tematy: migrena, ból głowy, zawroty głowy

Komentarze