Czym grożą torbiele jajnika

Ocena: 2.75/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Małe nie dają żadnych dolegliwości, większe potrafią być niebezpieczne. Przed groźnymi skutkami torbieli jajników uchronić cię mogą tylko regularne badania u ginekologa. Skąd się biorą torbiele i jak je leczyć?

Torbiel na jajniku można wykryć podczas badania USG.
Torbiel na jajniku można wykryć podczas badania USG.

Torbiele to mniejsze bądź większe pęcherzyki zbudowane ze zgrubiałej tkanki albo wypełnione płynem lub krwią. Umiejscawiają się wewnątrz jajników, w ich ściance, czasem też po zewnętrznej stronie. Zwykle są niewielkie, ale czasem też rosną - mierzą od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów.

Czytaj też: 6 pytań o torbiele jajników


Jak powstają torbiele?

Mogą pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak torbiele rozwijają się u kobiet w wieku rozrodczym, a przyczyną są zaburzenia hormonalne i nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego.

Torbiele, czyli tzw. cysty czynnościowe, tworzą się, kiedy dojrzewający pęcherzyk Graafa nie pęka, by uwolnić komórkę jajową w czasie owulacji, ale wciąż się powiększa - powstaje wtedy torbiel pęcherzykowa. Innym zaczątkiem torbieli może być ciałko żółte, w które - w prawidłowo przebiegającym cyklu - zamienia się pęknięty pęcherzyk Graafa i które powinno zaniknąć, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia. Zdarza się jednak, że ciałko żółte nie zanika - rozwija się torbiel. Cysty czynnościowe mają tendencje do samoistnego znikania po kilku miesiącach, niekiedy lekarz proponuje terapię hormonalną.

Leczenia hormonalnego wymaga również tzw. zespół policystycznych jajników, czyli wielotorbielowatość - niepękające pęcherzyki Graafa tworzą małe torbiele wokół jajników, miesiączka zanika lub jest nieregularna, kobieta ma trudności z zajściem w ciążę, może zmagać się też z nadwagą i nadmiernym owłosieniem - efektami rozregulowanej gospodarki hormonalnej.

Torbiele wykrywa się także u kobiet chorujących na endometriozę. Charakterystyczne dla tej dolegliwości przemieszczające się w organizmie kobiety endometrium (śluzówka pokrywająca wnętrze macicy) może dotrzeć do jajnika i przekształcić się w wypełnioną ciemnoczerwoną krwią cystę (tzw. torbiel czekoladową). Te szczególnie niebezpieczne torbiele trzeba jak najszybciej usunąć, ponieważ ich pęknięcie i rozlanie się cieczy w jamie brzusznej grozi zapaleniem otrzewnej.

Zobacz, jak tworzą się torbiele jajników:

 Czytaj też: Po czym poznać dobrego ginekologa

 

Jak wykrywa się torbiele?

Najprostszym, a często wręcz jedynym sposobem na wykrycie torbieli jest badanie USG, podczas którego lekarz jest w stanie dojrzeć i ocenić zmiany. USG przezpochwowe warto robić raz na 2 lata, a kobiety, które skończyły 35 lat, oraz te stosujące leki hormonalne, powinny wykonywać je częściej - raz na rok.

Samodzielnie trudno jest stwierdzić, czy na jajniku utworzyła się torbiel. Małe cysty nie dają żadnych objawów, większe z kolei mogą wywoływać dolegliwości, które niełatwo skojarzyć właśnie z torbielą, takie jak:

  • Bóle w podbrzuszu
  • Częste oddawanie moczu
  • Zaparcia
  • Wzdęcia
  • Ból w czasie stosunku
  • Nieregularne miesiączki lub krwawienia międzymiesiączkowe

Czytaj też: Ginekologiczne SOS


Jak leczyć torbiele?

Po zdiagnozowaniu torbieli lekarz zaleci ci terapię dostosowaną do wielkości i rodzaju zmian. Ma do wyboru kurację hormonalną, leczenie antybiotykami, operacyjne usunięcie torbieli lub jedynie obserwację, jeśli torbiel jest nieduża. Niezbędne będą też regularne wizyty u lekarza oraz badania USG, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie efektów leczenia. Pamiętaj, że jeśli raz wykryto i wyleczono u ciebie torbiel, problem może nawracać.

Posłuchaj, co ginekolog endokrynolog mówi na temat objawów i leczenia torbieli jajnika.

 

Kiedy torbiel może być groźna?

Coroczne badania USG i kontrolowanie stanu swojego zdrowia zapewnią ci bezpieczeństwo i umożliwią natychmiastowe podjęcie leczenia w razie komplikacji. Torbiel może mieć bowiem fatalne skutki, gdy:

  • Pęknie, powodując krwotok wewnętrzny,
  • Uszkodzi tkankę jajnika (wówczas jajnik trzeba usunąć),
  • Zdarza się, że w formie torbieli rozwijają się nowotwory - regularne badania pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć chorobę.

Zobacz, jak rozwija się i jakie objawy daje endometrioza.

Tematy: endometrioza, PCO, torbiel, torbiele jajnika, torbiele jajników, zespół policystycznych jajników

Komentarze