Bolesne miesiączki

Ocena: 3.52/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przebieg miesiączki może wiele powiedzieć o zdrowiu kobiety. Uporczywy ból w dole brzucha to najczęstsza i najbardziej uciążliwa dolegliwość, która może, choć nie musi, świadczyć o poważnej chorobie.

Zgłoś się do lekarza, jeśli ból podczas okresu będzie silniejszy niż zwykle.
Zgłoś się do lekarza, jeśli ból podczas okresu będzie silniejszy niż zwykle.

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje bólu miesiączkowego: pierwotny - dokuczający głównie młodym dziewczynom, i wtórny - pojawiający się u kobiet starszych, mających regularne cykle. Ten pierwszy wywoływany jest wyłącznie przez czynniki hormonalne i, co za tym idzie, wyjątkowo intensywne skurcze macicy. Przyczyną drugiego są zazwyczaj zmiany chorobowe, jak np. stany zapalne lub wadliwa budowa macicy.

Ból miesiączkowy odczuwany jest zwykle w dole brzucha, może promieniować na nogi, a także objawiać się bolesnością okolic dolnego odcinka kręgosłupa. Kobiety skarżą się na charakterystyczne skurcze, ukłucia, ból pulsujący bądź ciągły. Towarzyszą mu bóle głowy, drażliwość, biegunka, zaparcia, a nawet wymioty. Ból pojawia się na kilka godzin przed okresem albo wraz z jego rozpoczęciem, swoje apogeum osiąga po 24 godzinach, a po dwóch dniach zanika.

Na bolesne miesiączki narzeka większość kobiet, która odczuwa je w mniejszym lub większym stopniu. Ból wywołują skurcze macicy - organizm w ten sposób pozbywa się złuszczanych fragmentów błony śluzowej wyściełających jej wnętrze. Jeśli szyjka macicy jest wąska, przechodząca przez nią śluzówka (endometrium) może powodować dodatkowy ból. Ponadto ból może wzmagać tyłozgięcie macicy, jak również stres i silne przeżycia emocjonalne.

Inne przyczyny bolesnych miesiączek:

 • endometrioza - śluzówka macicy znajduje się też w innych miejscach jamy brzusznej, a na działanie hormonów reaguje tak samo, jak ta w macicy - zaczyna się złuszczać i wywołuje krwawienie.
 • mięśniaki macicy - łagodne guzki w ścianie macicy, zmniejszają kurczliwość poszczególnych fragmentów macicy, wydłużają też krwawienia miesiączkowe, powodują, że są one bardziej obfite.
 • stany zapalne przydatków, czyli jajników, jajowodów i więzadeł macicy.
 • niedorozwój bądź zniekształcenie szyjki macicy
 • stany zapalne w jamie brzusznej - mogą powodować zrosty między narządami.
 • poronienie - jeśli okres spóźnił się  i jest wyjątkowo bolesny, może być wynikiem utraty wczesnej ciąży.
 • ciąża pozamaciczna - ciąża rozwija się poza macicą, dochodzi do bardzo niebezpiecznego krwawienia.

Co to jest zespół bolesnego miesiączkowania i jak leczy się ból miesiączkowy? Radzi ginekolog:

 

 


Kiedy udać się do lekarza:

 • ból miesiączkowy jest inny, nagły, silniejszy niż zwykle
 • towarzyszą mu niespotykane dotąd, poważne objawy, jak omdlenia, mdłości i wymioty
 • krwawienie jest wyjątkowo obfite (zużywasz więcej niż 6 podpasek dziennie)

Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa.

 

Jak radzić sobie samej:

 • stosuj ciepłe okłady lub ciepły (nie gorący!) prysznic na bolące miejsca
 • pij napary ziołowe (mięta, melisa, nagietek lekarski, rumianek)
 • rozsądnie zażywaj leki przeciwzapalne (aspiryna) lub rozkurczowe (no-spa) - pierwszą tabletkę połknij jeszcze przed pojawieniem się najsilniejszego bólu

Rysopis prawidłowej miesiączki

Komentarze