Co zrobić, żeby kręgosłup nie bolał po porodzie?

Ocena: 4.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak ćwiczyć, pracować w ciąży i jak później opiekować się dzieckiem, by zapobiec bólom kręgosłupa.

Jeśli bóle kręgosłupa nasilają się, zgłoś się do ortopedy. Fot. Shutterstock
Jeśli bóle kręgosłupa nasilają się, zgłoś się do ortopedy.

Nie ma co ukrywać - kręgosłup nie lubi, ani ciąży, ani porodu, ani opieki nad dzieckiem. Ale to nie znaczy, że będąc mamą, jesteś skazana na bóle i możesz jedynie cierpieć w milczeniu albo faszerować się lekami przeciwbólowymi. Wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w swoim otoczeniu i trybie życia, by zapobiec problemom z kręgosłupem.

Posłuchaj, co ekspert mówi o wpływie ciąży na kręgosłup

 

Zadbaj o kręgosłup, zanim zajdziesz w ciążę

 1. Jeśli masz problemy z kręgosłupem (bóle, skrzywienie kręgosłupa, dyskopatię itp.), wybierz się do ortopedy już na etapie starań o dziecko. Powiedz mu o swoich planach i poproś, by pomógł ci  przygotować kręgosłup do ciąży.
   
 2. Jeśli masz nadwagę, postaraj się zrzucić kilka kilogramów.
   
 3. Ćwicz. Najlepiej trzy razy w tygodniu. Wybierz sport, które wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha. Możesz wykonywać w domu proste ćwiczenia, albo pójść na pilates, basen, lub rower.
   
 4. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, zadbaj o swoje miejsce pracy. Bardzo ważne jest krzesło. Powinno:

  • mieć możliwość regulowania wysokości siedziska;
    
  • być odpowiednio wyprofilowane. Najważniejsze jest specjalne wybrzuszenie, które wypełni naturalne wygięcie w odcinku lędźwiowych kręgosłupa;
    
  • mieć regulowane oparcie (powinno odginać się do przodu i do tyłu);
    
  • mieć podłokietniki (najlepiej miękkie).
    
  Ustaw krzesło tak, byś miała nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym. Stopy powinny spoczywać płasko na podłodze lub na podnóżku. Biurko powinno znajdować się na takiej wysokości, żebyś nie musiała się garbić i pochylać podczas pracy. Monitor komputera powinien znajdować się na wprost ciebie, tak żebyś nie siedziała skręcona w prawo czy w lewo. Nie może być też zbyt nisko. W razie konieczności postaw monitor na podwyższeniu. Jeśli korzystasz z laptopa, możesz kupić specjalną podkładkę, która trochę go uniesie. Ręce powinnaś mieć zgięte w łokciach pod kątem prostym, a plecy oparte. Możesz też rozważyć zakup specjalnej poduszki tzw. beretu rehabilitacyjnego, który wymusza właściwą postawę w czasie siedzenia.

 5.  Prawidłowo wykonuj codzienne czynności

  • podnosząc jakiś ciężar, staraj się nie zginać w pasie. Zamiast pochylać się, ugnij nogi w kolanach, weź ciężar w ręce i podnieś się cała, prostując nogi w kolanach. Warto byś teraz wyrobiła sobie prawidłowy nawyk, bo kiedy zostaniesz mamą czeka cię częste dźwiganie ukochanego ciężaru;
    
  • wykonując obowiązki domowe, staraj się jak najmniej pochylać. Ustaw deskę do prasowania tak wysoko, byś prasując, mogła mieć wyprostowany kręgosłup (łatwiej ci będzie jeśli jedną nogę ustawisz na podnóżku). Podczas odkurzania kucaj i klękaj, zamiast się schylać;
    
  • jeśli chcesz przestawić coś ciężkiego (szafkę, fotel itp.) pchaj, zamiast ciągnąć;
    
  • noś torbę raz na jednym, raz na drugim ramieniu. Siatki z zakupami trzymaj w obu rękach. Dbaj o to, by ciężar był rozłożony równomiernie.
    
 6. Zmieniaj pozycję. Obojętnie czy stoisz, siedzisz, klęczysz, co jakiś czas zmieniaj pozycję. Przespaceruj się, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Kręgosłup kocha ruch.
   
 7. Sprawdź, czy masz dobry materac. Połóż się na boku, podkurcz nogi, a twój partner niech sprawdzi czy twój kręgosłup jest w linii prostej. Nie powinien ani zapadać się w materac, ani wyginać do góry. Możesz też kupić specjalną poduszkę korekcyjną z wybrzuszeniem, które będzie podpierać odcinek szyjny kręgosłupa. Na rysunku widać prawidłowo dobrany materac.
   

materac dla kręgosłupa

 

Fot. Shutterstock

 

Jak dbać o kręgosłup, będąc w ciąży

 1. Jeśli lekarz ci nie zabrania, ćwicz. Możesz zapisać się na specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Świetny będzie też basen (w trzecim trymestrze pływaj stylem grzbietowym czyli na plecach), pilates lub aerobik w wodzie.
 2. Jeśli masz bardzo poważne problemy z kręgosłupem, porozmawiaj z ortopedą o cesarskim cięciu. W wyjątkowych przypadkach warto je rozważyć.
 3. Nie dźwigaj. Kiedy masz przenieść lub podnieść coś ciężkiego, poproś o pomoc. Nie zabieraj do domu laptopa z pracy. Jeśli naprawdę musisz popracować zawodowo w domu, zgraj potrzebne dokumenty na dysk zewnętrzny. Duże zakupy żywnościowe rób przez internet.
 4. Jeśli czujesz ból kręgosłupa, przyjmij pozycję, która go odciąży - połóż się na podłodze i oprzyj nogi na kanapie, fotelu, pufie, dużej piłce do ćwiczeń albo łóżku. Wybierz taki sprzęt, byś mogła mieć nogi zgięte w pachwinach i kolanach pod kątem prostym. Pośladki powinny dotykać mebla.

 

Czytaj dalej na następnej stronie: co robić, żeby kręgosłup nie bolał po porodzie?

Tematy: kręgosłup, kręgosłup w ciąży, kręgosłup w czasie porodu, kręgosłup w połogu, kręgosłup piersiowy, kręgosłup lędźwiowy

Komentarze