45 sekund, które chroni przed chorobami, czyli prawidłowe mycie rąk

Ocena: 4.85/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Robisz to od lat, wiele razy dziennie, więc sądzisz, że wiesz o tym wszystko? Możemy cię zaskoczyć!

Od mydeł w kostce zdecydowanie lepsze są mydła w płynie z dozownikiem. Fot. Shutterstock.com
Od mydeł w kostce zdecydowanie lepsze są mydła w płynie z dozownikiem.

Mycie rąk to podstawowa czynność higieniczna, ale często źle wykonywana. Niestety, bo porządnie umyte dłonie to większa ochrona przed pasożytami, przeziębieniem, grypą, a nawet zapaleniem płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. Warto więc wiedzieć, jak to się robi, a potem nauczyć dzieciaki.

Co masz na rękach?

Spójrz na swoje dłonie. Wydają się czyste, prawda? Jeśli jednak od ostatniego mycia zdążyłaś już dotknąć nimi klamki od drzwi wejściowych, włączyłaś światło, rozmawiałaś przez telefon i pracowałaś na komputerze, jest już na nich wiele zarazków. Jakich konkretnie? To oczywiście zależy od miejsca, w którym przebywasz, ale uważa się, że przeciętny człowiek, który rzadko myje ręce ma na nich najczęściej:

-         Pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) - wywołują zatrucia pokarmowe i choroby układu moczowego;

-        Gronkowce (Staphylococcus) - bakterie odpowiedzialne za wiele zakażeń - od chorób skóry przez choroby układu pokarmowego po sepsę;

-        Paciorkowce (Streptococcus)  - bakterie wywołujące przede wszystkim zapalenie gardła, ale i płuc oraz opon mózgowo-rdzeniowych;

-        Pałeczki zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae) - bakterie wywołujące nie tylko zapalenie płuc, ale i zakażenie układu pokarmowego lub moczowego, niekiedy prowadzące do sepsy;

-        Pasożyty (np. glisty ludzkiej, owsika, lamblii);

-        Bakterie salmonelli - odpowiedzialne za choroby układu pokarmowego, zakażenia narządów wewnętrznych i stawów;

-        Wirusy odpowiedzialne za zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa).

Skąd takie drobnoustroje na naszych rękach? Wbrew pozorom toaleta publiczna i śmietnik wcale nie są najpopularniejszym ich źródłem. Groźne bakterie i wirusy znajdują się bardzo często w damskiej torebce, na aparatach telefonicznych i sprzęcie biurowym, czyli na przedmiotach, z którymi mamy do czynienia zdecydowanie częściej niż np. z koszem na śmieci. Jak twierdzą naukowcy, na myszy komputerowej jest często więcej zarazków niż na sedesie.

RĘKA RĘKĘ MYJE

Eksperci UNICEF, którzy od lat krzewią nawyk odpowiedniej higieny rąk, przekonują, że ta prosta czynność może pomóc zmniejszyć liczbę tzw. chorób biegunkowych i infekcji dróg oddechowych. Jeśli będzie wykonywana prawidłowo z użyciem wody i mydła oraz zawsze po powrocie do domu, skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem, może zredukować liczbę tych zakażeń nawet o 25 proc. To dużo, zważywszy, że każdego roku te choroby przyczyniają się do śmierci ponad 3,5 miliona dzieci poniżej 5. roku życia (dane UNICEF).

Aby prawidłowo umyć dłonie, należy robić to:

Bez pośpiechu. Mycie rąk powinno trwać minimum pół minuty. Tyle czasu potrzeba, by usunąć z powierzchni skóry brud i substancje organiczne (pot, martwy naskórek itd), które osłaniają drobnoustroje, a następnie już usunąć same drobnoustroje. Mycie dłoni przez kilka sekund (czyli tak jak najczęściej robią dzieci) to za mało, by wykonać tę czynność poprawnie. Jeśli dodamy do tego 15 sekund na ich wypłukanie, cała czynność potrwa około 45 sekund.

Bardzo starannie. Zwykle skupiamy się na myciu wyłącznie koniuszków palców i wewnętrznej strony dłoni, a przecież zanieczyszczenia znajdują się także na wierzchu dłoni oraz między palcami. Dlatego ideałem byłoby dokładane umycie rąk aż po nadgarstki. Pamiętaj też, by mocno pocierać dłońmi o siebie (kciuki i nadgarstki mają stykać się ze sobą), by pozbyć się martwego naskórka i np. bakterii. Raz dziennie, np. wieczorem i zawsze gdy są brudne, wyszoruj paznokcie szczoteczką.

Latem, kiedy chodzimy w bluzkach z krótkim rękawem, warto wziąć przykład z chirurgów, którzy przed przystąpieniem do operacji myją ręce aż po łokcie. To nie jest przesada. Drobnoustroje zgromadzone na rękach powyżej nadgarstków szybko przenosimy bowiem na sprzęt biurowy i meble, a potem "zbieramy" je dłońmi i w rezultacie zwiększamy ryzyko złapania jakiejś choroby.

Czytaj dalej na następnej stronie: 45 sekund, które chroni przed chorobą, czyli prawidłowe mycie rąk 

Tematy: mycie rąk, higiena osobista, przeziębienie, grypa

Komentarze