Zapalenie pęcherza

Ocena: 5/5 Głosów: 29
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciągłe parcie na mocz i ból podczas siusiania wskazują na zapalenie pęcherza moczowego. To jedna z najczęstszych infekcji. Przytrafia się przede wszystkim kobietom.

Jeśli objawy zapalenia pęcherza nie ustąpią po dwóch dniach terapii, zgłoś się do lekarza.
Jeśli objawy zapalenia pęcherza nie ustąpią po dwóch dniach terapii, zgłoś się do lekarza.

Zakażeniem dróg moczowych najbardziej zagrożone są kobiety w wieku 15-35 lat. Choroba występuje u nich aż 45 razy częściej niż u mężczyzn. Średnio co druga kobieta choć raz w życiu cierpi z tego powodu. Zapalenie pęcherza moczowego ogranicza codzienną aktywność, a jeśli się powtarza, pogarsza też jakość życia.

Dlaczego kobiety częściej cierpią z powodu zapalenia pęcherza moczowego?

Kobiety mają krótką, 4-centymetrową cewkę moczową (mężczyźni 4-5 razy dłuższą!), która w dodatku sąsiaduje z pochwą i odbytem, skąd mogą przenosić się bakterie. W 75-90% przypadków, zakażenie wywołuje bakteria E.coli, czyli pałeczka okrężnicy bytująca w jelicie. Infekcji sprzyjają też comiesięczne kobiece zmiany hormonalne. Na zakażenie pęcherza moczowego narażone są ciężarne, kobiety w okresie klimakterium i po menopauzie.

Czy seks sprzyja zakażeniu?

Niestety tak. Im więcej partnerów, tym większe ryzyko. Poza tym stosowane dopochwowo środki plemnikobójcze sprzyjają zakażeniu pęcherza. Dlatego kobiety z nawracającymi infekcjami powinny ich unikać. Kiedyś mówiono żartobliwie, że zamiast seksu bezpieczniejsza jest szklanka wody. Nie trzeba się aż tak poświęcać, ale warto wypić szklankę wody przed seksem, a po akcie koniecznie się wysiusiać. To przepłukuje drogi moczowe, minimalizując ryzyko infekcji.

Jakie objawy nasuwają podejrzenie zapalenia pęcherza moczowego?

Choroba ma zwykle nagły początek. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu i uczucie ciągłej potrzeby skorzystania z toalety. Toaleta kojarzy się z miejscem tortur, bo siusianie piecze, jakby mocz się palił. Czasem pojawia się ból w okolicy nadłonowej, w dole brzucha. Mocz bywa podbarwiony na czerwono. Pojawianie się gorączki, dreszczy, nudności to sygnał, że choroba mogła zaatakować nerki.

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza i kto jest najbardziej narażony na infekcję? Mówi ekspert:

 

 

Czy zawsze potrzebna jest wizyta u lekarza?

Jeśli parcie na mocz i pieczenie podczas siusiania to jedyne objawy, które występują i nie są bardzo nasilone, można spróbować domowej kuracji. Brak efektu terapii po 1-2 dniach jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Wizyta jest niezbędna, gdy pojawi się gorączka, dreszcze, bóle w okolicy lędźwiowej lub krew w moczu.

Czy konieczny jest posiew moczu?

Posiew moczu z antybiogramem polega na posianiu próbki moczu na odpowiednie podłoże w celu hodowli bakterii i sprawdzeniu ich wrażliwości na antybiotyki. W zapaleniu pęcherza moczowego nie jest konieczny. Ale w zależności od okoliczności, np. poprzednich infekcji pęcherza moczowego, niejasnych objawów i lub niepokojącego wyniku badania pacjentki, lekarz może wydać skierowanie na analizę moczu. Zleca także posiew, gdy pomimo prawidłowego leczenia dolegliwości nie ustępują, nawracają i gdy objawy sugerują poważniejsze schorzenie, np. zapalenie nerek. Na wynik trzeba czekać kilka dni.

Jak można wspomóc leczenie lekarskie?

Oprócz leków wypisanych na receptę przez lekarza bardzo ważne jest także postępowanie dodatkowe, niefarmakologiczne. Warto takie zachowania wdrożyć na stałe, bo zapobiegają one także nawrotom infekcji pęcherza moczowego, które zdarzają się u co piątej kobiety.

 • Pij dużo, 2-3 litry dziennie, często, ale małymi porcjami, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. To przyspiesza wypłukiwanie bakterii. Rozcieńczony mocz nie podrażnia tak cewki moczowej, łagodzi bólu podczas oddawania moczu i zapobiega rozmnażaniu bakterii w pęcherzu.
 • Nie przetrzymuj moczu. Staraj się korzystać z toalety, gdy tylko poczujesz parcie. Zaleganie moczu w pęcherzu sprzyja rozwojowi bakterii.
 • Witamina C, podjadanie żurawiny lub picie soku żurawinowego zakwasza mocz, utrudniając bakteriom rozmnażanie. Picie szklanki soku z żurawiny dziennie hamuje przyleganie bakterii do nabłonka dróg moczowych.
 • Sięgnij po dostępne w aptece bez recepty ziołowe specyfiki lub granulaty stosowane w infekcji dróg moczowych. Działają przeciwzapalnie i moczopędnie.
 • Podmywaj się od przodu to tyłu, nigdy odwrotnie. Utrudnia to przedostanie się bakterii z okolicy odbytu do pęcherza moczowego.
 • Noś bieliznę wykonaną z przewiewnych, "oddychających" tkanin, np. bawełny.
 • Duża liczba partnerów seksualnych może zwiększać ryzyko infekcji. Zrezygnuj z dopochwowych środków plemnikobójczych.
 • Unikaj zaparć, bo sprzyjają zakażeniu układu moczowego.
 • Zrezygnuj z kąpieli "bąbelkowych" (jakuzzi).

Jakie mogą być skutki nieleczonego zakażenia?

Nie wolno bagatelizować zakażenia pęcherza moczowego lub przedwcześnie przerywać terapii. Choroba może przenieść się na nerki, wywołując odmiedniczkowe zapalenie nerek. Skutkiem bywa powstanie blizn w nerkach, a nawet ich niewydolność lub sepsa.

Czy należy leczyć osobę, która nie ma żadnych dolegliwości, a w badaniu moczu wykryto bakterie?

Taki stan nazywa się bezobjawową bakteriurią. Nie należy go leczyć. Od tej zasady są jednak wyjątki. Nie dotyczy ona kobiet w ciąży, małych dzieci, osób przed poważnymi zabiegami w układzie moczowym, a według niektórych lekarzy, także chorych na cukrzycę.

Warto wiedzieć

Krótka instrukcja prawidłowego pobierania próbki moczu do badania.

 • Dzień wcześniej przygotuj odpowiedni pojemnik na mocz. Na badanie ogólne moczu potrzebny jest zwykły, a na posiew jałowy. Kupisz je w aptece. Napisz na opakowaniu swoje dane.
 • Najlepiej do badania oddać mocz poranny, po nocnej przerwie.
 • Najpierw dokładnie umyj intymne okolice ciała spłukując je obficie wodą.
 • Do badania pobierz mocz z tzw. środkowego strumienia. Zacznij siusiać, mocz z pierwszych 1-2 sekund wyrzuć do sedesu, dopiero po chwili siusiaj do pojemnika.
 • Próbkę moczu zanieś do laboratorium w ciągu 2 godzin.
Tematy: infekcje intymne, zapalenie pęcherza, zakażenie pęcherza, posiew moczu

Komentarze