Plastry antykoncepcyjne

Ocena: 4.6/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ta nowa metoda antykoncepcji zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o plastrach antykoncepcyjnych!

Skuteczność plastrów jest tak samo wysoka jak pigułek antykoncepcyjnych.
Skuteczność plastrów jest tak samo wysoka jak pigułek antykoncepcyjnych.

Plastry antykoncepcyjne to skuteczna i dość wygodna metoda zapobiegania ciąży. Mechanizm działania jest identyczny jak w przypadku pigułek przyjmowanych doustnie, w przypadku plastrów jednak hormony są uwalniane do organizmu bezpośrednio przez skórę, co bardzo odciąża wątrobę.  Zadania plastrów to:

  • hamowanie owulacji,
  • zagęszczanie śluzu szyjkowego,
  • hamowanie wzrostu endometrium i tym samym uniemożliwiane implantacji zarodka.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne?

W opakowaniu znajdują się trzy plastry - każdy zawiera dawkę hormonów, która starczy na tydzień. Plaster przyklejaj zawsze w tym samym dniu tygodnia, zawsze w inne miejsce ciała (pośladek, podbrzusze, ramię, bark, łopatka) i po usunięciu poprzedniego. Przed przyklejeniem plastra dokładnie umyj i osusz skórę. Po trzech tygodniach zrób 7-dniową przerwę - w tym czasie powinno wystapić krwawienie.

Zewnętrzna warstwa plastra jest wodoodporna.

Sytuacje awaryjne

Jeśli zapomnisz zmienić plaster w odpowiednim dniu tygodnia, możesz to zrobić w ciągu 48 godzin. W przypadku odklejenia się plastra, przyklej go z powrotem w ciągu 24 godzin - ochrona antykoncepcyjna zostanie zachowana.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Skuteczność plastrów jest tak samo wysoka jak pigułek, a nawet większa, ponieważ sposób ich stosowania (plastry zmienia się co tydzień, czyli w jednym cyklu zużywa się jedynie trzy plastry) zmniejsza ryzyko pomyłki. Ponadto ewentualne wystąpienie wymiotów lub biegunki nie wpłynie w żaden sposób na ich działanie.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych:

  • wysoka skuteczność,
  • brak konieczności codziennego pamiętania o antykoncepcji,
  • ochrona wątroby.

Wady plastrów antykoncepcyjnych:

  • możliwe skutki uboczne związane z działaniem hormonów (spadek libido, bóle głowy, nudności, zmienność nastrojów, przyrost masy ciała, powikłania zakrzepowo-zatorowe),
  • ryzyko częściowego odklejenia się plastra (choć zdarza się to bardzo rzadko).

Tematy: antykoncepcja, plastry antykoncepcyjne, antykoncepcja hormonalna

Komentarze