Jak działają prezerwatywy dla kobiet

Ocena: 3.82/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To nowoczesna i dość kontrowersyjna metoda antykoncepcji. Sprawdź, jak działają i jakie zalety oraz wady mają prezerwatywy przeznaczone specjalnie dla kobiet!

Skuteczność prezerwatyw dla kobiet jest duża, wynosi około 95%.
Skuteczność prezerwatyw dla kobiet jest duża, wynosi około 95%.

Prezerwatywa dla kobiet to po prostu rodzaj podłużnego woreczka z poliuretanu, którego jedną - zamkniętą - końcówkę wkłada się do pochwy, a drugą umieszcza przy wejściu do niej. Oba końce wyposażone są w elastyczne pierścienie, dzięki którym możliwe jest założenie i utrzymywanie się prezerwatywy na miejscu.

Działanie prezerwatywy dla kobiet jest identyczne z tym, jakie mają tradycyjne męskie kondomy - ma ona chronić przed bezpośrednim kontaktem nasienia z narządami płciowymi kobiety. Co ważne, taka metoda antykoncepcji zabezpiecza również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz HIV.

Czy prezerwatywy dla kobiet są skuteczne?

Skuteczność prezerwatyw dla kobiet wynosi około 95%, co oznacza, że tylko 5 kobiet zajdzie w ciążę w ciągu roku ich stosowania. Warto podkreślić, że tak wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą może zapewnić jedynie prawidłowe, zgodne z instrukcją używanie tego środka antykoncepcji.

Kiedy prezerwatywa może zawieść:

 • gdy zakładasz ją nieprawidłowo
 • gdy pęknie przed lub w trakcie stosunku
 • gdy zsunie się podczas stosunku
 • gdy członek zostanie wprowadzony do pochwy obok prezerwatywy

Uwaga! Nie powinno się używać kobiecej prezerwatywy, kiedy partner stosuje już kondom dla mężczyzn - to może spowodować pęknięcie bądź zsunięcie się obu prezerwatyw.

Czy prezerwatywy dla kobiet chronią przed STD?

Prawdopodobnie w przypadku użycia damskiej prezerwatywy ochrona przed chorobami wenerycznymi i HIV będzie mniej więcej taka sama jak przy stosowaniu męskich kondomów. Prezerwatywa uniemożliwia kontakt żeńskich narządów płciowych ze spermą partnera, a więc blokuje dostęp wirusów i bakterii. Co więcej, pierścień utrzymujący prezerwatywę na zewnątrz osłania także okolice wejścia do pochwy, przez co daje jeszcze większą ochronę przed infekcjami skóry, np. opryszczką.

Jak zakładać prezerwatywę?

Umieszczenie prezerwatywy we właściwy sposób w pochwie może - zwłaszcza dla początkujących - być trudne, zanim więc postanowisz jej użyć, poćwicz.

Połóż się i ugnij nogi w kolanach albo, stojąc, jedną stopę oprzyj na podwyższeniu. Chwyć w palce pierścień na zamkniętym końcu prezerwatywy, delikatnie go ściśnij i wprowadź głęboko do pochwy. Upewnij się, że prezerwatywa nie jest skręcona, wyjmij palce; na zewnątrz powinnaś widzieć około 2-3 cm prezerwatywy wraz z zewnętrznym pierścieniem.

W trakcie stosunku pilnuj, aby penis partnera nie zsunął prezerwatywy - przytrzymaj jej zewnętrzny pierścień podczas wprowadzania członka do pochwy.

Po zakończonym zbliżeniu, jeszcze zanim się podniesiesz, wyjmij prezerwatywę, ściskając jej zewnętrzną końcówkę, aby zapobiec wypływowi nasienia. Jak najszybciej wyrzuć zużytą prezerwatywę do śmieci, nigdy nie wykorzystuj po raz drugi raz już użytej prezerwatywy!

Środki bezpieczeństwa:

 • sprawdź, czy opakowanie nie jest uszkodzone
 • upewnij się, że nie minęła data ważności prezerwatywy
 • wyjmuj prezerwatywę ostrożnie z opakowania, uważaj, by nie uszkodzić jej np. paznokciem
 • przeczytaj dokładnie instrukcję użycia

Zalety

 • prezerwatywa dla kobiet jest całkowicie bezpieczna, chroni przed niepożądaną ciążą i chorobami wenerycznymi, a materiał, z którego jest wykonana, nie powoduje reakcji alergicznych
 • wymaga stosowania tylko podczas stosunku
 • można ją założyć wcześniej - nawet 8 godzin przed stosunkiem

Wady

 • zakładanie jej może być, szczególnie dla niedoświadczonych osób, nieco skomplikowane, może też "psuć atmosferę" podczas zbliżenia
 • niewłaściwe założenie prezerwatywy może doprowadzić do jej zsunięcia się albo pęknięcia, co znacznie zmniejsza jej skuteczność antykoncepcyjną
 • są osoby, których zdaniem prezerwatywa zmniejsza siłę doznań zarówno kobiety, jak i mężczyzny
 • prezerwatywa dla kobiet jest trudno dostępna (można ją kupić tylko w niektórych aptekach) i dość droga
Tematy: antykoncepcja, HIV, prezerwatywa, prezerwatywa dla kobiet

Komentarze