5 najczęstszych pytań o pigułki

Ocena: 3.62/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą.

Jeśli bierzesz antybiotyk, sprawdź, czy nie osłabia działania tabletek antykoncepcyjnych. Fot. Shutterstock.com
Jeśli bierzesz antybiotyk, sprawdź, czy nie osłabia działania tabletek antykoncepcyjnych.

Konsultacja: dr n. med. Lech Medard, ginekolog położnik z Centrum Medycznego ENEL-MED

1. Zapomniałam połknąć tabletkę, co powinnam zrobić?

Jeśli od godziny, o której powinnaś połknąć tabletkę, minęło mniej niż 12 godzin, sięgnij po pigułkę zaplanowaną na dziś. Opóźnienie nie wpłynie na skuteczność antykoncepcji.
Jeśli przypomniałaś sobie o tabletce po więcej niż 12 godzinach od pory, przyjmij ją natychmiast, a następną o tej samej porze, co wcześniej. W tym przypadku musisz jednak do końca cyklu dodatkowo się zabezpieczać przed ciążą.

2.  Nowe opakowanie tabletek zaczęłam po 8 dniach przerwy, a nie 7. Czy tabletki mimo to działają skutecznie?

Przerwa między opakowaniami nie powinna być dłuższa niż 7 dni, bo jeśli tak się stanie jest ryzyko, że dojdzie do jajeczkowania i w rezultacie stosunek płciowy może zaowocować ciążą. Dlatego przez pierwsze 7-10 dni brania tabletek z nowego opakowania powinnaś stosować także inny rodzaj antykoncepcji np. używać prezerwatywy. Warto wiedzieć, że dla wyeliminowania takich pomyłek wprowadzono specjalne opakowania z 28 tabletkami na jeden cykl. W każdym opakowaniu 21 lub 24 tabletki są czynne, a pozostałe są dla organizmu obojętne. Bierze się je tylko po to, by nie odzwyczaić się od przyjmowania pigułki codziennie o tej samej porze.

 

3.  Wybieram się w podróż samolotem i będę zmieniała strefę czasową. O której godzinie powinnam przyjąć kolejną tabletkę?

Najbezpieczniej będzie nie zmieniać godziny i przyjmować tabletki o tej samej porze, co w Polsce (w kraju docelowym będzie to oczywiście inna godzina). To najlepszy sposób w przypadku krótkich wypadów. Jeśli jednak lecisz na dłużej i różnica czasu między dwoma miejscami jest większa niż 12 godzin, dokończ opakowanie tabletek, biorąc je o tej samej godzinie, co w Polsce, a w następnym cyklu przyjmuj pigułki już o dogodnej dla siebie porze.

4.  Pierwsze opakowanie tabletek zaczęłam brać nie w pierwszym, ale w trzecim dniu okresu. Czy mimo to są skuteczne?

Tak, choć w takim wypadku przez pierwsze 7-10 dni przyjmowania tabletek powinnaś stosować dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą.

5.  Co zrobić, gdy muszę brać antybiotyk, który podobno osłabia działanie tabletek?

Po pierwsze upewnij się, czy ten konkretny lek rzeczywiście zmniejsza skuteczność działania tabletek, bo nie jest to regułą. Jeśli lekarz to potwierdzi, aż do końca cyklu należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

 Czytaj też: 12 powodów braku okresu

Tematy: antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, pigułki hormonalne

Komentarze