Włosy po ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Większość kobiet zauważa, że po porodzie włosy wypadają im na potęgę. Dlaczego tak się dzieje i jak możesz o nie zadbać?

Wypadanie włosów po ciąży jest naturalne i zwykle szybko mija.
Wypadanie włosów po ciąży jest naturalne i zwykle szybko mija.

Podczas ciąży twoje włosy stały się grubsze i zdecydowanie mniej wypadały - to zasługa podwyższonego poziomu hormonów kobiecych (estrogeny wydłużają fazę wzrostu włosa). Nagłe obniżenie się poziomu estrogenów po porodzie sprawia, że włosy  nagle zaczynają wypadać - wyraźną zmianę dostrzeżesz po 12 tygodniach od porodu.

Normalnie tracisz około 100-125 włosów dziennie, po urodzeniu dziecka może ci ich wypadać nawet 500 każdego dnia. Choć wygląda to alarmująco - nie przejmuj się, nie wyłysiejesz - to po prostu wypadają te włosy, których faza wzrostu się wydłużyła i które "nie zdążyły" wypaść w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży.

Co jeszcze może nasilić problem wypadania włosów po porodzie?

  • karmienie piersią - jeśli karmisz naturalnie, w twoim organizmie wydzielają się zwiększone ilości hormonu - prolaktyny, która może przyczynić się do utraty części włosów.
  • depresja poporodowa - obniżony nastrój oraz depresja potęgują stres, a ten z kolei również wzmaga produkcję prolaktyny.

Czy mogę coś zrobić, by zahamować wypadanie włosów po porodzie?

Raczej nie. Uzbrój się w cierpliwość, a poza tym:

  • regularnie myj włosy, nie dopuszczaj do nadmiernego wydzielania się i zalegania łoju, który uniemożliwia skórze głowy oddychanie,
  • używaj kosmetyków odpowiednio dobranych do ich rodzaju i, jeśli odczuwasz taką potrzebę, dodających objętości. Kup szampon wzmacniający włosy oraz odżywkę przeznaczoną do włosów osłabionych. Raz-dwa razy w tygodniu nałóż na kilka minut odżywczą maseczkę.
  • dbaj o dietę, zwróć szczególną uwagę na produkty bogate w witaminy (np. B1), cynk, żelazo i miedź. Wybieraj świeże owoce i warzywa, jaja, ryby, drób, razowe pieczywo, gruboziarniste kasze i niełuskany ryż.
  • poeksperymentuj z fryzurami. Wiele młodych mam odkrywa zalety krótkich, niewymagających żmudnej stylizacji włosów.

A po kilku miesiącach...

W ciągu 6, a najdalej 9 miesięcy twoje włosy powinny wrócić do stanu sprzed ciąży, chociaż pewnie zauważysz różnicę w ich strukturze: mogą być bardziej kręcone albo prostsze, bardziej tłuste lub suche - to wina burzy hormonalnej, przez jaką przeszłaś.

Jeśli po upływie pół roku od porodu włosy wciąż wychodzą ci garściami, skonsultuj się z dermatologiem albo lekarzem pierwszego kontaktu - być może cierpisz na niedobór żelaza, częstą przypadłość młodych mam.

Dodatkowa pomoc

Jeśli nie przyjmujesz innych, przeznaczonych dla młodych mam suplementów diety, wypróbuj specjalny środek regenerujący i odżywiający włosy - wybór preparatów w aptekach jest ogromny.

W wyjątkowych przypadkach, kiedy wypadanie włosów nie ustaje lub wręcz nasila się, możesz skorzystać z zabiegu mezoterapii, czyli ostrzykiwania skóry głowy substancją pobudzającą regenrację cebulek włosowych. Zabieg wykonuje dermatolog, cena: około 200-300 zł za jedną sesję.

Dlaczego włosy wypadają? Obejrzyj animację:

Tematy: włosy, pielęgnacja włosów, wypadanie włosów, włosy po ciąży

Komentarze