Sposoby na przetłuszczające się włosy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli codziennie zmagasz się z przyklapniętą, nieświeżą i niezdrowo połyskującą fryzurą, twoim problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy i tłuste włosy. Pomóc ci może odpowiednia pielęgnacja.

Do suszenia włosów używaj chłodnego powietrza suszarki.
Do suszenia włosów używaj chłodnego powietrza suszarki.

Tłuste włosy to przede wszystkim problem estetyczny - są oklapnięte, posklejane, wyglądają na zaniedbane, a żadna fryzura nie chce się utrzymać dłużej niż kilka godzin. Jeśli jednak skóra głowy mocno się przetłuszcza, pokrywając włosy nadmierną warstwą sebum, może to również świadczyć o pogarszającym się stanie zdrowia, np:

 • zachwianiach hormonalnych
 • zakażeniu drożdżakami
 • osłabieniu organizmu przez stres lub wysiłek
 • nieodpowiedniej diecie, zwłaszcza obfitującej w tłuszcze

Skłonność do przetłuszczania się włosów może też być dziedziczna. Nie zaniedbuj tej dolegliwości, bo - nieleczona - prowadzi m.in. do stanów zapalnych i wypadania włosów.

Plan pielęgnacji

 1. Oczyszczaj włosy zawsze wtedy, gdy to konieczne. Nie obawiaj się, że częste, nawet codzienne mycie włosów, zniszczy je. Jest wręcz odwrotnie - oczyszczając skórę głowy z nadmiaru sebum, ułatwiasz jej oddychanie, włosy są odciążone, mniej wypadają.
 2. Wybieraj łagodne kosmetyki, które nie podrażnią gruczołów łojowych. Szampon powinien być przeznaczony do włosów szybko przetłuszczających się i mieć neutralne pH. Używaj niewielkich ilości kosmetyków, podczas mycia poświęć kilka minut na delikatny masaż skóry głowy. Spłukuj włosy chłodną wodą.
 3. Nie unikaj odżywek i maseczek. Pamiętaj tylko, by nakładać je jedynie na końcówki włosów, nigdy na skórę głowy. Najlepsze dla ciebie będą łagodne kosmetyki ułatwiające rozczesywanie, odświeżające i regulujące pracę gruczołów łojowych.
 4. Stosuj kąpiele aromaterapeutyczne. Maseczka z aromatycznych olejków nałożona na skórę głowy uspokoi gruczoły łojowe, zmniejszy wydzielanie sebum i wspaniale odświeży. Wypróbuj olejki: pomarańczowy, migdałowy, geraniowy, grejpfrutowy, lawendowy lub zioła: rumianek, tymianek, miętę.
 5. Jeśli musisz suszyć włosy suszarką, używaj chłodnego powietrza.
 6. Zapomnij o obciążających włosy kosmetykach do stylizacji, takich jak żele, nabłyszczacze.
 7. Uważaj, by zbyt mocno i długo nie pocierać skóry głowy i włosów, np. ręcznikiem podczas wycierania albo szczotką.
 8. Postaraj się prowadzić zdrowy tryb życia, zadbaj o zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce.
Tematy: kosmetyki, szampon

Komentarze