Sposób na łupież

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Łupież to pospolite schorzenie skóry głowy, które traktujemy głównie jako defekt kosmetyczny. Białe fragmenty naskórka widoczne na włosach, opadające na ramiona i górne części garderoby mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście łupież można leczyć.

Łupież może być zapowiedzią poważniejszych chorób skóry głowy, na przykład łuszczycy.
Łupież może być zapowiedzią poważniejszych chorób skóry głowy, na przykład łuszczycy.

Nie ma precyzyjnych danych, które określałyby, ile procent ludności cierpi na tę chorobę skóry. Niezależne od siebie źródła podają liczby od 10 do 50%. Ze względu na powszechność łupież traktowany jest bardziej jako defekt kosmetyczny niż choroba. Tymczasem nie zawsze da się go wyleczyć szamponem z drogerii.

Dlaczego mam łupież?

Przyczyn może być kilka. Z medycznego punktu widzenia odpowiedzialny za jego powstawanie jest drożdżak typu Malassezia furfur, zwany dawniej Pityrosporum ovale. Jest to grzyb, który normalnie występuje na skórze głowy i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jednak kiedy skóra zaczyna się nadmiernie przetłuszczać lub utrudniony zostaje dopływ tlenu, może dojść do jego namnożenia, w wyniku czego naskórek zacznie się łuszczyć.

Pozamedyczne przyczyny występowania łupieżu to m.in. nieodpowiednia dieta i pielęgnacja. Bywa, że skóra głowy styka się z preparatami kosmetycznymi nawet codziennie. Środki odtłuszczające, odżywiające, nawilżające i nabłyszczające poprawiają wygląd włosów, ale stosowane w nadmiarze lub, co gorsza, niedokładnie spłukane, mogą prowadzić do podrażnień, zatkania porów, przetłuszczania, łupieżu i w efekcie - łysienia.

Mówi się, że "wysyp" łupieżu przypada na miesiące zimowe. Przyczyną tego zjawiska najprawdopodobniej jest noszenie przylegających do skóry nakryć głowy, które mają bezpośredni wpływ na podrażnienia i niedotlenienie. Do tego można doliczyć nagłe zmiany temperatur i częstsze niż w sezonie letnim upinanie włosów. Nie bez znaczenia jest też ogólne osłabienie organizmu oraz zmęczenie i stres.

Jak powstaje łupież? Obejrzyj animację:

 

 

Jak pozbyć się łupieżu?

Pierwsza pomoc to stosowanie leczniczego szamponu, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy, złagodzenie podrażnień i zapobieganie dalszemu łuszczeniu się naskórka. Należy szukać preparatów, które w swoim składzie zawierają chociaż jeden z wymienionych składników:

  • siarka
  • kwas salicylowy
  • cynk
  • selen
  • smoła pogazowa

Jeżeli łupież jest bardzo uciążliwy, a stosowanie szamponów drogeryjnych nie przynosi efektów, najlepiej udać się do apteki, w której farmaceuta poleci nam środek z większym stężeniem substancji aktywnych. Będzie on droższy, ale mocniejszy, przez co jego skuteczność wzrośnie.

Niezależnie od tego, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, najważniejsze jest jego systematyczne stosowanie.

Dodatkowo, w okresie walki z łupieżem dobrze jest stosować się do kilku podstawowych zasad, które przyspieszą pozbycie się kłopotliwego problemu.

  • ogranicz pianki do stylizacji, lakier do włosów i ciężkie odżywki-maski
  • dokładnie spłukuj włosy i skórę głowy
  • unikaj ciasnych czapek i kapeluszy
  • sprawdzaj, czy twój fryzjer dezynfekuje swoje narzędzia
  • staraj się nie podrażniać skóry głowy np. poprzez drapanie

Uwaga! Szampony przeciwłupieżowe mogą mieć charakterystyczny, mocny zapach (szczególnie te z dodatkiem siarki, cynku i smoły). Z tej przyczyny najlepiej myć włosy wieczorem, żeby przez noc stracił on na intensywności.

Kiedy do dermatologa?

Jeżeli mimo stosowania preparatów przeciwłupieżowych problem nie zniknął, a być może nawet przybrał na sile, należy udać się do dermatologa. Ten oceni stan skóry, określi prawdopodobne przyczyny choroby i ustali leczenie.

Łupież może być zapowiedzią poważniejszych chorób skóry, na przykład łuszczycy. Pozostawiony sam sobie w niektórych wypadkach prowadzi nawet do łysienia.

Tematy: łupież, pielęgnacja włosów, szampon

Komentarze