Rozstępy po ciąży

Ocena: 2.39/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Po ciąży zostały ci czerwone blizny na brzuchu, piersiach i udach? Dowiedz się, czym są rozstępy i czy istnieją skuteczne sposoby na walkę z nimi!

Dbaj o dobre nawilżenie skóry, a rozstępy będą mniej widoczne.
Dbaj o dobre nawilżenie skóry, a rozstępy będą mniej widoczne.

Co to są rozstępy?

Rozstępy to niewielkie, podłużne blizny, które powstają na skutek rozciągania się skóry i pękania włókien kolagenowych. Po ciąży możesz mieć rozstępy na brzuchu, piersiach, biodrach, czyli w miejscach, których rozmiary najbardziej się zmieniły. Na początku rozstępy są ciemnoczerwone albo fioletowe, z czasem bledną i stają się mniej widoczne, ale nigdy całkowicie nie znikają.

Rozstępy powstają nie tylko pod wpływem rozciągania się skóry, duże znaczenie ma również działanie hormonu stresu - kortyzolu, który w zwiększonych ilościach wydziela się w okresie dojrzewania, ciąży oraz w czasie zbyt dużego i szybkiego przybierania na wadze.

 

Czy mogę przewidzieć, że będę miała rozstępy?

Trudno powiedzieć. Mniej więcej połowa kobiet w ciąży ma rozstępy, wiele zależy od uwarunkowań genetycznych (jeżeli twoja mama lub siostra miała, ty też prawdopodobnie zetkniesz się z tym problemem) oraz czasu, w jakim skóra musi się rozciągnąć (im wolniej, tym lepiej). Jesteś bardziej narażona na pojawienie się rozstępów, jeśli:

  • przybierasz na wadze dużo i w krótkim czasie,
  • jesteś w ciąży z wieloraczkami,
  • twoje dziecko jest wyjątkowo duże.

 

Jak mogę zapobiec pojawieniu się rozstępów?

Niestety, niewiele możesz zrobić, by ustrzec się przed rozstępami. Najważniejsze, by nie przytyć ponad normę i aby przyrost wagi następował stopniowo, a nie gwałtownie. Nie ma dowodów na cudowne działanie kosmetyków na rozstępy, chociaż dobre nawilżenie i dbanie o elastyczność skóry na pewno nie zaszkodzi, a może nawet sprawić, że rozstępy będą mniej widoczne. Nawilżanie miejsc narażonych na nadmierne rozciąganie zapobiegnie też nieprzyjemnemu swędzeniu.

Działaj, zanim zobaczysz na skórze pierwsze czerwone blizny - lepiej przygotujesz wówczas skórę na rozciąganie. Kiedy z kolei rozstępy są czerwono-fioletowe, czyli dopiero niedawno powstały, codziennie wcieraj specjalny krem w zmienione miejsca. Poświęć kilka minut na masaż i powtarzaj tę czynność dwa razy dziennie. Jaśniejące, biało-perłowe pręgi nie będą już tak podatne na działanie kosmetyków i właściwie nie da się ich już całkowicie usunąć.

 

Czy rozstępy kiedyś znikną?

Po około 6 miesiącach od porodu rozstępy powinny być już na tyle blade, że nie będą się tak bardzo rzucać w oczy, jak w ciąży i tuż po porodzie. Ich kolor zależy od pigmentacji twojej skóry, zazwyczaj rozstępy są od niej nieco jaśniejsze, ale niestety, nie znikają całkowicie - struktura skóry pozostaje taka sama.

Gdzie pojawiają się rozstępy i jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania? Obejrzyj animację:

 


Czy mogę coś zrobić, by pozbyć się rozstępów?

Tak naprawdę, niewiele. Jeśli twoje blizny zbladły, ale nadal bardzo ci przeszkadzają, porozmawiaj z dermatologiem o dostępnych metodach ich usuwania, a raczej minimalizowania. Lekarz może zaproponować ci np. zabieg z użyciem lasera, peelingi chemiczne, mikrodermabrazję albo mezoterapię. Po takiej - często dość kosztownej kuracji - rozstępy mogą stać się niemal niewidoczne, wciąż jednak będziesz wyczuwać je pod palcami.

 

Przykładowe ceny pojedynczych zabiegów:

Mikrodermabrazja: około 200 zł

Mezoterapia: około 350 zł

Peeling chemiczny: jedna sesja - około 400-800 zł

Dermabrazja laserowa: około 3-4 tys. zł

 

 

Tematy: rozstępy, rozstępy po ciąży, kosmetyki na rozstępy, mezoterapia, dermabrazja

Komentarze