Przegląd odżywek do paznokci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czas wypowiedzieć wojnę słabym, kruchym i rozdwajającym się paznokciom. Na rynku istnieje wiele kosmetyków pielęgnacyjnych - który preparat wybrać, by przywrócić paznokciom zdrowy wygląd?

Odżywki do paznokci nakłada się codziennie, bez zmywania poprzedniej warstwy.
Odżywki do paznokci nakłada się codziennie, bez zmywania poprzedniej warstwy.

Paznokcie są długie i mocne wtedy, gdy są zdrowe. Ostateczny wpływ na ich kondycję i wygląd mają nasza dieta, styl życia, stan zdrowia oraz odpowiednia pielęgnacja. Zaniedbane są najczęściej efektem naszej niewłaściwej pielęgnacji i kontaktu z detergentami. Paznokcie, tak jak skóra i włosy, posiadają różne niedoskonałości i defekty, dlatego wymagają odpowiedniej, odrębnej pielęgnacji. Płytka składa się z kilku warstw, które pozbawione ochrony, mogą ulegać osłabieniu. Użycie pierwszej lepszej odżywki nie jest wyjściem z sytuacji. Przyjrzyj się dokładnie swoim paznokciom, rozpoznaj problem i postaw diagnozę. Wybierz odpowiednią odżywkę dla siebie.

Preparaty pielęgnacyjne

Warunkiem posiadania zadbanych paznokci jest ich systematyczna pielęgnacja. Z pomocą przychodzą nam liczne preparaty, w przeróżnych postaciach. Są to lakiery, oliwki, kremy i maseczki. W zależności od ich składu podzielone są na preparaty wzmacniające, utwardzające, odżywcze, zapobiegające łamaniu i rozdwajaniu. Najpopularniejszym preparatem jest odżywka w postaci lakieru. Odżywka powinna odżywiać, regenerować, uszczelniać i zabezpieczać paznokcie, dostarczać im wartościowych substancji odżywczych, takich jak: keratyna, krzem, wapń, magnez i witaminy. Keratyna to naturalna proteina występująca we włosach, skórze i paznokciach. Dostarczana w odżywkach regeneruje uszkodzoną płytkę, wzmacnia ją, zapobiega jej łamaniu i rozdwajaniu oraz poprawia wygląd przebarwionych paznokci. Krzem uczestniczy w procesie wzrostu mocnych i zdrowych paznokci. Wapń wzmacnia strukturę płytki, zapobiega łamaniu i rozdwajaniu. Witaminy wzmacniają i odżywiają. Odżywki występują w postaci bezbarwnej lub mleczno-matowej emalii. Nakłada się je codziennie, bez zmywania poprzedniej warstwy. Mogą być stosowane także jako baza pod kolorowy lakier.

Innym rodzajem odżywek są kremy i oliwki odżywczo-regenerujące, bogate w glicerynę, elastynę, alantoinę, d-pantenol oraz witaminy A+E. Zawarte w nich składniki wzmacniają, odżywiają i nawilżają płytkę oraz zmiękczają skórki. Preparaty te powinnyśmy stosować codziennie, wcierając w skórę dłoni i w paznokcie. Te kosmetyki natłuszczają płytkę, więc w trakcie kuracji zrezygnuj z malowania, ponieważ lakier z pewnością odpryśnie.

Łamią się i rozdwajają

Zachwianie równowagi biologicznej i utrata wilgoci, która amortyzuje wszelkie urazy mechaniczne, jest przyczyną łamania i rozdwajania się paznokci. Są przesuszone i zawierają niedostateczną ilość substancji tłuszczowych zatrzymujących wodę. Ponadto istnieje deficyt krzemu i keratyny odpowiadający za ich łamliwość. Takie paznokcie są pozbawione elastyczności, jedynym wyjściem jest utrzymanie i zamknięcie wilgoci w płytce poprzez jej uszczelnienie oraz zabezpieczenie odpowiednim lakierem odżywczym.

Kuracja: stosuj odżywki utwardzające i wzmacniające, wzbogacone o ceramidy, teflon, witaminy, proteiny i wyciągi roślinne.

Dobra rada: oprócz kuracji odżywką zrezygnuj z użycia metalowych narzędzi do paznokci, Skracaj je przy pomocy papierowego lub szklanego pilnika, ponieważ długie są bardziej podatne na złamania.

Są cienkie i miękkie

Przyczyną tej dolegliwości jest zazwyczaj częste moczenie dłoni w wodzie, jak również kontakt z detergentami.

Kuracja: wcieraj w płytkę paznokcia oliwkę lub krem odżywczy wzbogacony o glicerynę, wapń i witaminy. Ponadto wzmocnij płytkę odżywką z pyłkiem diamentowym, jedwabiem lub utwardzaczem, który sprawi, że staną się mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia.

Dobra rada: do prac domowych zakładaj koniecznie rękawiczki gumowe i ogranicz kontakt z wodą.

Są twarde i łamliwe

Przyczyn takich paznokci trudno by szukać - prawdopodobnie taka ich uroda. Twarde paznokcie, pozbawione elastyczności, będą ulegać pęknięciom. Zaradzić temu można, stosując odżywkę przeznaczoną do twardych, kruchych paznokci, która dostarczy im dodatkowego nawilżenia, zmiękczy i uelastyczni. Stosowana codziennie przywróci im równowagę i zapewni odporność na urazy.

Gdy zżółkną

Ten problem dotyczy najczęściej zwolenniczek ciemnych lakierów, które nie stosują lakieru bazowego. Ciemny pigment z lakieru, poprzez bezpośredni kontakt z płytką, wnika w jej wnętrze, zmieniając jej naturalny kolor.

Kuracja: podczas malowania paznokci, nie zapominaj o bazie pod lakier.

Dobra rada: jeżeli twoja płytka zmieniła barwę, zmatuj ją delikatnie kostką i wymocz dłonie w wodzie z dodatkiem mydełka i soku z cytryny.

Tematy: odżywki do paznokci, pielęgnacja paznokci, manikiur, manicure

Komentarze