Przebarwienia skóry po porodzie

Ocena: 1.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jedną z pamiątek po ciąży mogą być ciemne plamy na skórze twarzy i ciała. Jak się ich pozbyć? Czy jest szansa, że same znikną?

Lekarz może ci zalecić specjalny krem wybielający.
Lekarz może ci zalecić specjalny krem wybielający.

Przebarwienia, które pojawiły się na twojej skórze w ciąży, powinny zblednąć lub zniknąć całkowicie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Pozbędziesz się ich, gdy poziom hormonów w twoim organizmie wróci do normy i obniży się produkcja melaniny. Spodziewaj się, że znikną zarówno plamy na twarzy, jak i ciemna linia poniżej pępka oraz inne zaciemnienia, jakie powstały w czasie ciąży (np. brodawek, warg sromowych).

Pamiętaj! Jeśli masz skłonność do powstawania przebarwień wywołanych działaniem hormonów, zmiany mogą powrócić, gdy zaczniesz przyjmować antykoncepcję hormonalną (np. pigułki z estrogenami).

Co mogę zrobić, by zminimalizować ciemne plamy na skórze?

Chroń skórę przed słońcem. Wysoki filtr słoneczny (co najmniej SPF 30) jest konieczny codziennie, nawet w pochmurne dni - jeśli będziesz wystawiać skórę na słońce bez żadnego zabezpieczenia, plamy mogą stać się jeszcze bardziej ciemne. Unikaj przebywania na słońcu między godziną 10 a 14 i absolutnie wystrzegaj się solarium.

Używaj łagodnych kosmetyków. Myj twarz delikatnymi, kremowymi żelami i mleczkami przeznaczonymi do wrażliwej skóry.

Jeśli możesz, zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej. Preparaty takie jak pigułki, plastry czy pierścień dopochwowy zawierają estrogeny, które mogą nasilić problem przebarwień. Rozważ stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji- minipigułek z progestagenem, zastrzyków z progesteronu albo innych, nie-hormonalnych zabezpieczeń.

Jeżeli minął już rok od porodu, a twoje przebarwienia nie znikają, zapytaj dermatologa o dostępne metody leczenia. To może być specjalny krem wybielający, peeling chemiczny albo lek przyjmowany doustnie. Pamiętaj, że efekty zobaczysz dopiero po upływie kilku miesięcy.

Tematy: antykoncepcja, przebarwienia

Komentarze