Przebarwienia od słońca – jak sobie z nimi radzić?

Ocena: 5/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przebarwienia posłoneczne to defekt kosmetyczny, który sprawia, że skóra nie wygląda estetycznie. Przeszkadzają nam one szczególnie na twarzy, ale mogą powstawać też na reszcie ciała. Czym są, w jaki sposób można im zapobiegać oraz jak je leczyć?

Przebarwienia od słońca – co to?

Ciemne plamki o różnej wielkości i stopniu zabarwienia to skupiska melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry, który jest wytwarzany przez melanocyty. Niestety, nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej bariery ochronnej – czy to fizycznej, czy chemicznej – może spowodować wzmożoną produkcję melaniny. W ten sposób powstają przebarwienia słoneczne różnego typu na twarzy oraz na ciele.

Powstawaniu plamek sprzyja także stosowanie w okresie letnim zabiegów w wykorzystaniem kwasów czy retinolu.

Zobacz też: Które kwasy na twarz można stosować w ciąży?

Przebarwienia takie mogą powstać na skórze również z powodu wahań hormonalnych, w procesie starzenia się oraz w czasie ciąży. Tym posłonecznym jest jednak zdecydowane łatwiej zapobiegać i warto to skutecznie robić, by móc cieszyć się piękną, jednolitą i gładką skórą twarzy oraz ciała.

Rodzaje przebarwień słonecznych

Pośród przebarwień można wyróżnić następujące typy:

Piegi

Są to drobne przebarwienia wielkości zazwyczaj łebka od szpilki, w niektórych wypadkach mogą jednak mieć nawet średnicę ziarna soczewicy. Występują najczęściej na twarzy, ramionach czy też dekolcie. Charakterystyczną cechą piegów jest to, że bledną w zimie, zaś zwiększają swoje nasycenie w lecie – na skutek działania promieni słonecznych. Piegi zazwyczaj mają skłonność do gromadzenia się w skupiska i są dziedziczne. Z wiekiem u wielu osób tendencja do nich ustępuje.

Ostuda

To symetryczne brązowe plamy, które pojawiają się zwykle na czole oraz policzkach. Jedną z przyczyn ich powstawania jest wystawianie się na słońce podczas przyjmowania leków fotouczulających, takich jak pigułki antykoncepcyjne czy preparaty dziurawca. Powstawianiu plam ostudowych sprzyja także ciąża i menopauza.

To też może Cię zainteresować: Problemy skórne w ciąży

Plamy soczewicowate

Najczęściej kojarzą się z występującymi u osób starszych przebarwieniami np. na twarzy lub na dłoniach, ale mogą pojawić się także u osób młodych. Są to ciemne, dobrze odgrodzone od otaczającej tkanki przebarwienia, które mogą powstawać na skutek ekspozycji na promienie słoneczne. Jeżeli taka właśnie jest ich przyczyna, mogą mieć tendencję do blaknięcia. Plamy soczewicowate starcze pozostają zwykle na stałe.

Jak zapobiegać przebarwieniom słonecznym?

Jedyną skuteczną profilaktyką zapobiegania przebarwieniom posłonecznym na twarzy i ciele jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna w postaci chemicznych filtrów o faktorze co najmniej 30 SPF, stosowanych na ciało i 50 SPF stosowanych na twarz w miesiącach słonecznych, ale nie tylko. Ochrona w postaci filtrów chemicznych na twarzy powinna być nakładana przez cały rok, jeżeli zależy nam nie tylko na ochronie przed przebarwieniami, ale także przed starzeniem się skóry.

Z czasem, po przyzwyczajeniu skóry do ekspozycji na promienie UV, szczególnie w przypadku ciemniejszej karnacji, która przez dłuższy czas potrafi sama bronić się przed słońcem, można przejść na nieco niższą ochronę, jednakże nie są rekomendowane filtry chemiczne o wartości poniżej 20 SPF. Taki preparat należy nakładać na wszystkie odsłonięte części ciała i systematycznie ponawiać ochronę co kilka godzin, zwłaszcza na plaży, po wyjściu z wody i wytarciu się ręcznikiem. Należy pamiętać, że ochrona przeciwsłoneczna jest ważna także w profilaktyce nowotworów skóry.

Skuteczną ochroną przed przebarwieniami są także bariery fizyczne w postaci ubrań, kapeluszy i dobrych okularów z wysokim filtrem UV, jednakże ze względu na to, że w okresie letnim trudno byłoby nam zakładać ubrania jedynie z długim rękawem i nogawkami, należy bezwzględnie postawić na filtry chemiczne.

 

Jak efektywnie leczyć przebarwienia słoneczne?

W jaki sposób można wybielić przebarwienia słoneczne? Poszczególne przebarwienia posłoneczne lepiej lub gorzej poddają się leczeniu, więc zdecydowanie łatwej jest im zapobiegać. Jeżeli już zmagamy się z takim problemem, najlepiej udać się na konsultację do lekarza dermatologa, który zaleci zabiegi w gabinecie i kosmetyki, które będą wspierać kurację poprzez stosowanie dodatkowych środków w domu.

Leczenie przebarwień słonecznych wymaga bardzo dużo cierpliwości i niekiedy wielokrotnego powtarzania zabiegów oraz mieszania metod, jednakże zdecydowanie warto, jeżeli chcemy cieszyć się piękną skórą bez plam.

Pośród metod leczenia przebarwień posłonecznych można wymienić:

  • kwasy BHA i AHA

Stosowane w gabinecie medycyny estetycznej, bezpiecznie i skutecznie złuszczają wierzchnie warstwy naskórka, powodując odsłonięcie nowych warstw skóry bez przebarwień. By uzyskać zadowalające efekty, trzeba najczęściej wykonać kilka serii zabiegów. Ponieważ po kwasach skórę należy chronić przed słońcem, zaleca się wykonywanie tych zabiegów jesienią lub zimą;

  • laser

Usuwanie przebarwień za pomocą lasera to zabieg nieco bardziej inwazyjny i wymagający dłuższej rekonwalescencji niż kwasy, jednak daje naprawdę spektakularne efekty po wygojeniu się skóry, która najpierw przybiera ciemniejszą barwę, zaś następie się złuszcza. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod w walce z przebarwieniami posłonecznymi;

  • mikrodermabrazję

Jest zabiegiem stosunkowo nieinwazyjnym, polegającym na ścieraniu naskórka korundem lub tarczą diamentową. Różnice w intensywności przebarwień można jednak zaobserwować już po jednym zabiegu. Potrzeba ich kilku, a nawet kilkunastu, by przebarwienia posłoneczne zniknęły;

  • kremy do stosowania w domu

Wybielająco działają preparaty z pietruszką czy też ekstraktem z ogórka. Stosuje się je w przerwach między zabiegami.

 

 

BIBLIOGRAFIA

  1. Gałońska M. „Przebarwienia”, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, s. 4-26
  1. Piekarska I. „Przebarwienia na skórze. Jak się ich pozbyć skutecznie i bezpiecznie”, 03/2021, s. 1-3

 

 

 

 

 

 

Komentarze