Pielęgnacja skóry wrażliwej

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoja skóra jest wiecznie podrażniona i przesuszona, nigdy nie wiesz, czy nowy krem nie wywoła wysypki, pieczenia lub zmian zapalnych? Wrażliwa skóra to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Wymaga specjalnej troski.

Sprawdź, czy twoje problemy nie są wywołane alergią lub chorobą skóry.
Sprawdź, czy twoje problemy nie są wywołane alergią lub chorobą skóry.

Przyczyny kłopotów z wrażliwą skórą są rozmaite. Bywa, że w grę wchodzą uwarunkowania genetyczne - już od dziecka masz delikatną cerę, skłonną do podrażnień i reakcji alergicznych. Problemy mogą się także pojawić nagle. Zwykle pod wpływem stresu, używek (od dymu nikotynowego po kawę), a nawet... miejskiego trybu życia - zanieczyszczone powietrze, chlorowana woda, spaliny i klimatyzacja niszczą i wysuszają skórę. Nadwrażliwość mogą wywołać także niektóre kosmetyki - silnie ściągające toniki (zwłaszcza zawierające alkohol), peelingi i zwykłe, zasadowe mydło.

Odwiedź dermatologa!

Inaczej postępujemy ze skórą po prostu delikatną lub podrażnioną pod wpływem czynników zewnętrznych, inaczej - gdy w grę wchodzi alergia lub choroba.

Jeśli dotąd nie miałaś kłopotów z cerą, a teraz zaobserwowałaś niepokojące zmiany - wysypkę, świąd, szorstkość i pękanie naskórka - koniecznie idź do dermatologa. Coraz więcej osób - także małych dzieci! - cierpi dziś na atopowe zapalenie skóry. Skóra jest podrażniona, często pojawiają się małe pęcherzyki, które - pękając - tworzą drobne ranki. Nierozpoznane i nieleczone AZS może prowadzić do powstania trwałych zmian, takich jak blizny i zmarszczki, łatwiej też o infekcje bakteryjne i grzybicę. Uniwersalnego leku na tę przypadłość jeszcze nie wynaleziono, ale odpowiednia kuracja pod okiem lekarza pozwoli przynajmniej częściowo złagodzić objawy. Pomoc lekarska będzie nieodzowna także wtedy, kiedy cierpisz na poważną alergię.

Jeśli już wiesz, że teoretycznie nic ci nie dolega, ale skóra nadal jest szorstka, popękana i źle reaguje na kosmetyki - postaraj się przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Chroń i nawilżaj

Zbyt gorące i zbyt zimne powietrze, podobnie jak wszelkie wahania temperatur, nie służą wrażliwej skórze. Latem używaj więc kosmetyków z wysokim filtrem, ograniczającym dopływ promieni UV, zimą chroń twarz przed mrozem.

Unikaj gorących kąpieli - pozbawiają skórę naturalnego, ochronnego płaszcza lipidowego. Nie bez znaczenia jest także to, co jesz. Skóra wrażliwa źle reaguje na ostre przyprawy, nie należy też przesadzać z kawą i herbatą.

Wrogiem twojej cery jest również klimatyzacja i przegrzane, wysuszone pomieszczenia. W sezonie grzewczym nie zapomnij więc o nawilżaczu na kaloryferze. Podobnie szkodliwe działanie mogą mieć sauna i solarium - raczej z nich zrezygnuj. Jeśli natomiast wybierasz się na basen - to lepiej na ozonowany, chlor podrażnia i wysusza skórę.

Skóra wrażliwa potrzebuje znacznie intensywniejszego nawilżania, krem nawilżający powinnaś więc aplikować nawet kilka razy dziennie.

Dobierz kosmetyki

Nie każdy krem będzie jednak dobry. Nawet, jeśli nie masz zdiagnozowanej alergii, staraj się używać kosmetyków dla alergików - testowanych dermatologicznie, bez barwników i substancji zapachowych. Pamiętaj, że najsilniej uczulają składniki chemiczne - konserwanty, sztuczne barwniki i polepszacze konsystencji. Jeśli nie lubisz kosmetyków bezzapachowych, poszukaj takich, w których zastosowane zostały hypoalergiczne kompozycje zapachowe.

Postaraj się być wierna wypróbowanym firmom - skóra wrażliwa nie lubi zmian i eksperymentów. Najlepiej używać jednej, konkretnej serii kosmetyków, przeznaczonej specjalnie dla twojego typu skóry. Zamiast tradycyjnego mydła wybieraj delikatne żele albo kostkę myjącą. Zwykłe mydło ma odczyn zasadowy, niszczący kwaśne pH skóry i obniżający jej odporność. Od podrażniającego peelingu mechanicznego lepszy będzie łagodny enzymatyczny. Do demakijażu także używaj delikatnych środków - mleczka kosmetycznego oraz odświeżających, bezalkoholowych toników, które nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej.

 

Komentarze