Pielęgnacja skóry atopowej

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wysuszona, nadmiernie wrażliwa skóra, skłonna do podrażnień i alergii – tak objawia się atopowe zapalenie skóry. W jaki sposób pielęgnować skórę z AZS? Jakich kosmetyków używać?

Dermokosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry atopowej powinny być hipoalergiczne i bezzapachowe.
Dermokosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry atopowej powinny być hipoalergiczne i bezzapachowe.

Co to jest AZS?

AZS jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Może pojawić się juz u niemowląt, w większości przypadków ujawnia się przed ukończeniem 5 lat. Niestety, zachorować można też w życiu dorosłym. Choroba może trwać latami, z większym lub mniejszym nasileniem. Najbardziej doskwierającym objawem jest uciążliwy świąd, jak również pieczenie, zaczerwienienie, suchość, drażliwość i łuszczenie się skóry. Zmiany skórne posiadają postać wykwitów. W zależności od wieku wykwity te przybierają odmienną postać, gdzie indziej też się pojawiają: najczęściej na twarzy i szyi, na kolanach i łokciach albo wręcz na całym ciele. Skóra atopowa jest pozbawiona wody, przez co uszkodzony jest jej płaszcz hydrolipidowy. Dlatego jest nadwrażliwa na działanie wszelkich alergenów.

 

Przyczyny choroby

Przyczyną pojawienia się AZS są uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa reakcja immunologiczna na antygeny, czyli związki występujące w przyrodzie, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W efekcie ich działania dochodzi do powstania alergii. Choroba znajduje też oddźwięk psychosomatyczny, tzn. że czynniki psychologiczne mają wpływ na powstanie i przebieg choroby, np. stres towarzyszący w życiu codziennym może pogorszyć stan skóry. Ponadto uciążliwy świąd jest przyczyną zaburzeń snu i problemów z koncentracją. Niestety, dotychczas nie wynaleziono skutecznego antidotum, które wyleczyłoby raz na zawsze wszystkie objawy AZS. Choremu nie pozostaje więc nic innego, jak nauczyć się żyć z tą chorobą i odpowiednio pielęgnować skórę, tak aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.

Pielęgnacja skóry atopowej

Sposób leczenia uzależniony jest od wieku chorego i rodzaju wykwitów. Decydującym czynnikiem w leczeniu choroby jest właściwa pielęgnacja skóry. Głównym warunkiem wpływającym na poprawę jej stanu jest ograniczenie styczności z substancjami alergizującymi. Dermokosmetyki, stosowane do pielęgnacji skóry atopowej, powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe i pozbawione potencjalnie uczulających barwników.

Nawilżanie jest najważniejsze

Codzienne, regularne i wielokrotne nawilżanie i natłuszczanie skóry preparatami zawierającymi emolienty, czyli składniki zabezpieczające jej uszkodzoną barierę, może poprawić jej stan, odbudować warstwę rogową oraz zapobiec przenikaniu czynników drażniących w głąb skóry. Częstotliwość nawilżania i dobór kosmetyków to sprawa bardzo indywidualna, ponieważ nieodpowiednio dobrany preparat może uczulać. Wszystko zależy od stanu twojej skóry. Emolienty przeznaczone są do miejscowego leczenia, bogate w mocznik zatrzymują wodę i utrzymują optymalne nawilżenie naskórka. Aby skóra była odpowiednio nawilżona, stosuj dermokosmetyki bogate w kwas mlekowy, alantoinę i masło Shea. Wśród emolientów zawartych w dermokosmetykach przeznaczonych do leczenia AZS stosuje się wazelinę, lanolinę i silikony. Wazelina stosowana jest jako produkt bazowy kosmetyków - pozostawia film na powierzchni skóry stanowiący barierę zabezpieczającą przed odparowaniem wody i wpływem czynników zewnętrznych. Lanolina i silikony również pozostawiają warstwę zabezpieczającą na skórze, ponadto zmiękczają, nawilżają oraz pomagają zgromadzić i zatrzymać wodę w warstwie rogowej naskórka. Zawarte w kosmetykach oleje roślinne, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, polecane są zarówno dla niemowląt, dzieci, jak i dorosłych. Regulują równowagę wodno-lipidową skóry, nadają jej właściwe pH, chronią, nawilżają, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Kąpiele

Kąpiele lecznicze są kolejnym elementem terapii. Sucha skóra nie lubi wody, która ją dodatkowo wysusza. Długie seanse w wannie skróć do 10 minut lub skorzystaj z prysznica. Gorącą wodę zastąp letnią lub ledwo ciepłą. Używaj łagodnych, bezzapachowych preparatów myjących, pianek do mycia ciała lub olejków do kąpieli o pH 5,5, które zmniejszają uczucie świądu i zaczerwienienia. Po kąpieli koniecznie nawilż skórę kremem lub balsamem.

Jak przygotować kąpiel łagodzącą objawy AZS? Radzi alergolog:

 

 

Dieta

Ponieważ skóra atopowa jest nadwrażliwa, musisz uważać na to, co jesz. Jej stan pogarsza się po zjedzeniu niektórych potraw. U dzieci alergię wywołuje spożycie mleka i jego przetworów, ryb, jaj, orzechów, owoców cytrusowych, czekolady czy pomidorów. W przypadku osób dorosłych spożycie dodatkowo pikantnych potraw, kawy, alkoholu czy octu powoduje zaostrzenie choroby. Gdy po zjedzeniu danego produktu pojawia się wysypka i świąd, powinnaś niestety z niego zrezygnować.

Pranie

Pranie ubrań ma również znaczący wpływ na stan skóry atopowej. Stosuj tylko sprawdzony proszek, o którym wiesz, że nie podrażni twojej skóry. Ponadto zrezygnuj z pięknie pachnących płynów do płukania. Pamiętaj, że nowo zakupione ubrania powinnaś uprać przed założeniem. Nie noś ubrań obcisłych, z tworzyw sztucznych czy wełny.

 

Tematy: alergia, alergia pokarmowa, sucha skóra, AZS, atopowe zapalenie skóry, atopia

Komentarze