Piersi po ciąży - jak o nie dbać?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża i okres karmienia to próba wytrzymałości dla skóry na piersiach, która najpierw mocno się rozciąga, a potem kurczy. Sprawdź, jak o nią dbać, by cieszyć się pięknym biustem.

Jeśli przerwy między karmieniami się wydłużą, możesz zacząć używać preparatów pielęgnacyjnych.
Jeśli przerwy między karmieniami się wydłużą, możesz zacząć używać preparatów pielęgnacyjnych.

Twoje piersi już od początku ciąży zaczynają się powiększać, aby na początku laktacji osiągnąć naprawdę imponujący rozmiar. Dodatkowo zmienia się kolor i średnica brodawek sutkowych - stają się ciemniejsze i większe. Jeśli już w ciąży a potem w czasie laktacji zadbasz o skórę na piersiach, zmniejszysz ryzyko pojawienia się rozstępów i utraty jędrności skóry.

 

Działaj doraźnie

Niedługo po porodzie pojawia się pierwszy problem: uciążliwy ból brodawek, otarcia i pęknięcia na skórze, czasem nawet delikatne krwawienie. Zwykle to efekt złego przystawiania dziecka podczas karmienia. Jeśli więc odczuwasz taki dyskomfort, przyjrzyj się dokładnie temu, jak maluch chwyta pierś. Powinien mieć w ustach brodawkę ze znaczną częścią otoczki. Jeśli chwyta za płytko, cierpliwie wysuwaj mu pierś z buzi i przystawiaj ponownie. Aż do skutku. To kwestia czasu - wkrótce dziecko nauczy się dobrze ssać. Staraj się też po każdym karmieniu smarować sutki swoim mlekiem i pozostawiać je do wyschnięcia. Mleko doskonale łagodzi takie dolegliwości.

 

Wybierz kosmetyki

Przede wszystkim dbaj o higienę piersi. Ale bez przesady. Mylą się ci, którzy sądzą, że piersi trzeba myć przed każdym przystawieniem dziecka (twoja flora bakteryjna niemowlakowi nie zaszkodzi). Wystarczy myć się tak jak zawsze - 1-2 razy dziennie, najlepiej delikatnym hipoalergicznym kosmetykiem. Jeśli karmisz dziecko często - co 2-3 godziny - na razie lepiej zrezygnuj z kosmetyków ujędrniających. Możesz za to spryskiwać piersi wodą termalną w sprayu, która łagodzi podrażnienia i przynosi ulgę bolącym sutkom, wpływa też dobrze na ukrwienie piersi oraz ich ujędrnienie.

Jeśli przerwy między karmieniami nieco się wydłużą, możesz swobodnie zacząć używać preparatów pielęgnacyjnych do piersi - nawilżających, napinających skórę, ujędrniających. Ale uwaga! Nadal tylko tych, które przeznaczone są dla kobiet karmiących. Będziesz mieć wówczas pewność, że składniki w nich zawarte nie zaszkodzą dziecku.

 

Zainwestuj w dobry biustonosz

W czasie laktacji staraj się jak najczęściej chodzić w staniku. Nienoszenie go sprawia, że więzadła podtrzymujące piersi rozciągają się i biust staje się obwisły. A tego nie chce żadna kobieta. Jeśli twoje piersi są naprawdę duże, zainwestuj w stanik, które ma szeroki pas podtrzymujący pod biustem. Chodzi o to, by twoje piersi były podtrzymywane, nawet gdy karmisz dziecko i masz odpiętą klapkę na miseczce.

  • Unikaj staników, które mogłyby uciskać i podrażniać piersi - na razie zrezygnuj więc z koronek i fiszbin. Lepszy będzie porządny bawełniany stanik, w którym twoje piersi będą mogły oddychać.
  • Koniecznie zwróć też uwagę na ramiączka. Powinny być dość szerokie, by nie wrzynały się w ramiona pod wpływem ciężaru.
  • Jeśli już po laktacji twoje piersi znów wrócą do mniejszego rozmiaru, nie używaj starych staników, tylko kup nowy, porządnie dopasowany (ale nie za ciasny!).

 

Ćwicz z umiarem

Choć w czasie karmienia nie możesz pozwolić sobie na intensywny trening, to jednak warto wykonywać kilka prostych ćwiczeń, które pomogą zachować jędrność piersiom. Dobrze byłoby np. choć raz w tygodniu (a najlepiej 2-3 razy) chodzić na basen. Nie dość, że się zrelaksujesz, to jeszcze zafundujesz piersiom doskonały masaż i wzmacniającą gimnastykę. Pływanie, szczególnie popularną żabką, doskonale modeluje kształt piersi.

Każdego dnia natomiast możesz wykonywać inne proste ćwiczenie: napnij mięśnie barków i unosząc wysoko ramiona, utrzymaj je kilka sekund w tej pozycji, a potem opuść, wydychając powietrze. Rozluźnij się, opuszczając ramiona do normalnej pozycji. Ćwiczenie to powtarzaj kilka razy dziennie.

Tematy: piersi, biust, laktacja, karmienie piersią, rozstępy, pielęgnacja biustu, kosmetyki

Komentarze