Pedikiur leczniczy – kiedy warto go zrobić

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Na czym polega pedicure leczniczy? Czym różni się od tradycyjnego i jak przebiega? Jakie zmiany chorobowe leczy się poprzez pedikiur leczniczy i jak możesz zapobiegać ich ponownemu powstawaniu?

Zdrowe stopy są niezmiernie ważne i nie chodzi tu wcale o aspekt estetyczny. Gdy nasze stopy są obolałe i zmęczone, ponieważ pojawiły się na nich bolesne zmiany, to podczas chodzenia wykrzywiamy je tak, aby uniknąć bólu i w rezultacie obciążamy stawy i kręgosłup. Gdy zauważysz, że pojawiają się odciski, modzele lub wrastające paznokcie, nie próbuj walczyć z nimi na własną rękę. Jak najszybciej umów się do kosmetyczki na pedikiur leczniczy.

 

Pedikiur leczniczy

Pedikiur leczniczy to zabieg kosmetyczny obejmujący te same czynności co pedikiur klasyczny, wzbogacony o usuwanie modzeli, odcisków oraz wrastających paznokci. Do pedikiur leczniczego zaliczyć można również rekonstrukcję uszkodzonych paznokci, a także pomoc w leczeniu popękanych pięt.

Odciski

Odciski zwane też nagniotkami pojawiają się zazwyczaj u kobiet. Powstają w wyniku nacisku: z zewnątrz przez obuwie, a od wewnątrz przez kości stopy. Są też wynikiem noszenia niewygodnych butów na wysokim obcasie, płaskostopia lub zdeformowanych paznokci. Z tego też powodu odciski powstają na palcach, między palcami, pod płytką paznokcia, na piętach i podeszwie. Odciski są małe, wielkością przypominają ziarenko grochu. Naskórek pod wpływem nadmiernego ucisku rogowacieje. Powstaje okrągły, bladożółty odcisk, posiadający twardy trzpień, sięgający głęboko w tkanki miękkie i powodujący ból przy ucisku.

Dobra rada: Jeżeli masz skłonności do powstawania odcisków, noś miękkie, dobrze pasujące obuwie. Gdy już jesteś posiadaczką odcisków, chroń je przed dalszym uciskaniem poprzez stosowanie specjalnych plastrów na odciski, ciepłych kąpieli w celu zmiękczenia zrogowaceń.

Usuwanie

Najważniejszym zadaniem jest pozbycie się trzpienia. Pedikiurzystka zacznie od usunięcia wierzchniej warstwy zrogowaciałego naskórka z całej stopy, potem zajmie się samym odciskiem. Uprzednio zmiękczony specjalnym preparatem odcisk zostanie usunięty wraz z trzpieniem przy pomocy frezarki z odpowiednim frezem, czyli końcówką. Po usunięciu odcisków należy stosować zmiękczające preparaty do stóp, aby dolegliwość nie powróciła, oraz kontrolować stopy podczas wizyt w gabinecie kosmetycznym.

Modzele

Modzele charakteryzują się płaskim, żółtawym, owalnym zrogowaceniem skóry i wyglądają podobnie do odcisków, ale są od nich większe, stosunkowo miękkie i nie posiadają trzpienia. Podobnie jak odciski, modzele powstają w skutek nadmiernego i nierównomiernego ucisku stopy, czyli wygodne obuwie znów odgrywa tu ważną rolę. Najbardziej narażone na ich powstanie są palce, śródstopie i tył pięty.

Usuwanie

Najlepszą metodą zapobiegania narastaniu zrogowaciałego naskórka jest jego regularne usuwanie. Zabieg w salonie kosmetycznym polega na zredukowaniu modzeli również za pomocą frezarki oraz użyciu silnie nawilżających preparatów do stóp.

Dobra rada: dla podtrzymania efektu pedikiuru należy samodzielnie w domu usuwać tarką nadmiar naskórka 2-3 razy w tygodniu, stosować ciepłe kąpiele stóp z dodatkiem soli morskiej, oraz kremy odżywcze i nawilżające, które zakupić można w salonie kosmetycznym.

Uwaga! Zarówno odciski, jak i modzele można usuwać w gabinetach kosmetycznych, jednakże w trudnych przypadkach trzeba zasięgnąć pomocy chirurgicznej.

Wrastające paznokcie

Gdy paznokieć lub jego część wbija się w wał paznokciowy, powodując jego obrzęk, lub gdy paznokieć jest nadmiernie wybrzuszony, mówimy wtedy o wrastających paznokciach. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Najczęstszą przyczyną jest obcinanie paznokci na okrągło i nadmierny nacisk na paznokieć poprzez noszenie butów ze zwężanymi czubkami. Skłonność do wrastających paznokci możemy odziedziczyć również w genach, dlatego osoby narażone powinny zwracać szczególną uwagę na paznokcie u stóp.

Jeżeli paznokieć zaczął wrastać nagle, na skutek złego obcięcia, często wystarczy jedna wizyta w gabinecie kosmetycznym. Podczas zabiegu pedikiurzystka wyprowadzi odpowiednio paznokieć, poprzez wycięcie jego boków, równolegle do wału. Potem należy obcinać paznokieć na prosto i przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli dolegliwość nie powinna powrócić.

Natomiast w trudniejszych przypadkach, gdy paznokieć jest zwinięty i wbity, a dostęp do niego jest ograniczony, zaleca się założenie klamer, które odciągają płytkę z obu stron i nie dopuszczają do wrastania. Zabieg jest bezbolesny a przy długotrwałym noszeniu klamer płytka spłaszcza się i dolegliwości ustępują. Aby klamra była niewidoczna, pokrywamy ją warstwą akrylu, a na koniec malujemy paznokieć. Do dyspozycji mamy klamry plastikowe i metalowe o różnych rozmiarach. Po maksymalnie 2 tygodniach należy pojawić się ponownie na pedikiurze leczniczym, a potem stosować domową intensywną pielęgnację preparatami, które poleciła nam pedikiurzystka.

Tematy: pedikiur, pedicure, pedikiur leczniczy, odciski, modzele, wrastające paznokcie, pielęgnacja paznokci

Komentarze