Najczęstsze problemy z paznokciami

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kruche, łamliwe, rozdwajające się paznokcie... To problem, z którym boryka się nie jedna z nas. Niestety, na systematyczną pielęgnację paznokci u manikiurzystki często nie wystarcza nam czasu lub pieniędzy. Na szczęście możemy zadbać o nie samodzielnie - nie jest to takie trudne, musimy jedynie uzbroić się w cierpliwość.

Dobrą formę przywrócą paznokciom odżywki i oliwki, które pogrubią, utwardzą i nawilżą płytkę paznokciową.
Dobrą formę przywrócą paznokciom odżywki i oliwki, które pogrubią, utwardzą i nawilżą płytkę paznokciową.

Dbałość o skórę twarzy i pielęgnacja włosów stała się już naszym nawykiem, również różnorodne zabiegi na ciało stają się coraz powszechniejsze. Nadal poświęcamy niestety zbyt mało czasu paznokciom. Dłonie są wizytówką każdej z nas, a paznokcie to podstawowy element, który decyduje o ich pięknie. Dlatego tak ważne jest, aby wyglądały estetycznie i elegancko. Pozwólmy im zatem po trudach codzienności na chwilę regeneracji, zapewniając przy tym odpowiednią pielęgnację.

Kształt, wielkość i grubość paznokci są cechami uwarunkowanymi genetycznie, ale na kondycję płytki wpływ ma wiele czynników, które mogą polepszać lub pogarszać jej stan. Zdrowy paznokieć charakteryzuje się:

 • gładką powierzchnią
 • naturalnym połyskiem
 • różowym zabarwieniem
 • podłużnym kształtem o łagodnym zakrzywieniu
 • sprężystością płytki

Negatywny wpływ na wygląd paznokci mogą mieć:

 • choroby paznokci lub całego organizmu
 • czynniki zewnętrzne takie jak częste mycie oraz moczenie dłoni, kontakt z chemikaliami i detergentami
 • charakter wykonywanej pracy i co za tym idzie - urazy mechaniczne
 • złe nawyki, np. obgryzanie paznokci
 • palenie papierosów
 • złe nawyki żywieniowe

Czynniki wpływające pozytywnie na paznokcie:

 • dieta wzbogacona w białko
 • pielęgnacja "od wewnątrz", czyli przyjmowanie doustnie suplementów odżywczych, bogatych w wapń, żelazo, magnez, cynk
 • pielęgnacja "od zewnątrz", tzn. stosowanie odżywek i oliwek do paznokci, które mają na celu regenerację płytki
 • ochrona dłoni i paznokci przy wykonywaniu prac domowych (zakładamy gumowe rękawice)

Kruche i łamliwe paznokcie

Gdy zbyt często myjesz i moczysz dłonie, narażasz w ten sposób paznokcie na przesuszenie - stają się matowe, kruche i łamliwe. Dobrą formę przywrócą im odżywki i oliwki, które pogrubią, utwardzą i nawilżą płytkę paznokciową. Kruchość paznokci może być spowodowana również niedoborem krzemu, magnezu i innych mikroelementów w organizmie. Warto zatem poddać się kuracji magnezowo-krzemowej lub zakupić suplementy zawierające skrzyp w swoim składzie. Wpływają one pozytywnie na wszelkie dolegliwości związane z paznokciami.

Dobra rada: jeżeli masz ochotę odwiedzić salon kosmetyczny, daj się namówić manikiurzystce na manicure japoński. Jest on zabiegiem odżywczym, w którym wykorzystuje się witaminę A+E, keratynę, pyłek pszczeli i krzemionkę z morzą japońskiego - zalecane przy kruchych, łamliwych i rozdwajających się paznokciach.

Rozdwajające się paznokcie

Jedną z przyczyn rozdwajania się paznokci, oprócz niedoboru witamin w organizmie, jest styczność z detergentami. Postaraj się zatem używać do prac domowych gumowych rękawic. Jeżeli doszło już do rozdwojenia płytki, opiłuj paznokcie na krótko i nałóż na nie odżywkę.

 

Dobra rada: godny polecenia jest zabieg z wykorzystaniem oliwy z oliwek. Do zabiegu zastosuj oliwę z oliwek, 2 kapsułki witaminy A+E (w którą zaopatrzyć się możesz w każdej aptece) oraz sok z cytryny. Oliwę delikatnie podgrzej, wciśnij zawartość kapsułek witaminy A+E i dodaj sok z cytryny. Całą miksturę dokładnie wymieszaj i mocz w niej dłonie przez 15 minut. Po wykonanym zabiegu nie myj dłoni, osusz je jedynie papierowym ręcznikiem i wmasuj pozostałą ilość mieszanki. Aby kuracja była skuteczna, stosuj ją przez co najmniej 2 tygodnie.

 

Preparaty pielęgnacyjne do paznokci

Istnieją różnego rodzaju preparaty do paznokci:

 • wyłącznie podkładowe, w formie mlecznej emulsji, które wygładzają płytkę, wiążąc niespójne warstwy, redukując mikropęknięcia podczas wyginania paznokci. Pozostawiają matową powierzchnię, zwiększają przyczepność kolorowego lakieru
 • ochronne, w postaci lakieru bezbarwnego. Szczelna powłoka zapewnia paznokciom skuteczną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, może być stosowana jako baza pod lakier
 • kremy i oliwki pielęgnujące, które poprzez swój skład zmiękczają, nawilżają oraz chronią otaczający paznokcie naskórek. Codzienny masaż okolic macierzy eliminuje w pewnym stopniu potrzebę wycinania skórek oraz wspomaga wzrost płytki.

Na koniec kilka cennych wskazówek dotyczących stosowania narzędzi, które pozwolą ci wzmocnić efekt kuracji odżywczej:

 • do pielęgnacji naturalnej płytki używaj pilników drobnoziarnistych (kryształowych, szklanych lub papierowych), ponieważ ich powierzchnia ścierna uszczelnia krawędź paznokcia, zapobiegając przy tym rozdwajaniu.
 • manicure wykonuj przynajmniej raz na 2 tygodnie. Wycinanie skórek głęboko metalowymi cążkami oraz odpychanie ich metalowym kopytkiem prowadzi do pobruzdowania i zniekształcenia płytki.
 • nie skracaj paznokci nożyczkami, ponieważ może to doprowadzić do ich odkształcenia, kruchości i łamliwości.
Tematy: paznokcie, manicure, manikiur, pielęgnacja paznokci

Komentarze