Moje ciało sprzed ciąży

Ocena: 4.74/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak wrócić do niego w 20 krokach

Jeśli chcesz, by twoje ciało wyglądało tak, jak przed ciążą, daj sobie przynajmniej kilka miesięcy na powrót do formy. Fot. Shutterstock
Jeśli chcesz, by twoje ciało wyglądało tak, jak przed ciążą, daj sobie przynajmniej kilka miesięcy na powrót do formy.

Gisele Bündchen jest w tym dobra. Inna znana modelka Miranda Kerr - też. Ale gdyby ogłoszono zawody w najszybszym zrzucaniu wagi po porodzie, pierwsze miejsce zdecydowanie zajęłaby Heidi Klum. Ona już 7 tygodni po porodzie paradowała po wybiegu, prezentując bieliznę Victoria's Secret i wyglądała tak, jakby nigdy nie rodziła.

Znamy jej sekret. Osobisty trener i dieta oparta na białkach, z wyłączeniem wszelkich węglowodanów. Takiego reżimu matce (nie tylko karmiącej!) nie zaleci żaden dietetyk przy zdrowych zmysłach. W kolorowych magazynach wciąż pada pytanie: "Jak ona to zrobiła?" A powinno raczej brzmieć: "dlaczego to zrobiła?". Na szczęście większość z nas nie musi wracać na wybieg, więc możemy dać swemu organizmowi trochę czasu. Mamy ten luksus, że możemy odzyskać swoje ciało zdrowo i bez wielkiego stresu. Kilka miesięcy to minimum, które powinnaś sobie założyć.

Uwaga! Nie twierdzimy, że będziesz wyglądać dokładnie tak, jak przed zajściem w ciążę. Nie wszystkie zmiany da się odwrócić, ale na pewno możesz wiele zrobić. A jeśli wcześniej prowadziłaś siedzący tryb życia i nie przywiązywałaś wielkiej wagi do odżywiania, dzięki naszym radom, możesz wyglądać nawet lepiej niż przed ciążą.

 1. Pozwól odpocząć swojemu organizmowi.Ciąża i poród były dla niego dużym wysiłkiem. Daj sobie kilka miesięcy, by odnaleźć się w nowej roli i nie podejmuj od razu dodatkowych dużych wyzwań. Pamiętaj, że jeśli rodziłaś naturalnie musisz odczekać 6 tygodni, zanim zaczniesz intensywne (!) ćwiczenia fizyczne. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie - osiem.
 2. Stanowczo odradzamy przechodzenie na restrykcyjną dietę. To mogłoby nie tylko zmniejszyć twoje szanse na powrót do dawnej sylwetki, ale także pozbawić  twój organizm ważnych składników odżywczych. Poza tym każda świeżo upieczona matka powodów do stresu ma pod dostatkiem. Nie ma potrzeby ich sobie dokładać. Jeśli bowiem będziesz zawsze odmawiać sobie wszystkiego, co lubisz, prędzej czy później będziesz chciała sobie to zrekompensować. W końcu rzucisz się na wysokokaloryczne jedzenie i porzucisz marzenia o szczupłej sylwetce.

  Dowiedz się więcej na temat różnych rodzajów diet.
 3. Jedynym rozsądnym wyjściem jest tzw. zdrowa dieta czyli przejście na zdrowy sposób odżywiania. Niektórzy twierdzą, że nie można tego nawet nazwać dietą. Co dokładnie masz robić?

  • Zadbaj o to, by w twojej diecie znalazły się węglowodany złożone czyli np. pełne zboża.
  • Koniecznie pamiętaj o warzywach i owocach, rybach, chudym drobiu (dobrej jakości!), roślinach strączkowych oraz jogurtach naturalnych.
  • Staraj się wyrzucić z menu przetworzoną żywność i cukry proste.
  • Nie przesadzaj z ilością tłuszczy.
  • Jeśli dopadnie cię wielki wielki głód, sięgnij po lekką przekąskę: małe marchewki, seler lub jabłko.
  Dzięki temu twoja waga będzie spadać w odpowiednim, zdrowym tempie, a efekt jo-jo cię nie dopadnie.

  Posłuchaj, co dietetyczka mówi o pułapkach dietetycznych.
 1. Jedz regularnie. Minimum 3, a najlepiej 5 razy dziennie. Nie zapominaj o śniadaniu. Rezygnowanie z regularnych posiłków pozbawi cię energii i spowolni przemianę materii. Mniejsze przerwy między posiłkami to także mniejsze ryzyko ataków głodu.
 2. Jeśli zdarzy ci się jakieś małe słodkie szaleństwo (każdemu się zdarza!), nie rezygnuj z diety. Zamiast stwierdzać, że nie masz silnej woli, zmniejsz trochę kaloryczność kolejnych posiłków i przestań się zadręczać. Jeśli nie karmisz piersią staraj się nie przekraczać 1800 kalorii dziennie.
 3. Pamiętaj o wodzie. Ona pobudza przemianę materii. Pij przynajmniej 8 szklanek dziennie.
 4. Jeśli karmisz piersią, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość: dzięki temu tracisz ok. 400-500 kalorii dziennie.

  Dowiedz się więcej o odchudzaniu w czasie karmienia piersią.

 5. Nie staraj się zrzucać wagi zbyt szybko. To może spowodować uwolnienie toksyn i przedostanie się ich do krwiobiegu, a co za tym idzie (jeśli karmisz) do mleka. Zaplanuj realistyczny cel np. 0,5 kg w ciągu tygodnia.

Czytaj dalej na następnej stronie: Moje ciało sprzed ciąży.

Tematy: dieta, powrót do formy po porodzie, odchudzanie po porodzie, fitness

Komentarze