W poszukiwaniu idealnego treningu

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wciąż nie możesz znaleźć sportu dla siebie? Wypróbuj modny ostatnio body ball, aqua running, TRX, spinning i trening personalny

Body ball wzmacnia mięśnie, poprawia kondycje i pomaga przygotować ciało do porodu. Fot. Shutterstock.com
Body ball wzmacnia mięśnie, poprawia kondycje i pomaga przygotować ciało do porodu.

Konsultacja: Krzysiek Starzyński, trener personalny, instruktor spinningu i treningu funkcjonalnego, Zdrofit Centrum Olimpijskie

 

Chciałabyś się trochę poruszać, ale martwisz się, że znów po trzech razach stracisz zapał? Może nie znalazłaś jeszcze swojej idealnej dyscypliny? Z zajęć rezygnują najczęściej osoby, które się nudzą, bardzo męczą czy wstydzą. A jeżeli znajdziesz coś, co ci będzie sprawiało radość, torba na zajęcia będzie pakować się sama. Może wśród modnych ostatnio dyscyplin znajdziesz swój sportowy ideał? Oto 5 gorących propozycji. 

AQUA RUNNING

Coraz popularniejsze są "wodne" wersje tradycyjnych sportów. Na basenach możesz zobaczyć ludzi biegających w wodzie na specjalnych bieżniach czy jeżdżących na podwodnych rowerkach. I wcale nie jest to ekscentryczny wymysł, tylko świetne wyjście dla tych, dla których sport w klasycznym wydaniu jest zbyt ciężki lub niewskazany bo np. mają wyjątkowo słabą kondycję, dużą nadwagę lub problemy ze stawami. No i oczywiście sport w wodzie jest świetny dla ciężarnych.

Co to jest aqua running?

To trening, który polega na bieganiu w wodzie (odwzorowywaniu ruchu, wykonywanych podczas tradycyjnego biegania). Wielu czołowych zawodników-biegaczy wplata aqua running do swoich planów treningowych. Ćwiczenia mają na celu ogólne wzmocnienie, są częścią rehabilitacji i  pomagają wrócić do formy po kontuzji lub ciąży. Często są stosowane przez ciężarne biegaczki, które nie chcą się rozstawać z ulubioną aktywnością. Opór wody sprawia, że ruchy są łagodne, nie ryzykujesz że coś sobie naciągniesz gwałtownym szarpnięciem. W wodzie jesteś bardzo lekka i możesz wykonywać ćwiczenia, których na powietrzu nie byłabyś w stanie zrobić. Dzięki czemu twoje ciało się rozwija bez nadmiernego obciążania stawów.

Efekty:

 • poprawa stanu aparatu ruchu (szkieletu i jego mięśni);
 • stabilizacja postawy, "wyprostowanie" kręgosłupa;
 • podniesienie ogólnej wytrzymałość organizmu;
 • złagodzenie dolegliwości bólowych.

Dla kogo tak/dla kogo nie

Zajęcia są dobre dla większości osób (pod warunkiem, że trafisz na wykwalifikowanego trenera). Także dla ciężarnych i kobiet, które niedawno urodziły. Woda łagodzi ruchy, więc organizm nie jest przeciążony. Aqua running jest zalecany także tym, którzy nie chcą lub nie mogą ćwiczyć na powietrzu. Dyscyplina raczej nie spodoba się dziewczynom, które nie potrafią pływać, nie lubią wody i cierpią na częste infekcje intymne.

BODY BALL

To gimnastyka z wykorzystaniem dużej gumowej piłki. Ćwiczenia są bardzo różnorodne: od brzuszków do ćwiczeń rozwijających mięśnie nóg i pleców. Body ball skutecznie kształtuje sylwetkę, ponieważ piłka stanowi niestabilny punkt podparcia, i żeby nie stracić równowagi często musisz zaangażować do pracy wszystkie mięśnie. Najbardziej aktywne są mięśnie głębokie tułowia, dzięki czemu poprawia się postawa. Możesz wybrać zajęcia spokojniejsze i relaksujące, takie na których się porządnie zmęczysz lub specjalny trening dla ciężarnych.

Ginekolog mówi, jaki sport można uprawiać w ciąży

 

Efekty:

 • wyrzeźbione i wzmocnione mięśnie;
 • lepsza kondycja;
 • dobre przygotowanie ciała do porodu;
 • łatwiejszy powrót do formy po ciąży lub kontuzji.

Dla kogo tak/dla kogo nie

Body ball spodoba się dziewczynom, które lubią tradycyjny fitness i zajęcia z piłką jak np. pilates.

SPINNING

To specjalne zajęcia polegające na jeździe na rowerze stacjonarnym. Nie jest to zwykły rowerek z siłowni, ale rower specjalnie przystosowany do spinningu. Jazda na nim bardzo przypomina jazdę na prawdziwym rowerze - tę dyscyplinę wymyślił zresztą trener zawodowych kolarzy, aby jego zawodnicy mogli zimą ćwiczyć pod dachem. Zajęcia nie są monotonnym pedałowaniem. Wciąż zmienia się tempo, obciążenie, trzeba wstawać, siadać lub zmieniać ułożenie rąk na kierownicy. Zajęcia spinningu angażują wszystkie partie mięśni, a ponieważ są dość intensywne (niektóre nawet bardzo intensywne) pomagają w spaleniu tkanki tłuszczowej. Bardzo poprawiają wydolność organizmu i pomagają szybko stracić zbędne kilogramy. Można wybrać zajęcia o bardziej fitnessowym lub sportowym charakterze, o róznym poziomie intensywności i trudności, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. 

Efekty:

 • ogromna poprawa kondycji;
 • wzmocnienie wszystkich partii mięśni;
 • spalenie tkanki tłuszczowej.


Dla kogo tak/dla kogo nie:

Ze względu na dość dużą intensywność treningu, spinning sprawdzi się u osób, które lubią się męczyć oraz nie mają przeciwwskazań do intensywnego wysiłku. Tych, którym podoba się rytmiczny ruch przy muzyce i jazda na rowerze. Nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i krótko po porodzie.

Czytaj dalej na drugiej stronie: W poszukiwaniu idealnego treningu

Tematy: powrót do formy po porodzie, powrót do formy po ciąży, ćwiczenia w ciąży, modne ćwiczenia, sport po porodzie

Komentarze