Masz cellulit? Sprawdź, jakiego typu

Ocena: 3.18/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Cellulit nie wybiera. Nie musisz być otyła ani przyjmować pigułek antykoncepcyjnych, by cellulit pojawił się na twojej skórze. Skąd bierze się skórka pomarańczowa i jak rozpoznać rodzaj cellulitu?

Pierwsze objawy cellulitu widoczne są po zewnętrznej stronie ud.
Pierwsze objawy cellulitu widoczne są po zewnętrznej stronie ud.

Problem pomarańczowej skórki dotyka ponad 80 proc. kobiet w każdym wieku. Pojawia się zarówno u młodych dziewcząt, jak i dojrzałych kobiet, szczupłych i z nadwagą, pokrywając uda, biodra, brzuch, pośladki i ramiona. Jak wygląda? Dlaczego powstaje? Czy jest szansa na wyleczenie cellulitu?

Przyczyny powstawania cellulitu

Pomarańczowa skórka to przypadłość głównie kobieca, ponieważ do jej powstawania przyczynia się nadmiar żeńskiego hormonu, estrogenu. Cellulit pojawia się zazwyczaj w czasie burz hormonalnych, czyli w okresie dojrzewania, stosowania terapii hormonalnej, ciąży czy menopauzy. Inną przyczyną tworzenia się cellulitu mogą być czynniki zewnętrzne, które upośledzają krążenie krwi i prowadzą do nadwagi (złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia i noszenie zbyt obcisłych ubrań) oraz skłonności genetyczne.

Rodzaje cellulitu

Kiedy komórki tłuszczowe powiększają swoją objętość, gromadzą się nich toksyny i produkty przemiany materii, powstają pofałdowane nierówności pod skórą, czyli cellulit tłuszczowy (występuje częściej u kobiet z nadwagą i otyłych, na brzuchu, udach i pośladkach). Jeśli z kolei w tkance podskórnej gromadzi się nadmiar wody, mamy do czynienia z cellulitem wodnym (pojawia się zwłaszcza u szczupłych kobiet i jest związany ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym; widoczny na nogach i biodrach). Zmiany we włóknach kolagenowych prowadzą zaś do powstawania tzw. cellulitu cyrkulacyjnego, twardego w dotyku i często bolesnego.

Stopnie nasilenia cellulitu

Niestety, cellulit często zauważamy dopiero, gdy znajduje się w stopniu zaawansowanym: stwardniała, wiotka, pofałdowana skóra jest widoczna gołym okiem. Wtedy jest już za późno na całkowite wyleczenie.

Pierwsze objawy cellulitu widoczne są po zewnętrznej stronie ud, następnie rozciągają się na ich wewnętrzne części, rozprzestrzeniając się dalej na skórę bioder i pośladków. Pojawić się mogą też na skórze brzucha i zewnętrznej stronie ramion. Wyróżniamy 4 stopnie nasilenia cellulitu:

Stopień 1

Skóra jest jeszcze gładka. Dopiero gdy ujmiesz ją między palce i ściśniesz, zobaczysz niewielkie nierówności. To stadium cellulitu jest łatwe do zlikwidowania.

Stopień 2

W drugim stadium lekko pofałdowaną skórę zaobserwujesz w mocniejszym oświetleniu lub przy leciutkim ucisku. W tym wypadku cellulit można jeszcze cofnąć lub zmniejszyć.

Stopień 3

Teraz defekty widoczne są już gołym okiem. Skóra jest nierówna, pełna grudek i zagłębień. Jedyne, co można zrobić, to zahamować postępowanie cellulitu.

Stopień 4

Skóra wygląda jak materac - duże grudki widoczne są już w każdej pozycji i dodatkowo przy każdym ucisku sprawiają ból. Jedyne, co możemy jeszcze zrobić w tej fazie, to zminimalizować lub zlikwidować uczucie bólu.

Dobra rada: staraj się systematycznie obserwować stan swojej skóry, ponieważ cellulit we wczesnym stadium jest łatwy do zlikwidowania. Ponadto nieleczony nie jest już tylko defektem kosmetycznym - może prowadzić do retencji płynów ustrojowych w określonych partiach ciała, a w efekcie do zaburzeń krążenia!

Zobacz, jak dochodzi do powstawania cellulitu:

 

 

Tematy: cellulit, rodzaje cellulitu, cellulit wodny, cellulit tłuszczowy

Komentarze