Najczęstsze błędy w makijażu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Malujesz się już od czasów liceum. Nauczyłaś się tego od mamy, koleżanek, z kobiecych czasopism. Właściwie mogłabyś zrobić makijaż z zamkniętymi oczami. Ale czy jesteś pewna, że robisz to dobrze? Oto lista najczęstszych błędów przy robieniu makijażu.

Uważaj, by nie nałożyć zbyt dużo kosmetyków do makijażu: podkładu, pudru, tuszu do rzęs.
Uważaj, by nie nałożyć zbyt dużo kosmetyków do makijażu: podkładu, pudru, tuszu do rzęs.

1. Zły dobór palety kolorów

To, jaką masz karnację, jaki jest kolor twoich włosów, czy masz oczy brązowe czy niebieskie, koloryt skóry ciepły czy raczej chłodny - ma zasadnicze znaczenie dla wykonania odpowiedniego makijażu. Blondynka z czarnymi brwiami nie będzie wyglądała dobrze, podobnie jak rudzielec, z ustami umalowanymi na "strażacką czerwień".

Odcień podkładu powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru skóry. Wybieraj go więc uważnie, koniecznie w świetle dziennym. Efekt sprawdzaj zawsze na twarzy, bo to nie nadgarstek będziesz nim malować. W razie wątpliwości, zawsze wybieraj jaśniejszy odcień. To samo dotyczy sztyftów do korygowania niedoskonałości skóry.

Zasada harmonii odnosi się także do kosmetyków kolorowych. Paleta barw musi harmonizować z twoim typem urody. Klasyczny podział typów kobiecej urody na "wiosnę", "lato", "jesień" i "zimę" jest może nieco uproszczony, ale sprawdza się jako podstawa.

2. Niewłaściwa kolejność nakładania kosmetyków

Makijaż zacznij robić najwcześniej pięć minut po nałożeniu kremu - daj mu czas, aby się wchłonął, w przeciwnym razie kosmetyki mogą się zważyć lub rozwarstwić.

Podkład, jak sama nazwa wskazuje, musi być nakładany jako pierwszy. Jeśli zaczniesz malowanie od nałożenia korektora, a dopiero później położysz bazę, kosmetyki również mogą się zważyć. Krócej też utrzymają się na skórze.

Jeśli upudrujesz się już po nałożeniu tuszu, drobiny pudru mogą przykleić się do niego i nieestetycznie osiąść na rzęsach.

3. Za dużo szczęścia

Zbyt mocny makijaż nigdy nie wygląda dobrze, a już szczególnie w ciągu dnia. "Tapeta" dodaje lat i sprawia, że stajesz się swoją własną karykaturą. Żelazna zasada - jeśli mocno podkreślasz oczy (makijaż typu "kocie oko", intensywna barwa cienia, kolorowy tusz do rzęs), ustom wystarczy błyszczyk lub delikatna pomadka w naturalnym odcieniu. Jeśli natomiast uwypuklasz usta - nie przesadzaj z cieniami i tuszem. Wieczorem możesz pozwolić sobie na nieco więcej, ale także staraj się nie przesadzić.

  • Zbyt gruba warstwa podkładu sprawi, że kosmetyk zacznie się rozwarstwiać i zamiast zatuszować - podkreśli niedoskonałości skóry.
  • Za dużo pudru brązującego postarzy cię i będzie wyglądać nienaturalnie.
  • Zbyt mocno pomalowana dolna powieka podkreśli zmęczenie i cienie pod oczami. Lepiej skupić się tylko na górnej.
  • Z tuszem też trzeba uważać. Jeśli nałożysz go za dużo, będzie sklejał rzęsy, kruszył się i osiadał na skórze. Szczególnie źle wygląda zbyt gruba warstwa tuszu na dolnych rzęsach.

4. Nieznajomość trików optycznych

Zanim skorzystasz z najświeższych nowinek w makijażu, sprawdź, czy cię nie oszpecą. To, czy dany trend będzie ci pasował, w dużej mierze zależy od rysów twojej twarzy - kształtu oczu, ust, brwi.

Czerń wyszczupla, to nie mit. Zresztą nie tylko czerń - wszelkie ciemne barwy optycznie pomniejszają. Jeśli więc masz małe i wąskie usta, zrezygnuj ze szminki w kolorze bordo lub śliwkowym. Małych lub głęboko osadzonych oczu nie "zamykaj" czarnym eye-linerem. Jeśli nosisz okulary, pamiętaj, że również "minusy", szkła dla krótkowidzów, sprawiają, iż oczy wydają się mniejsze. Unikaj więc makijażu typu "kocie oko" i bardzo ciemnych cieni. Postaw na jasne, perłowe kolory.

Te ostatnie nie służą z kolei dużym, wypukłym oczom - otoczenie jasnych, perłowych cieni może sprawić, że wydadzą się wręcz wyłupiaste. Pamiętaj o tym także, jeśli jesteś dalekowidzem i nosisz "plusy" - w zbyt jasnym makijażu oka możesz wyglądać jak spłoszona sarna.

Jeśli masz oczy osadzone blisko siebie, nie używaj eye-linera w tradycyjny sposób (malując kreskę od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka). Niech linia zaczyna się w połowie powieki i biegnie ku jej zewnętrznemu kącikowi.

Nie przesadzaj z depilacją brwi. Nie musisz wyglądać jak Frida Kahlo, ale staraj się zachować jak najbardziej naturalny kształt. Cienkie kreski namalowane na czole dodawały może uroku gwiazdom niemego kina. U współczesnej kobiety wyglądają groteskowo, w dodatku postarzają.

 

Komentarze