Labioplastyka – co to? Wskazania, przebieg zabiegu, efekty, cena

Jeszcze do niedawna ginekologia estetyczna dla wielu z nas była tematem tabu. Na szczęście obecnie staje się coraz bardziej powszechna, dzięki czemu wiele kobiet może bez skrępowania zadbać o swój komfort. Wbrew pozorom nieprawidłowy rozmiar warg sromowych często może być przyczyną dyskomfortu, kompleksów i ograniczeń w sferze intymnej. W obecnych czasach bez problemu możliwa jest do wykonania plastyka warg sromowych mniejszych lub większych, powszechnie określana mianem labioplastyki.

Czym jest labioplastyka? Plastyka warg sromowych

Choć wydawać by się mogło, że najważniejszymi elementami żeńskiego układu rozrodczego są pochwa, macica i jajniki, wbrew pozorom zewnętrzne narządy płciowe u kobiet również odgrywają istotną rolę.

Wargi sromowe większe i mniejsze chronią wnętrze pochwy przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. W warunkach fizjologicznych są one symetrycznie umiejscowione wokół wejścia do pochwy. Wargi sromowe mniejsze charakterystycznie wystają około 2 centymetry ponad otaczające je wargi sromowe większe. Z wiekiem jednak wygląd kobiecych miejsc intymnych ulega zmianie. Wpływ na to mają nie tylko naturalne procesy starzenia, które prowadzą do utraty elastyczności tkanek, ale również urazy krocza w trakcie porodów, które mogą prowadzić do nieestetycznie wyglądającej asymetrii. Wśród innych czynników wpływających niekorzystnie na wygląd krocza wymienić należy częste infekcje intymne, zaburzenia hormonalne, a nawet zabiegi typu piercing. U niewielkiego odsetka kobiet takie nieprawidłowości mogą mieć również charakter wrodzony.

Labioplastyka, czyli inaczej plastyka warg sromowych jest zabiegiem chirurgicznym, który pozwala na korekcję ich rozmiaru oraz kształtu. Choć w większości przypadków na plastykę warg sromowych decydują się głównie kobiety chcące pomniejszyć swoje wargi sromowe, wbrew pozorom nie zawsze stoją za tym jedynie względy estetyczne i trudności z akceptacją własnego wyglądu – o wiele częściej ma to bowiem podłoże medyczne.

Wskazania do wykonania zabiegu labioplastyki

Labioplastyka, podobnie jak inne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, wbrew niektórym opiniom przeprowadzana jest głównie ze względu na wskazania medyczne i zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu. Zdeformowane wargi sromowe, asymetryczne wargi sromowe lub przerośnięte wargi sromowe (mniejsze jak i większe) mogą powodować dyskomfort, otarcia oraz ból w trakcie wykonywania takich czynności jak chociażby bieganie, intensywny marsz czy jazda na rowerze. Często sprzyjają one również występowaniu infekcji intymnych, a także utrudniają uprawianie seksu z partnerem (mogą one bowiem ulegać swoistemu zaciąganiu do wnętrza pochwy). Wiele kobiet borykających się z tym problemem zgłasza również trudności w doborze wygodnej, a jednocześnie atrakcyjnie wyglądającej bielizny.

Choć naturalnym jest, że każdy z nas jest inny, często nieprawidłowa budowa anatomiczna warg sromowych jest dla kobiet źródłem niepokoju i powoduje dyskomfort psychiczny i niskie poczucie własnej wartości. Dla niektórych problem ten jest na tyle poważny, iż unikają one miejsc takich jak basen, plaża czy sauna w obawie o krytyczną ocenę społeczeństwa.

Labioplastyka jest więc idealnym sposobem na to, by zlikwidować wszystkie problemy związane z rozmiarem i wyglądem warg sromowych. Pozwala kobiecie nie tylko zlikwidować problem dyskomfortu fizycznego czy otarć, ale przede wszystkim poczuć się atrakcyjnie w swoim własnym ciele i pozbyć się związanego z asymetrią wstydu.

Korekta warg sromowych – jak wygląda?

Korekta warg sromowych (zabieg labioplastyki) to zabieg, który najczęściej wykonuje się w celu pomniejszenia warg sromowych mniejszych, a nieco rzadziej warg sromowych większych. Czasem jest ona konieczna by zrekonstruować wygląd zewnętrznych narządów płciowych kobiety po porodzie, a w sporadycznych przypadkach ma na celu powiększenie warg sromowych większych, np. poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego czy tkanki tłuszczowej pobranej z innych fragmentów ciała.

W dzisiejszych czasach zabieg labioplastyki może być przeprowadzony zarówno w klasyczny sposób, przy użyciu skalpela, jak również za pomocą specjalnej elektrody lub wiązki laserowej.

Zmniejszenie warg sromowych mniejszych

Labioplastyka, czyli zabieg zmieniający wygląd warg sromowych, najczęściej wykonywany jest w celu ich zmniejszenia u kobiet z przerostem warg sromowych. Nadmiar skóry wraz z tkanką podskórną i tkanką tłuszczową są usuwane, a następnie modeluje się wargi by nadać im odpowiedni kształt. Jak już zostało wspomniane, w zależności od deformacji jaka dotknęła kobietę może być on przeprowadzony obu lub jednostronnie. W tym przypadku zabieg najczęściej ma charakter chirurgiczny lub laserowy, najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a jego czas nie przekracza zwykle 60 minut. Często zmniejszenie warg sromowych mniejszych jest połączone z hoodoplastyką, czyli plastyką napletka łechtaczki.

Zmniejszenie warg sromowych większych

Przerost warg sromowych większych również może powodować u kobiet różnego rodzaju problemy, zwłaszcza pod kątem doznań seksualnych. Do ich przerostu dochodzi najczęściej w wyniku zmian hormonalnych i procesu starzenia. W celu korekty rozmiaru i kształtu warg sromowych większych wykonywana jest labiomajoroplastyka, najczęściej na drodze zabiegu chirurgicznego. Nadmiar skóry jest usuwany, a blizna umiejscawiana tak, by była ukryta między wargami mniejszymi a większymi. Rzadko kiedy możliwe jest bowiem nieinwazyjne obkurczenie skóry warg sromowych większych.

Powiększenie warg sromowych

Choć najczęściej wskazaniem do labioplastyki jest przerost warg sromowych, u niektórych kobiet może pojawić się problem zaniku sromu, co również może negatywnie wpływać na ich życie seksualne. By poprawić wygląd warg sromowych w tym przypadku stosuje się różnego rodzaju wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy lub tkanka tłuszczowa pobrana z innych okolic. Agumentacja, bo tak nazywa się wypełnienie warg sromowych, to zabieg trwający zaledwie około 20 minut, który z powodzeniem może być wykonywany nawet w znieczuleniu miejscowym.

Przygotowanie i przebieg labioplastyki warg sromowych

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu labioplastyki? Ginekologia estetyczna to szeroki panel zabiegów chirurgicznych, do których przygotowanie przed planowanym zabiegiem operacyjnym wygląda podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny. Konieczne są aktualne wyniki badań, takich jak morfologia, grupa krwi czy czynniki krzepnięcia. Niezbędne jest także wykonanie szczegółowego badania ginekologicznego oraz cytologii . Na około tydzień przed planowanym zabiegiem wskazane jest odstawienie leków mogących zaburzać krzepnięcie krwi, takich jak np. kwas acetylosalicylowy, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Osoby palące powinny ograniczyć palenie, które może niekorzystnie wpływać na gojenie się ran, nie zaleca się również picia przed zabiegiem operacyjnym alkoholu. W dniu zabiegu należy pozostać na czczo minimum 6 godzin.

W zależności od zaawansowania zmian, w trakcie zabiegu labioplastyki można wykorzystać różnego rodzaju techniki. W wielu przypadkach wystarczające jest usunięcie jedynie brzegu warg sromowych mniejszych. Czasami zdarza się jednak, że konieczna jest klinowa resekcja tkanek. W zależności od tego jak rozległy jest zabieg, może on trwać od około 20 do nawet 120 minut. Po zabiegu należy pozostać 6 godzin lub nawet dobę w szpitalu na obserwacji. Tkanki w okolicy sromu są delikatne, dlatego jeżeli chodzi o zabiegi labioplastyki zazwyczaj stosuje się szwy rozpuszczalne.

Efekty plastyki warg sromowych mniejszych

Czego spodziewać się po zabiegu labioplastyki? Przede wszystkim miejscowej opuchlizny i tkliwości tkanek, które zanikają zazwyczaj po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach. Z tego względu z oceną rezultatów jakie przyniosła za sobą labioplastyka należy wstrzymać się co najmniej przez około 14 dni. W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjentka powinna postawić na przewiewne, luźne ubrania i unikać gwałtownych ruchów takich jak np. wstawanie. Choć zazwyczaj stosowane są szwy rozpuszczalne, w niektórych przypadkach konieczne jest mimo wszystko ich usunięcie po około 7 dniach. Czas pełnej rekonwalescencji w przypadku zabiegu labioplastyki wynosi około 4-6 tygodni, w trakcie których należy unikać współżycia, aktywności fizycznej oraz wyjątkowo dokładnie dbać o higienę miejsc intymnych za pomocą płynu do higieny intymnej czy preparatów typu Tantum Rosa. Takie działania nie tylko przyspieszą powrót do pełni zdrowia, ale korzystnie wpłyną na efekty labioplastyki. Doskonałą metodą rehabilitacji po okresie rekonwalescencji, pozwalającą uelastycznić tkanki i zmniejszyć widoczność blizn po zabiegu labioplastyki są ćwiczenia mięśni dna miednicy (popularnych mięśni Kegla) oraz współżycie seksualne, najlepiej z zastosowaniem dodatkowych lubrykantów.

Labioplastyka – powikłania

Labioplastyka, choć jest zabiegiem mało inwazyjnym, w niewielkim odsetku przypadków może powodować różnego rodzaju powikłania. Najczęściej są to:

  • intensywne krwawienie;
  • silny ból;
  • krwiaki w obrębie warg sromowych;
  • rozejście się rany;
  • stan zapalny;
  • ziarninowanie;
  • powtórna asymetria warg sromowych;
  • tworzenie się nerwiaków i następowa hiperalgezja;
  • w przypadku dużej resekcji martwica wargi sromowej;
  • zbyt duże lub niewystarczające usunięcie tkanki;
  • nienaturalny, wolny brzeg wargi sromowej po zastosowaniu szwów ciągłych lub zewnętrznych;
  • zaburzenia czucia;
  • zapalenie pęcherza moczowego.

Labioplastyka – przeciwwskazania

Zabieg labioplastyki może być wykonany bez większych obaw u większości kobiet. Wśród nielicznych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia wymienia się:

  • niepełnoletność (w tym przypadku oprócz zgody rodzica może być wymagana również zgoda psychologa);
  • ciąża i okres karmienia piersią (z zabiegiem należy wstrzymać się do ich zakończenia);
  • aktywna infekcja okolic intymnych;
  • choroby nowotworowe;
  • nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych krwi, uniemożliwiające znieczulenie ogólne lub przewodowe.

Nie zaleca się również wykonywania labioplastyki krótko przed terminem miesiączki, ze względu na wolniejsze gojenie się ran.

Ile kosztuje labioplastyka?

Cena zabiegu jakim jest plastyka warg sromowych mniejszych lub większych (labioplastyka) zależna jest w dużej mierze od rozległości zabiegu i zastosowanej procedury. Zazwyczaj jest to koszt kilku tysięcy, w zależności od tego w jakim mieście będzie wykonywana, w jakim znieczuleniu i czy będzie wiązała się z dłuższym pobytem w klinice. W przypadku mniejszych miast, takich jak Katowice czy Wrocław ceny zaczynają się już od około 3000 złotych, w przypadku Krakowa czy Warszawy mogą one sięgać nawet 5000-7000 złotych.

Bibliografia

 
  • dr Marek Neuberg, Informator dla pacjentki na temat labioplastyki, dostęp online: https://www.laparoskopia-neuberg.pl/images/design/labioplastyka.pdf;
  • Anna Paczkowska, Plastyka warg sromowych mniejszych w praktyce lekarza ginekologa-położnika, Wiedza praktyczna, 5 maja 2021, NR 57 (Kwiecień 2021);
  • CHRISTINE A. HAMORI, PAUL E. BANWELL, RED ALINSOD, GINEKOLOGIA ESTETYCZNA TECHNIKI ZABIEGOWE, EDRA, 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 24.03.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Piękne piersi – jak poprawić wygląd biustu?

 

Kremy rozgrzewające do dłoni i stóp – jak działają, czy każdy może je stosować

 

Włosy po porodzie – jak je wzmocnić i pielęgnować?

 

Tatuaż z henny – jak zrobić, trwałość, bezpieczeństwo, cena

 

Retinol – jak działa, czysty retinol, kosmetyki z retinolem

 

Cellulit – jak zwalczyć cellulit? Domowe sposoby na „pomarańczową skórkę”

 

Zabiegi na cellulit - Duolith i Maximus

 

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda, jak o nią dbać?