Jak rozjaśniać włosy

Ocena: 2.26/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Masz ochotę przeobrazić się w piękną blondynkę? Dowiedz się najpierw, jak bezpiecznie rozjaśniać włosy i jaki odcień blondu wybrać, by uniknąć urodowej katastrofy!

Samodzielne próby uzyskania pięknego blondu, przy użyciu ogólnodostępnych farb i rozjaśniaczy, są ryzykowne.
Samodzielne próby uzyskania pięknego blondu, przy użyciu ogólnodostępnych farb i rozjaśniaczy, są ryzykowne.

Na czym polega rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie włosów to nic innego jak odbarwienie ich naturalnego pigmentu. Jest najbardziej inwazyjnym sposobem koloryzacji, ponieważ silne odbarwianie wysusza włosy i sprawia, że stają się one łamliwe. W zależności od koloru bazowego włosów, ich stanu (zniszczone są bardziej podatne na rozjaśnianie), oraz rodzaju (cienkie szybciej reagują na utleniacz niż grube), utlenianie zapewnia różne efekty finalne, niekiedy często zaskakujące i daleko odbiegające od tych zamierzonych.

Odcienie blond

Wśród odcieni blond wyróżniamy odcień ciepły i zimny. Do odcieni ciepłych należą złoty i słoneczny, natomiast do zimnych platyna i srebrny blond. Zimne odcienie przeznaczone są dla osób o jasnej oprawie oczu i karnacji, o szarych lub niebieskich tęczówkach. Natomiast kobiety o śniadej karnacji, ciemnej oprawie oczu i piwnych tęczówkach, śmiało mogą wybrać ciepłe odcienie blond.

W salonie fryzjerskim czy w domu?

Rozjaśnianie włosów należy niewątpliwie do najtrudniejszych zabiegów koloryzacji i przysparza nam wiele trudności, ponieważ im bardziej drastyczna zmiana, tym więcej skomplikowanych procesów. W zależności od odcienia włosów rozjaśnianie przebiega stopniowo, włosy zmieniają kolor poprzez różne odcienie czerwieni i pomarańczy. Gdy rozjaśniamy włosy na własną rękę, to istnieje ryzyko, że gdy zmyjemy rozjaśniacz zbyt wcześnie lub nasz naturalny kolor włosów zawiera dużo czerwonego pigmentu, pojawić się może kolor żółty lub pomarańczowy. Dlatego samodzielne próby uzyskania pięknego blondu, przy użyciu ogólnodostępnych farb i rozjaśniaczy, są ryzykowne i mogą skończyć się zniszczeniem i przesuszeniem włosa.

Dobra rada: jeżeli decydujesz się na domową koloryzację, rozjaśnij włosy jedynie o 2-3 tony. W przeciwnym razie z pewnością nie uzyskasz zamierzonego efektu, za to na pewno zniszczysz włosy.

Im bardziej radykalne zmiany, tym bezpiecznie powierzyć włosy rękom profesjonalisty. On dobierze moc roztworu utleniającego do twoich włosów i zminimalizuje szkody związane z rozjaśnianiem, ponieważ farby dostępne w drogeriach zawierają różne stężenie oksydantów (woda utleniona o odpowiednim stężeniu), działających zbyt mocno lub słabo na nasze włosy.

Zasady bezpieczeństwa

Wszystko zależy od koloru wyjściowego naszych włosów. Niewątpliwie najtrudniej jest "wyjść" z ciemnego koloru. Zazwyczaj trwa to dość długo i niesie za sobą ryzyko zniszczenia struktury włosa. Najlepszą metodą jest stopniowe wychodzenie z koloru, poprzez wykonanie baleyage. Zaletą tego rozwiązania jest delikatniejszy wpływ rozjaśniacza na strukturę włosa, wadą - długie oczekiwanie. W przypadku, gdy nie chcesz czekać i decydujesz się na dekoloryzację, musisz liczyć się z efektem końcowym. W zależności od odcienia włosów podczas odbarwiania mogą pojawić się pasma w odcieniu żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Aby skorygować niechciane odcienie, należy nałożyć farbę w kolorze brązu lub ciemnego blond. Po upływie kilku miesięcy należy wykonać kolejną dekoloryzację, a następnie nałożyć jeszcze jaśniejszą farbę.

Równie trudnym zabiegiem jest rozjaśnianie włosów rudych, niezależnie od tego, czy są naturalne, czy farbowane. Rude włosy zawierają dużą ilość czerwonego odcienia, dlatego podczas rozjaśniania istnieje ogromne ryzyko pojawienia się pomarańczowych lub zielonych włosów. W przypadku czerwonych pasm, należy przyciemnić włosy. Zielone kosmyki pojawiają się w momencie, gdy chcemy uzyskać blond popielaty lub platynowy, ponieważ te kolory zawierają lekko zielony odcień. Na ratunek przyjść nam może szampon koloryzujący z refleksem fioletowym, który niweluje zieleń.

Wskazówka: wszystkie rudzielce powinny wybierać złocisty blond, żeby uniknąć "zielonej wpadki".

Naturalne ciemne blondynki mają najłatwiej. W celu rozjaśnienia włosów wystarczy wykonać jeden zabieg, by uzyskać upragniony odcień, a odrosty nie będą aż tak rzucać się w oczy.

A gdy już przeobrazisz się w wymarzoną blondynką, będziesz musiała ponieść długoterminowe konsekwencje tego wyboru: będziesz zmuszona raz w miesiącu farbować odrost, a to spowoduje osłabienie struktury włosa, który stanie się cienki i łamliwy.

Szczególna pielęgnacja włosów blond

Włosy rozjaśniane to włosy wymagające specjalnej troski. Musisz je nawilżać i odżywiać. W tym celu używaj specjalnych szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów rozjaśnianych, bogatych w olejek jojoba i cement. Zrezygnuj ze środków do stylizacji zawierających alkohol, bo jeszcze bardziej je wysuszysz. Ponadto ogranicz korzystanie z urządzeń takich jak prostownica i suszarka.

Tematy: farbowanie włosów, koloryzacja, kolor włosów

Komentarze