Jak pielęgnować skórę zimą

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Coraz krótsze dni, brak słońca, coraz niższe temperatury i okres grzewczy nie pozostają obojętne dla naszej skóry. Jak najlepiej dbać o cerę zimą?

Wybierz odpowiedni krem do twarzy na zimę.
Wybierz odpowiedni krem do twarzy na zimę.

Czy odczuwasz, że twoja skóra stała się sucha, szorstka, pozbawiona elastyczności, a nawet łuszczy się? To znak, że wymaga specjalnej troski. Szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na skórę twarzy, która wymaga nie tylko pielęgnacji i regeneracji, ale należytej ochrony przed zimą i niskimi temperaturami. Wiatr, mróz oraz wysuszone pod wpływem ogrzewania powietrze na pewno nie poprawią jej stanu.

Przesuszona i odwodniona

Zacznijmy od tego, że odpowiednio i dostatecznie nawodniona, zdrowa skóra jest jędrna, elastyczna i miła w dotyku. Wolniej się starzeje i nie ulega podrażnieniom. Stan jej nawodnienia zależy nie tylko od ilości dostarczanej wody, ale w szczególności od zdolności jej magazynowania w naskórku. Decyduje o tym właśnie równowaga wodno-lipidowa, czyli zawartość wody w warstwie rogowej naskórka oraz warstwa lipidowa znajdująca się na jej powierzchni, która chroni naskórek przed nadmiernym wysuszaniem. Warstwa lipidowa, zwana też płaszczem hydrolipidowym, składa się głównie z wydzieliny gruczołów łojowych, czyli łoju. Z uwagi na niską zawartość receptorów zimna w skórze człowieka reagujemy szybciej na niższą temperaturę niż na wyższą. Dlatego w okresie zimowym może dojść do spadku aktywności gruczołów łojowych, wskutek czego skóra odwadnia się i nadmiernie wysusza. Suche i klimatyzowane pomieszczenia także sprzyjają przesuszeniu się skóry. Najbardziej narażone są osoby z cerą suchą, wrażliwą, naczyniową i alergiczną. Niestety posiadacze skóry tłustej też nie mają łatwo. Pod wpływem niskich temperatur ich skóra broni się poprzez nadmierną produkcję łoju. W rezultacie skóra tłusta staje się jeszcze bardziej przetłuszczona.

Wahania temperatur sprawiają też, że naczynka krwionośne kurczą się gwałtownie przy niskiej temperaturze i rozkurczają w ciepłych pomieszczeniach. Prowadzić to może do ich pękania i powstawania tzw. pajączków. Wszystkie te czynniki wpływają na osłabienie płaszczu hydrolipidowego skóry, dlatego powinnyśmy skupić się na jego odbudowanie. Pomóc może odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry.

Jak dochodzi do powstawania pajączków na skórze? Obejrzyj animację:

 

 

Bariera ochronna jest priorytetem

Prawidłowy dobór kosmetyków uzależniony jest nie tylko od wieku, rodzaju cery, ale również od warunków, w których przebywamy, czyli od pór roku. Dobry krem powinien zawierać przede wszystkim filtry UV, ponieważ na promieniowanie ultrafioletowe narażeni jesteśmy nie tylko latem. Kremy "zimowe" powinny nieco różnić się od tych, które stosujemy latem. W ich składzie znajdziemy substancje tłuszczowe, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie i odbudują barierę lipidową w naskórku.

Ciekawostka: kremy nawilżające nie dostarczą skórze wody, jedynie wiążą i utrzymują ją w skórze, co utrudnia jej wyparowanie. Nawadniać należy się od wewnątrz, poprzez wypijanie odpowiedniej ilości płynów.

Kremy natłuszczające, które warto stosować, bogate są przede wszystkim w oleje roślinne, otrzymywane z nasion roślin oleistych. Zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. kwas linolowy), bioolei (np. olej z wiesiołka) olei z oliwek, z pestek winogron lub dyni, masło karite (Shea), masło kakaowe a także olej z orzechów laskowych. Oleje zwierzęce są również mile widziane w kosmetykach zimowych, np. olej z wątroby rekina.

Kremy nawilżające zawierają wyciągi z alg, glicerynę, mocznik, aminokwasy i sole kwasu mlekowego. Nie możemy zapomnieć również o obecności kwasu hialuronowego, który oprócz tego, że silnie nawilża, to jest składnikiem tkanki łącznej skóry.

Uwaga na alergie!

Szczególną pielęgnacją powinny być objęte skóry naczyniowa i alergiczna. Kremy przeznaczone do cery naczynkowej powinny składać się z substancji obkurczających i uszczelniających, ale przede wszystkim wzmacniających naczynia krwionośne. Zatem szukajmy kosmetyków bogatych w rutynę, flawonoidy, wyciągi z kasztanowca i miłorzębu japońskiego, jak również arnikę oraz witaminy E i C. Skóra alergiczna natomiast potrzebuje składników o działaniu łagodząco-kojącym. Mile widziane będą algi, d-panthenol, alantoina oraz ekstrakty z roślin (np. z lipy lub siemienia lnianego).

Tematy: pielęgnacja skóry, kosmetyki, kremy do twarzy, alergia, cera tłusta, cera naczynkowa, cera sucha, sucha skóra

Komentarze