Jak dobrać idealny podkład

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To podstawowy kosmetyk do makijażu – nadaje cerze wymarzony odcień, wygładza i tuszuje niedoskonałości. Warunek jest jeden: wybór podkładu musi być strzałem w dziesiątkę. Jak znaleźć ten idealny?

Dobry podkład powinien pielęgnować i chronić skórę.
Dobry podkład powinien pielęgnować i chronić skórę.

Na idealny podkład składa się kilka różnych elementów: konsystencja, kolor, działanie pielęgnacyjne, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, stopień krycia, trwałość. Najwięcej problemów sprawia zazwyczaj trafne dobranie odcienia, przez co inne ważne cechy podkładu schodzą na dalszy plan. A to błąd - dobry podkład ma przed sobą mnóstwo zadań.

Konsystencja

Zanim wybierzesz konsystencję podkładu, zastanów się, jak wiele chcesz pod nim ukryć, czy masz widoczne zmarszczki, rozszerzone pory albo pajączki. Tylko cera z wyraźnymi problemami naczynkowymi albo bliznami po trądziku wymaga zastosowania podkładu mocno kryjącego, a więc o gęstej, zwartej konsystencji. Jeśli twoim zmartwieniem są jedynie drobne mankamenty, wystarczy ci lżejszy, delikatnie wyrównujący koloryt skóry kosmetyk. Niedoskonałości zamaskujesz wtedy dyskretniej - korektorem. Lekki podkład łatwiej będzie się rozprowadzał, za jego pomocą uzyskasz też naturalniejszy efekt. Pamiętaj, że im cięższy kosmetyk, tym bardziej podkreśli defekty cery, takie jak zmarszczki czy nierówności.

Do wyboru masz:

  • Rzadkie, słabo kryjące fluidy - najlepiej sprawdzają się w przypadku skóry normalnej, bez większych defektów.
  • Średnio i mocno kryjące fluidy - przeznaczone do cer z rozszerzonymi naczynkami, widocznymi porami, skutecznie ukrywają przebarwienia, nadają zdrowy odcień.
  • Podkłady w sztyfcie - wygodne w użyciu, średnio kryjące podkłady, ich zaletą jest możliwość wykonywania szybkich, miejscowych i efektownych poprawek bez konieczności zmywania całego makijażu.
  • Podkłady w kompakcie - zwykle mocno kryją; stosując kompakt, masz wybór: możesz nakładać go suchą lub mokrą gąbką, uzyskując odmienne efekty - pudru albo płynnego fluidu; podkładu w kompakcie lepiej nie rozcierać na skórze, ale nakładać, dociskając gąbkę miejsce po miejscu; nie polecane do cer z wyraźnymi niedoskonałościami.

Pielęgnacja

To ważne, by podkład miał właściwości pielęgnujące i aby dobrać je odpowiednio do potrzeb skóry. Ustal rodzaj swojej cery, zastanów się, czy twoim głównym problemem jest przetłuszczająca się, błyszcząca albo wręcz przeciwnie - sucha skóra, czy chcesz walczyć i zapobiegać zmarszczkom, a może zależy ci na działaniu antybakteryjnym i zwalczaniu trądziku. Wybór naprawdę jest ogromny.

Dobry podkład:

  • Ma filtr UV (sprawdź koniecznie, czy taka informacja znajduje się na opakowaniu - jeśli nie, lepiej zrezygnuj z zakupu!)
  • Nie zatyka porów
  • Nawilża cerę
  • Chroni przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego
  • Spełnia dodatkowe funkcje, na których ci zależy (matuje, wygładza zmarszczki, rozświetla)

Odcień

Przede wszystkim pamiętaj, że podkład nie służy do całkowitej zmiany twojego naturalnego koloru skóry, ma jedynie wyrównywać i dyskretnie podkreślać jej odcień. Nie kupuj na ślepo, opierając się tylko na kolorze, który widzisz przez opakowanie kosmetyku - bardzo łatwo wówczas o makijażową wpadkę.

Kolor podkładu dopasuj do odcienia swojej skóry, nakładając odrobinę na kość żuchwy albo na szyję (nigdy na nadgarstek, bo w końcu nie to miejsce będziesz potem malować). Postaraj się testować w dziennym, a nie sztucznym świetle. Kolor kosmetyku powinien być niemal identyczny z twoim naturalnym kolorem skóry, zwróć też uwagę, czy - nałożony na żuchwę - nie odcina się znacząco od koloru skóry na szyi. W razie wątpliwości - zdecyduj się na jaśniejszy odcień; wybierając ciemniejszy, ryzykujesz uzyskaniem efektu… postarzającego.

Komentarze