Samoopalacz – jaki wybrać, rodzaje, do twarzy, do ciała

Opalenizna jest pożądana przez większość przedstawicielek rasy białej. Niestety, nadmiar promieniowania słonecznego bardzo szkodzi skórze. Powoduje przebarwienia, oparzenia, przyspiesza starzenie się skóry oraz może wywoływać kancerogenezę. Na szczęście istnieje alternatywny sposób na uzyskanie efektu opalenizny, bez konieczności smażenia się na słońcu, a mianowicie – samoopalacz. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się piękną opalenizną bez ponoszenia negatywnych konsekwencji związanych z oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego na skórę. W artykule omówiono działanie i rodzaje samoopalaczy, a także prawidłowe używanie kosmetyków samoopalających.

Czym jest samoopalacz i jaki jest mechanizm jego działania?

Samoopalacz (ang. self tanner) to kosmetyk należący do miejscowych środków samoopalających. Jest przeznaczony do stosowania na skórze twarzy i ciała, w celu przyciemnienia jej kolorytu.

Samoopalacze zostały odkryte przez przypadek, a na rynku kosmetycznym występują od lat 60. XX wieku. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie ingerują w tworzenie się barwnika skórnego, czyli melaniny. Trzeba pamiętać, że samoopalacze nie chronią skóry przed promieniowaniem UV.

Mechanizm przyciemniania skóry odbywa się dzięki oddziaływaniu substancji zawartych w samoopalaczu z aminokwasami skóry. To tzw. reakcja Maillarda, czyli reakcja nieenzymatycznego brązowienia, której skutkiem jest powstanie malanoidyn – barwnych polimerów.

Najpopularniejszym składnikiem samoopalaczy jest cukier — dihydroksyaceton (DHA), zwany sztucznym opalaczem. Nie przenika on przez warstwę beta-karotyny w naskórku. Im większa ilość tego składnika w preparacie, tym szybszy i mocniejszy efekt zabarwienia skóry.

Kolejnym cukrem, często dodawanym do samoopalaczy, jest erytruloza, która działa na takiej samej zasadzie jak DHA. W połączeniu z nim możliwe jest uzyskanie trwalszej i bardziej jednolitej opalenizny.

Czy warto stosować samoopalacz?

Pod względem bezpieczeństwa samoopalacze wygrywają z ekspozycją na promieniowanie UV. Jest to więc silny argument, przemawiający za ich używaniem. Samoopalacz umożliwia także szybkie uzyskanie efektów lekko muśniętej słońcem skóry lub poprzez kilkukrotną aplikację – mocnej opalenizny. Poza tym samoopalacz nie powoduje powstawania przebarwień.

Jakie kosmetyki do uzyskania opalenizny są dostępne na rynku? Rodzaje samoopalaczy

Samoopalacze dzielą się na 3 główne grupy: płynne samoopalacze, półpłynne samoopalacze, czyli produkty w piance lub sprayu i kremy samoopalające.

Samoopalacze w postaci płynnej zawierają około 15% DHA. Produkty w tej formie negatywnie wpływają na poziom uwodnienia skóry i uwrażliwiają skórę na działanie czynników zewnętrznych. Można je stosować samodzielnie lub w połączeniu z balsamem do ciała, neutralizując działanie wysuszające produktu. Dwie ostatnie grupy zawierają mniejsze ilości DHA – około 5%.

W sklepach można znaleźć produkty samoopalające o różnych konsystencjach i formach aplikacji, takie jak: spray, krem, pianka, mus, balsam, proszek, chusteczki czy żel.

Aby uzyskać szybką opaleniznę, należy zastosować jeden z powyższych produktów, których działanie jest widoczne już po około 6-8 godzinach od aplikacji.

Na rynku występują jeszcze inne preparaty, które zmieniają zabarwienie skóry. Należą do nich, m.in.:

  • balsamy brązujące – są polecane szczególnie dla osób początkujących. Wynika to z łatwości aplikacji produktu, a tym samym ogranicza możliwość powstawania brązowych smug. Przy ich stosowaniu trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekt jest rozłożony w czasie;

  • bronzery, czyli kosmetyki kolorowe do twarzy, które nadają jej delikatnego efektu opalenizny. Służą też do modelowania kształtu twarzy.

Jak stosować samoopalacz?

Przed zastosowaniem samoopalacza należy wykonać peeling całego ciała. To sprawi, że opalenizna będzie równa i nieco przedłuży trwałość efektu. Po zmyciu peelingu i dokładnym osuszeniu ciała można rozpocząć równomierną aplikację kosmetyku samoopalającego, z pominięciem grzbietów dłoni. Najlepiej robić to okrężnymi ruchami. Do aplikacji najlepiej używać rękawiczek jednorazowych lub specjalnych rękawic do samoopalacza.

Należy pamiętać o tym, że niektóre obszary ciała mają tendencję do większego przyciemnienia niż inne. W celu zapobiegania ciemniejszym plamom można zastosować niewielką ilość oliwki w miejscach, takich jak: grzbiety dłoni i stóp, łokcie i ich zgięcia, kolana i skóra pod nimi.

Po zakończeniu aplikacji na ciele należy dokładnie umyć ręce, po czym dotknąć grzbietami dłoni posmarowanych wcześniej samoopalaczem ud.

Jak długo utrzymuje się efekt po samoopalaczu?

Efekt zabarwienia skóry po aplikacji samoopalacza z DHA utrzymuje się średnio przez około 6 dni. Dokładny czas trwałości sztucznej opalenizny jest zależny od indywidualnych czynników oraz przygotowania skóry.

Czego nie robić po nałożeniu samoopalacza?

Po aplikacji kosmetyków samoopalających należy szczególnie zadbać o nawilżenie ciała i ochronę przeciwsłoneczną. Nie należy więc wysuszać i podrażniać skóry inwazyjnymi zabiegami kosmetycznymi ani wystawiać się na działanie słońca, bez odpowiednio wysokiej ochrony SPF 30 lub 50. Nie powinno się także używać kosmetyków o mocno oleistych bazach, ponieważ przyspieszają ścieranie się opalenizny.

Jaki samoopalacz wybrać?

Oczywiście samoopalacze mają także wady. Wiele osób obawia się sztucznego koloru skóry, nierównomiernego zabarwienia, a także brudzenia tekstyliów. Aby uniknąć wymienionych mankamentów, należy wybierać dobrej jakości kosmetyki i stosować się do zaleceń ich producenta.

Najlepiej wybrać kosmetyk w formie półpłynnego samoopalacza, ze względu na to, że nie wysuszy on skóry i nie pozbawi jej ważnego, ochronnego płaszcza lipidowego.

Poza tym najlepszy samoopalacz powinien:

  • być skuteczny i łatwy w aplikacji;
  • dawać naturalny efekt złocisto-brązujący;
  • być bezpieczny dla skóry i dostosowany do jej rodzaju i zabarwienia;
  • mieć dobry i naturalny skład, w którym znajduje się np. ekstrakt z orzecha włoskiego czy ekstrakt z nasion kawy;
  • być wzbogacony o substancje o działaniu nawilżającym skórę, np. kwas hialuronowy.

Bibliografia

 
  1. W. Pietruś, R. Kurczab, D. Latowski, „Oddziaływanie dihydroksyacetonu (DHA) zawartego w samoopalaczach z ludzką skórą – badania spektroskopowe i teoretyczne”, Tarnowskie Colloquia Naukowe. Nauki Techniczne i Ścisłe nr 3, 2017, s. 79-90
  2. Marie-Claude Martini, „Kosmetologia i farmakologia skóry”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, s. 165-166
  3. M. Wieczorkowska, „Cera alabastrowa a cera opalona – współczesne praktyki opalania”, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 77-84
  4. https://czytamyetykiety.pl/blog/porownania-produktow-kosmetyki/samoopalacze-i-balsamy-brazujace/, dostęp online dnia: 07.08.2023 r.
  5. https://www.jestemfit.pl/artykuly/porady/pi%C4%99kna-opalenizna-przez-365-dni-w-roku-czyli-jak-stosowa%C4%87-samoopalacz, dostęp online dnia: 07.08.2023 r.
  6. https://pl.oriflame.com/beautyedit/how-to/dos-donts-of-self-tanning, dostęp online dnia: 07.08.2023 r.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.08.2023

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Paznokcie po hybrydzie – jak o nie dbać, jak zregenerować?

 

Jak zrobić domowy pedicure?

 

Brwi metodą piórkową – na czym polega microblading?

 

Zabiegi na brzuch po porodzie – zabiegi wyszczuplające i ujędrniające

 

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc?

 

Przyczyny przerzedzania się włosów

 

Łysienie telogenowe – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Cała prawda o tipsach – wady i zalety sztucznych paznokci