Fakty i mity o pielęgnacji włosów

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Marzysz o zdrowych, gęstych, pełnych blasku włosach? Sprawdź, czy nie popełniasz popularnych błędów w ich pielęgnacji!

Włosy rozjaśniane są z reguły bardziej zniszczone, wymagają więc silniejszych kosmetyków.
Włosy rozjaśniane są z reguły bardziej zniszczone, wymagają więc silniejszych kosmetyków.

Używanie suszarki szkodzi włosom

Nieprawda. Kluczem jest wybranie suszarki dobrej jakości, najlepiej z funkcją jonizacji powietrza. Staraj się także suszyć włosy z odległości 30 cm i ustawiać niższą temperaturę powietrza niż maksymalna.

Odżywki do włosów stosuje się też na skórę głowy

Nieprawda. Odżywka przeznaczona jest do pielęgnacji i regeneracji zniszczonego włosa, a nie skóry głowy. Wcierając odżywkę w skórę głowy, sprawiasz, że włosy pozostaną przyklapnięte i szybciej się przetłuszczą. W skórę głowy możesz wmasowywać specjalne kosmetyki do tego przeznaczone, np. zapobiegające wypadaniu włosów.

Codzienne mycie włosów szkodzi im

Nieprawda. Najważniejsze w pielęgnacji włosów jest właściwe dobranie kosmetyków i częstotliwość mycia dostosowana do ich potrzeb. Codzienne mycie nie zaszkodzi włosom, jeśli np. skóra głowy przetłuszcza się; co więcej, myjąc włosy odpowiednio często, można zapobiec chorobom, takim jak np. łojotokowe zapalenie skóry i nadmierne wypadanie włosów.

Wypadanie włosów może być spowodowane stresem

Prawda. Silny stres i obciążające przeżycia emocjonalne mogą spowodować wypadanie włosów, choć jest to zwykle problem przejściowy.

Istnieją kosmetyki naprawiające rozdwojone końcówki

Nieprawda. Żaden kosmetyk nie naprawi włosów, jeśli końcówki są rozdwojone. Jedynym sposobem na pozbycie się rozdwojonych końcówek jest ich obcięcie. Możesz za to zadbać o włosy, stosując specjalne kosmetyki, które chronią zdrowe końcówki przed rozdwajaniem.

Masaż głowy nie jest wskazany w przypadku wypadających włosów

Nieprawda. Masując skórę głowy, poprawiasz jej ukrwienie, a tym samym wzmacniasz cebulki włosów, które będą mniej wypadać. Masuj skórę delikatnie, wykonując koliste ruchy w kierunku od czubka głowy do dołu.

Włosy jasne i ciemne trzeba pielęgnować inaczej

Prawda. Włosy rozjaśniane są z reguły bardziej zniszczone, bo ich naturalny pigment został odbarwiony, wymagają więc silniej nawilżających odżywek i mocniej odżywiających kosmetyków.

Palenie papierosów nie szkodzi włosom

Nieprawda. Palenie papierosów przyczynia się do wypadania włosów, które dodatkowo stają się suche. Palacze są ponadto bardziej narażeni na przedwczesne siwienie.

Szczotkowanie włosów przyspiesza ich wzrost

Nieprawda. Zbyt częste szczotkowanie nie dość, że nie przyspieszy wzrostu włosów, to może jeszcze uszkodzić ich strukturę. Wzrost włosów pobudzisz, wykonując delikatny masaż głowy, np. podczas mycia, i poprawiając w ten sposób ukrwienie skóry.

Przed farbowaniem nie powinno się myć włosów

Prawda. Udaj się do fryzjera z nieumytymi włosami, zwłaszcza gdy zamierzasz je rozjaśnić. Włosy będą wówczas chronione przed nadmiernym wysuszeniem i zniszczeniem. Jeśli natomiast planujesz zmianę koloru włosów i liczysz na poradę fryzjera, zadbaj o to, by włosy nie były zbyt brudne - w takim stanie fryzjerowi trudno będzie ocenić ich naturalny kolor.

Podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów

Nieprawda. Regularne podcinanie końcówek nie przyspieszy wzrostu włosów, ale sprawi, że włosy będą sprawiać wrażenie gęstszych, lepiej układających się i wyglądać zdrowiej. Końcówki są zazwyczaj najbardziej zniszczonymi i cienkimi fragmentami włosów, dlatego obcięcie ich odciąża zdrowe włosy.

Do włosów przetłuszczających się należy używać silnych, odtłuszczających szamponów

Nieprawda. Jeśli twoje włosy bardzo się przetłuszczają, stosuj kosmetyki delikatne, te silnie działające tylko pobudzają gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy, a w efekcie włosy bardziej się przetłuszczają. Wybieraj szampony ziołowe (z rozmarynem, pokrzywą, skrzypem).

Kosmetyki do stylizacji niszczą włosy

Nieprawda. Kupując kosmetyk do stylizacji, zwróć uwagę na jego jakość. Te sprawdzone tworzą wokół włosa niewidzialną otoczkę, która go nie niszczy, a nawet chroni i pielęgnuje. Oczywiście, kosmetyki do stylizacji będą bezpieczne, jeśli stosujesz je z umiarem.

Włosy przyzwyczajają się do kosmetyków

Prawda. Jeśli stosujesz przez długi czas ten sam szampon albo całą serię kosmetyków, twoje włosy mogą uodpornić się na ich działanie, a nawet oklapnąć w wyniku nadmiernego obciążenia. Zmieniaj szampon mniej więcej co dwa miesiące.

Kosmetyki dostępne w sklepach i kosmetyki profesjonalne działają podobnie

Nieprawda. Kosmetyki profesjonalne, dostępne w salonach fryzjerskich, są zwykle dużo wyższej jakości, mają więcej skoncentrowanych składników, a ich działanie - ochrona, stylizacja, odżywianie włosów - przynosi lepsze efekty.

Tematy: koloryzacja

Komentarze