Cała prawda o tipsach – wady i zalety sztucznych paznokci

Niestety nie każda z nas urodziła się z pięknymi, kształtnymi paznokciami. Narzekamy, że nie jesteśmy w stanie ich zapuścić, że są cienkie i łamliwe. W jaki sposób sobie radzić, gdy naturalne paznokcie nie zachwycają swoim wyglądem lub gdy nie możemy powstrzymać się przed ich obgryzaniem?

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć piękne i długie paznokcie. Salony kosmetyczne oferują wiele sposobów na ich przedłużenie i stylizację. Istnieją dwie podstawowe techniki przedłużania paznokci:

Metoda akrylowa

Wskutek połączenia proszku akrylowego z płynem, tzw. liquidem, powstaje masa akrylowa, która nakładana jest na paznokieć w celu jego przedłużenia. Masa akrylowa twardnieje samoistnie w bardzo krótkim czasie. Czas całkowitej kontroli nad produktem wynosi nie więcej niż 2 minuty, dlatego osoba wykonująca stylizację paznokci musi posiadać doświadczenie i wyczucie. W przeciwnym razie nieuformowany akryl zastygnie, a zamierzony efekt nie zostanie osiągnięty. Najważniejszym etapem jest przygotowanie płytki.

Manikiurzystka zmatowi ją delikatnie pilnikiem o wysokiej ziarnistości. Następnie odtłuści i wytrawi tzw. primerem, który ma działanie przeciwgrzybicze. Tak przygotowana płytka zapewni długotrwałą przyczepność akrylu. Dopiero teraz manikiurzystka może przystąpić do nakładania akrylu. Po wyschnięciu masy zacznie opracowywać paznokieć, nadając mu kształt i długość.

Metoda żelowa

Kolejną, równie popularna metodą stylizacji, jest metoda żelowa. Do jej wykonania niezbędna będzie profesjonalna lampa UV, ponieważ żel jest materiałem światłoutwardzalnym i do utwardzania potrzebuje promieni UV. Aby osiągnąć pożądaną twardość, musi przebywać w lampie około 2-3 minuty. Podobnie jak w technice akrylowej, najistotniejszym etapem, który decyduje o żywotności żelowych paznokci, jest przygotowanie płytki paznokcia. Następnym krokiem jest nałożenie masy. Tutaj manikiurzystka ma dużo więcej czasu na uformowanie niż przy metodzie akrylowej, ponieważ żel zastygnie dopiero po włożeniu dłoni do lampy UV. Jest jednak inne zagrożenie: materiał musi być nałożony tak, aby nie rozlał się na skórki. W przeciwnym razie zastygnięty na skórkach żel początkowo będzie liftował (zapowietrzał się), a w rezultacie paznokcie po prostu odpadną.

Dobra rada: przedłużone paznokcie wcale nie muszą być niebotycznie długie. Na początek nie przesadzaj z długością, ponieważ będzie ci trudno wykonywać codzienne czynności. Poza tym długie paznokcie szybciej ulegają urazom mechanicznym.

Szablon czy tips?

Przedłużać paznokcie możemy w dwojaki sposób - na szablonie lub na tipsie. Co wybrać? Chociaż metoda szablonowa jest trudniejsza i wymaga więcej wprawy, to jednak warto się na nią zdecydować, ponieważ nie niszczy paznokcia tak jak klej, którego używamy podczas przymocowania tipsa do płytki. Tips źle dopasowany do kształtu i wielkości paznokcia będzie pękał i odpadał. W metodzie szablonowej nie istnieje takie zagrożenie, ponieważ do wyboru mamy różnego rodzaju szablony, które dopasować można indywidualnie do każdego paznokcia. Poza tym paznokcie na szablonie są bardziej wytrzymałe.

Przeciwwskazania do przedłużania paznokci

Przeciwwskazaniami do zakładania sztucznych paznokci są choroby paznokci: grzybica, łuszczyca i zanokcica. Manikiurzystka przed przystąpieniem do zabiegu powinna ocenić stan paznokci i w razie wykrycia choroby odesłać klientkę do lekarza.

Design w sztuce paznokciowej

Zarówno w metodzie żelowej, jak i akrylowej istnieje wiele stylizacji. Od przedłużania masą przeźroczystą, mleczną, poprzez popularny frencz, aż po zdobienia. Akryl daje więcej możliwości do wykonywania różnego rodzaju zdobień niż żel, ponieważ można stworzyć ozdoby w formie wypukłej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by udekorować paznokcie żelowe akrylem. Ostatnio salonowymi hitami są kolorowe żele i akryle. Pozwalają nie tylko na mistrzowskie udekorowanie płytki, ale również zastępują malowanie paznokci lakierem.

Wady, zalety akrylu i żelu

Przeciwników i zwolenników obu metod jest mniej więcej tyle samo. Pamiętaj jednak, że należycie wykonana stylizacja nie pozwoli odróżnić paznokci żelowych od akrylowych. Stwierdzenie, że paznokcie żelowe są cienkie i bardziej naturalne, a akrylowe grube i wyglądające sztucznie, jest mitem! Akryl jest bardzo twardym materiałem i wytrzyma więcej niż żel. Sztuczne paznokcie są skutecznym sposobem na walkę z nałogiem ich obgryzania. Kolejną zaletą jest trwałość lakieru, który nie odpryskuje i utrzymuje się na nich nawet do 2 tygodni. Akryl ma zdolności do żółknięcia przede wszystkim pod wpływem promieni UV. Aby tego uniknąć, wystarczy pod koniec stylizacji nałożyć cienką warstwę żelu nabłyszczającego i problem z głowy.

Obie metody nie niszczą paznokci. To złe przygotowanie lub nieprawidłowe zdjęcie masy osłabia płytkę. Dlatego jeśli doszło do uszkodzenia sztucznych paznokci lub po prostu chcemy się ich pozbyć, nie róbmy niczego na własną rękę.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak zrobić masaż piersi

 

13 zasad opalania

 

Mydło marsylskie – co to? Właściwości, skład, zastosowanie, gdzie kupić?

 

Jak zrobić domowy pedicure?

 

Rozstęp mięśni brzucha

 

Błyszczyki do ust – działanie, rodzaje, jak zrobić własnoręcznie?

 

Co kupić młodej mamie? Prezenty dla młodej mamy

 

Kolczyki w sutkach – jak zrobić, rodzaje, gojenie, pielęgnacja, karmienie piersią