5 najczęstszych błędów w pielęgnacji

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niezależnie od szerokości geograficznej, koloru włosów czy skóry, kobiety na całym świecie popełniają te same grzeszki przeciwko własnej urodzie. Za długa kąpiel, źle dobrany rodzaj kremu czy obciążone włosy to tylko niektóre z codziennych wykroczeń. Przeczytaj naszą listę i zobacz, które z przyzwyczajeń warto zmienić raz na zawsze!

Jeżeli potrzebujesz kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, kupuj te przeznaczone dla cery wrażliwej.
Jeżeli potrzebujesz kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, kupuj te przeznaczone dla cery wrażliwej.

1. "Przekarmione" włosy

Niewiele kobiet jest w stanie powiedzieć, jaki naprawdę ma typ włosów. Diagnostyka na własną rękę zazwyczaj polega na przypisaniu ich do kategorii "suchych i zniszczonych" lub "przetłuszczających się". Sugerujemy się stanem końcówek, brakiem blasku lub witalności. Tymczasem większość problemów wynika z niewłaściwej pielęgnacji. Stosowanie odżywek w formie maski po każdym myciu obciąża włosy i powoduje ich szybsze przetłuszczanie. Nadmiar środków do stylizacji zatyka łuski, przez co stają się matowe i oklapnięte, ponieważ nie mogą oddychać. Dodatkowo stosowanie szamponów do włosów przetłuszczających się nadmiernie odtłuszcza skórę głowy, przez co traci ona równowagę lipidową. W niektórych przypadkach może się to zakończyć przesuszeniem i wystąpieniem łupieżu lub zwiększoną ilością wydzielanego łoju.

Rada: odwiedź specjalistyczny gabinet fryzjerski, w którym przeprowadza się komputerowe badanie stanu włosów oraz skóry głowy. Dzięki takiej analizie dowiesz się, jaki masz typ włosów oraz jakie produkty do pielęgnacji są dla nich najlepsze.

2. Źle dobrane kremy do twarzy

W tym wypadku chodzi głównie o ich konsystencję. Zbyt ciężkie zatykają pory, przyczyniając się do powstawania zaskórników i pojedynczych krostek, głównie w okolicy strefy T. Natomiast te o zbyt lekkiej konsystencji nie przynoszą ulgi skórze, która czasem już po godzinie od aplikacji staje się sucha i napięta. Warto również zwrócić uwagę na obiecywany efekt rozświetlenia, zazwyczaj preparaty za to odpowiadające mają w swoim składzie drobinki odbijające światło, które nie przenikają do skóry tylko zostają na jej powierzchni, tworząc ultra cienką warstwę. Nie służy ona szczególnie właścicielkom cer tłustych i mieszanych.

Rada: kupuj tylko kremy dostosowane do twojego typu skóry, nie ulegaj promocjom ani namowom koleżanek, że dany kosmetyk działa cuda. Skóra tłusta i mieszana najlepiej reaguje na preparaty o konsystencji żelu lub fluidu. Kremy o właściwościach matujących dobrze stosować tylko na obszarze strefy T, żeby nie przesuszyć skóry na policzkach. Właścicielki cery suchej powinny dodatkowo zwracać uwagę na zawartość filtrów UVA i UVB. Na waszej skórze nieco szybciej pojawiają się zmarszczki, dlatego dodatkowa ochrona jest wskazana.

3. Kosmetyki silnie odtłuszczające

Zgubne przyzwyczajenie z lat nastoletnich, kiedy to większość z nas walczyła z wysypem pojedynczych krostek lub trądzikiem. Jeżeli nadal zdarza ci się przetrzeć twarz spirytusem salicylowym lub preparatem o dużym stężeniu kwasów owocowych, możesz być pewna, że twoja skóra nie jest ci za to wdzięczna. Nadmiernie odtłuszczona może ulec podrażnieniom, a nawet lekkim poparzeniom, które przypominają te od nadmiernego opalania. Skóra robi się błyszcząca i twarda, następnie zaczyna się złuszczać.

Rada: jeżeli potrzebujesz kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, kupuj te przeznaczone dla cery wrażliwej lub zdecyduj się na preparaty apteczne. Farmaceutka poleci ci kosmetyk o odpowiednim stężeniu i sile działania.

4. Za długa gorąca kąpiel

Przynosi ulgę po stresującym dniu i znakomicie relaksuje w długie zimowe wieczory. Jest tak przyjemna, że łatwo ją przedawkować. Zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie prowadzi do przesuszenia skóry, problemów z krążeniem i pogorszenia stanu skórki pomarańczowej. Optymalna temperatura wody powinna wynosić od 38 do 40 stopni ciepła. Czas przebywania w wannie to nie więcej niż 20 minut.

Rada: pożycz od dziecka termometr i ustaw temperaturę wody na 38 stopni. Jeżeli nie chcesz nerwowo sprawdzać zegarka co 5 minut, włącz np. opcję budzika w telefonie komórkowym. Kąpiel zakończ zimnym prysznicem, żeby ożywić krążenie.

5. Tępe narzędzia do usuwania skórek

Zadarte skórki to najczęściej efekt urazów mechanicznych. Dostępne w sklepach kosmetycznych lub drogeriach przyrządy do ich usuwania są małe, tanie i szybko się zużywają. Radełko, które czasy świetności ma już za sobą, jednak nadal wycina skórki, nie wypada z obiegu, mimo że z czasem zaczyna czynić potężne szkody. To samo z cążkami do skórek, które też mają swój termin przydatności do użycia. Jeżeli tylko zauważysz, że w miejscu usuniętych skórek zamiast równej powierzchni pojawiają się delikatne "zadziorki", to wyrzuć przyrząd. Jego brak zmobilizuje cię do zakupu nowego, w przeciwnym razie użyjesz go jeszcze kilka razy, pogarszając tym samym stan swoich dłoni.

Rada: radełka do skórek i cążki dobrze jest przed każdym użyciem przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Zmniejszy to ryzyko powstawania stanów zapalnych, jeżeli dojdzie do skaleczenia.

Tematy: kosmetyki, włosy, pielęgnacja ciała, pielęgnacja twarzy, pielęgancja ciała

Komentarze