Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda, jak o nią dbać?

Blizna po cesarce może stać się mniej widoczna dzięki odpowiedniej pielęgnacji rany po cesarskim cięciu. Pomocne jest stosowanie plastrów i smarowanie newralgicznego miejsca maścią na blizny. Gdy blizna staje się czerwona lub nadmiernie boli, należy zgłosić się do lekarza.

Blizna po cesarce – blizna po cesarskim cięciu

Ukończenie ciąży poprzez cięcie cesarskie jest znacznie popularniejszym zabiegiem niż dawniej. Dla współczesnej kobiety taki sposób rozwiązania ciąży ma wiele zalet. Mimo to wiele obaw dotyczy blizny po cesarce, która pozostaje nieodwracalną pamiątką na brzuchu młodej mamy.

Wygląd blizny po cesarskim cięciu zależy nie tylko od sprawnego przeprowadzenia cięcia cesarskiego oraz umiejętnego założenia szwów. Na wygląd blizny po cesarskim cięciu ogromny wpływ ma prawidłowa pielęgnacja skóry w miejscu nacięcia. Jak zmniejszyć widoczność blizny po cesarce? Czy można pozbyć się blizny po cięciu cesarskim?

To też może Cię zainteresować: Jak odkazić ranę dziecku?

Gdzie jest i jak wygląda blizna po cesarce?

W dzisiejszych czasach cesarskie cięcie nie kojarzy się już z blizną przebiegającą przez cały brzuch. Dawniej zabieg wykonywano tzw. metodą klasyczną. W cięciu cesarskim klasycznym linia przecięcia macicy przebiega w górę i w dół, pionowo w linii środkowej. Współcześnie cesarskie cięcie jest operacją w dolnym odcinku, czyli linia nacięcia macicy przebiega poprzecznie w dolnej części macicy, zwykle równolegle do,,linii bikini”.

Macica w górnej części utworzona jest głównie z masy mięśniowej, natomiast dolna część macicy jest bardziej włóknista, przypomina chrząstkę. Chrząstka ta w czasie trwania gojenia tworzy mocniejszą bliznę po cesarce niż mięsień. Z tego powodu blizny w dolnej części macicy są znacznie mocniejsze niż blizny w części mięśniowej macicy.

Cięcie cesarskie w dolnym odcinku przebiega poprzecznie, lekko powyżej spojenia łonowego. Długość blizny po cięciu cesarskim w dolnym odcinku wynosi maksymalnie do15 mm, a jej szerokość to około 2-3 mm. Początkowo różowa lub czerwona blizna po cesarce z czasem ulega zblednięciu.

Przeczytaj też: Jakie majtki poporodowe wybrać?

Jak dbać o ranę po cięciu cesarskim, aby blizna była jak najmniejsza?

Tuż po wydobyciu dziecka i po założeniu szwów na miejsce nacięcia nałożony zostaje jałowy opatrunek. Kobieta nosi taki opatrunek przez pierwsze trzy doby po operacji. Bardzo ważne jest, aby obserwować wygląd opatrunku, tj. czy nie jest zamoczony lub przesiąknięty krwią. W obu przypadkach powinien być niezwłocznie zmieniony.

Po zdjęciu jałowego opatrunku okolica rany po cesarce powinna być dokładnie myta wodą. Do mycia rany należy używać hipoalergicznego mydła, płynu do higieny intymnej lub najlepiej szarego, bezzapachowego mydła. Kobieta powinna przemywać ranę około 3–4 razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby nie osuszać rany zwykłym ręcznikiem, który może być siedliskiem bakterii. Rana po cesarskim cięciu powinna być osuszana ręcznikiem jednorazowym lub gazą.

Dodatkowo przynajmniej raz dziennie należy przemywać miejsce nacięcia preparatem do odkażania ran lub 70- procentowym spirytusem. Do przemywania rany należy używać jałowych gazików.

Jeżeli podczas cięcia cesarskiego założono szwy lub klamry nierozpuszczalne, to zostaną one usunięte maksymalnie do 8 doby po operacji. Sama procedura zdjęcia szwów nie jest bardzo bolesna, jednak kobieta podczas jej wykonywania może czuć pewien dyskomfort. Po zdjęciu szwów dalej należy utrzymywać okolicę nacięcia w czystości i w razie potrzeby przemywać ją środkiem odkażającym lub spirytusem.

Czym smarować i jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

Po około 8 dniach od wykonania cięcia cesarskiego rozpoczyna się proces właściwej fazy gojenia blizny po cesarce. W tym czasie można rozpocząć smarowanie blizny po cesarskim cięciu preparatami, które mają za zadanie ułatwić gojenie się tkanek. Można stosować również maść na blizny, która przyspieszy procesy przebudowy włókien elastycznych, kolagenowych oraz naczyń krwionośnych.

Do składników, które wchodzą w skład preparatów i maści na blizny po cesarskim cięciu można zaliczyć: silikon, heparynę, ekstrakt z cebuli, masę perłową, kwas hialuronowy, alantolinę oraz wyciąg z wąkrotki azjatyckiej. Obecnie obok kremów i maści na blizny, dostępne są silikonowe plastry na blizny po cesarce, które można zastosować zaraz po zdjęciu lub rozpuszczeniu szwów.

Wyżej wymienione preparaty zmniejszają zaczerwienienie blizny, powodują, że robi się ona jasna i płaska. Warto podkreślić, aby w trakcie stosowania maści i kremów wykonywać delikatny masaż okolicy blizny. Dzięki temu przyspiesza się przepływ krwi w okolicy rany, co sprawia, że rana szybciej się goi i staje się bardziej elastyczna.

W okresie, kiedy rana nie jest całkowicie zagojona kobieta powinna nosić lekką, przewiewną, bawełnianą bieliznę. Majtki nie mogą uciskać rany. Należy również pamiętać, by po każdej wizycie w toalecie zadbać o higienę okolic intymnych i dokładnie umyć ręce.

Blizna po cesarce – co powinno zaniepokoić?

Czy blizna po cesarce boli? Blizna po cięciu cesarskim jest bolesna i tkliwa przez kilka tygodni, lecz wraz z upływem czasu będzie następowała znaczna poprawa. Przypadkowe kłucie, ból w okolicy blizny, swędzenie są normalnym zjawiskiem, jeśli chodzi o gojącą się ranę. Przez wiele miesięcy będzie również trwało zdrętwienie skóry dookoła blizny.

Jeśli jednak ból przedłuża się, skóra dookoła linii nacięcia ma kolor żywoczerwony lub gdy z rany sączy się brązowa lub żółta wydzielina oraz występuje podwyższona temperatura ciała, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu rany.

Czasem dochodzi do sytuacji, że w miejscu blizny tworzą się tzw. bliznowce. Bliznowiec po cesarce to zgrubienie skóry, które spowodowane jest przerostem tkanki. Niestety wygląda on dość nieestetycznie. Aby zapobiec powstaniu bliznowca, należy stosować maści i kremy mające w składzie alantoinę lub heparynę oraz plastry na blizny (silikonowe), które wygładzą i rozjaśnią bliznę.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
4.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

 

Jak wygląda połóg po cesarce, a jak po porodzie naturalnym?

 

Połóg po cesarskim cięciu – jak wygląda, ile trwa?

 

Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg

 

Piękne piersi – jak poprawić wygląd biustu?

 

Cała prawda o tipsach – wady i zalety sztucznych paznokci

 

Przebarwienia od słońca – sposoby na usunięcie przebarwień

 

Rana po cesarskim cięciu – pielęgnacja i problemy