Rozstępy po ciąży – jak się ich pozbyć?

Choć ciąża to stan fizjologiczny, stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety. Ciało przyszłej mamy nieuchronnie się zmienia. Pojawiają się na nim liczne defekty, m.in. takie jak: zmiany naczyniowe, przebarwienia, cellulit, rozstępy czy trądzik. Niektóre z nich znikają samoistnie po rozwiązaniu, inne do redukcji wymagają wielu starań i zabiegów. Jedną z takich uciążliwych zmian estetycznych, które towarzyszą rozwojowi nowego życia, są wspomniane rozstępy. W artykule omówiono przyczyny powstawania rozstępów w ciąży oraz sposoby na pozbycie się ich po jej zakończeniu.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to zmiany, które powstają na poziomie skóry właściwej na skutek zmian w strukturze tkanki łącznej. Widoczne są na powierzchni skóry jako wrzecionowate i przebiegające równolegle do siebie, a prostopadle do napięcia skóry, pasma.

Ich wygląd zmienia się w zależności od fazy. Na początku, w fazie zapalnej są sino-czerwone i wyniosłe, co wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz reakcji zapalnej. W kolejnej fazie, zwanej zanikową, stopniowo przybierają postać białych, liniowych zaników, co wynika, m.in. ze zmniejszonej pigmentacji tych rejonów.

Skóra w obrębie rozstępów jest pozbawiona gruczołów wydzielniczych oraz włosów. Długość rozstępów dochodzi do kilku centymetrów, a szerokość wynosi maksymalne 1 cm. Najczęściej tworzą się one po obu stronach ciała. Przebieg rozstępów zależy od obszaru występowania.

W przypadku ciąży rozstępy tworzą się przeważnie na:

  • brzuchu, gdzie przybierają postać kolistą wokół pępka;
  • udach i pośladkach, gdzie układają się skośnie;
  • piersiach, na których występują okrężnie, wokół brodawek piersiowych.

Rozstępy, choć pod wieloma względami są podobne do blizn, nie powstają przez urazy. Tworzą się poprzez uszkodzenie włókien kolagenowych i sprężystych. Na skutek tych zmian dochodzi do miejscowego ścieńczenia naskórka i skóry właściwej, a także spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej.

Przyczyny rozstępów – dlaczego powstają podczas ciąży?

Powstawanie rozstępów w trakcie ciąży jest spowodowane przez trzy główne przyczyny:

  • predyspozycje genetyczne, na które nie ma się wpływu;
  • zmiany hormonalne, które w czasie ciąży są ogromne. W ich efekcie fibroblasty produkują mniejsze ilości kolagenu i elastyny, co przekłada się na to, że skóra jest mniej podatna na rozciąganie;
  • czynniki mechaniczne, do których należy nadmierne rozciąganie skóry, związane z rozbudową tkanki tłuszczowej i zwiększoną retencją wody. W efekcie zbyt dużych naprężeń pękają włókna kolagenu i elastyny.

Zaobserwowano, że największa tendencja do powstawania rozstępów występuje u młodych kobiet, w pierwszej ciąży, o jasnym fototypie skóry.

Rozstępy powstają nie tylko pod wpływem rozciągania się skóry, duże znaczenie ma również działanie hormonu stresu – kortyzolu, który w zwiększonych ilościach wydziela się w okresie dojrzewania, ciąży oraz w czasie zbyt dużego i szybkiego przybierania na wadze.

Czy rozstępy znikną samoistnie po porodzie?

Rozstępy należą do defektów trwałych, co oznacza, że niestety nie znikną samoistnie, ze względu na to, że włókna kolagenowe zostały trwale zniszczone. Po czasie mogą jedynie stać się mniej widoczne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której udało się zapobiec trwałemu zniszczeniu włókien poprzez zlikwidowanie ich w I fazie powstawania rozstępów.

Czy można zapobiec rozstępom w ciąży?

Szacuje się, że nawet u 90% kobiet w ciąży pojawiają się rozstępy. Z tego wynika, że rozstępy w ciąży są niestety wpisane w tzw. stan błogosławiony.

Istnieją pewne działania profilaktyczne dla kobiet w ciąży , które mogą zapobiegać powstawaniu rozstępów lub chociaż zmniejszyć ich intensywność. Należy rozpocząć ich stosowanie już na początku ciąży. Jedną z metod jest delikatny masaż okolic podatnych na tworzenie się rozstępów, który poprawia ukrwienie, a tym samym odżywienie skóry. W przypadku brzucha należy poradzić się lekarza. Masaż najlepiej wykonywać na kremie lub balsamie, z zawartością składników aktywnych, które zwiększają jędrność skóry, a także ją uelastyczniają. Kolejnym z nich jest odpowiednia dieta, w której nie może zabraknąć m.in. krzemu, cynku oraz witamin.

Regularne stosowanie kremów ze składnikami nawilżającymi i regenerującymi skórę, kontrola wagi ciała poprzez zdrowe odżywianie, a także umiarkowana aktywność fizyczna w zakresie dozwolonym przez lekarza prowadzącego ciążę, to działania, które warto podejmować podczas ciąży, aby ograniczyć prawdopodobieństwo pojawiania się rozstępów i wspomóc naturalne procesy naprawcze organizmu.

Jakie składniki aktywne, dozwolone do stosowania podczas ciąży, przeciwdziałają powstawaniu rozstępów?

Wśród substancji aktywnych, które poprawiają nawilżenie, strukturę i wytrzymałość skóry oraz które można stosować zewnętrznie w trakcie ciąży, należą, m.in.: kolagen, elastyna, alantoina, krzem, masło Shea, witamina E, mocznik, aloes, kwas hialuronowy, D-panthenol.

Należy jednak podkreślić, że nawet stosowanie kremów zawierających wyżej wymienione składniki aktywne nie gwarantuje, że rozstępy się nie pojawią.

Czy można pozbyć się rozstępów po ciąży?

Skuteczność likwidacji rozstępów po ciąży zależy od tego, w której fazie rozpocznie się działania. W fazie zapalnej możliwe jest niemal całkowite odbudowanie właściwej struktury włókien kolagenu i elastyny, natomiast w fazie zanikowej można starać się jedynie zmniejszyć ich widoczność.

Po jakim czasie od urodzenia dziecka można usunąć rozstępy?

Moment, w którym można rozpocząć usuwanie rozstępów po ciąży, zależy od inwazyjności zabiegów. Większość domowych sposobów można wdrożyć jeszcze podczas karmienia piersią . Natomiast bardziej inwazyjne, profesjonalne zabiegi, trzeba odłożyć w czasie do zakończenia laktacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak zlikwidować rozstępy ciążowe?

Ze względu na to, że usuwanie rozstępów to trudne zadanie, warto wykorzystać wszelkie możliwości. Najlepsze efekty przyniesie połączenie metod domowych i gabinetowych.

Usuwanie rozstępów po ciąży – domowe sposoby

Absolutną podstawą wszelkich działań, służących likwidacji rozstępów po ciąży, jest odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa. Należą do niej:

  • szczotkowanie ciała na sucho. W przypadku blizny po cesarskim cięciu ta metoda może być stosowana dopiero po uzyskaniu zielonego światła od lekarza;
  • stosowanie kremów i kosmetyków o działaniu regenerującym skórę i zmniejszającym widoczność rozstępów poprzez ich wmasowywanie w ciało.

Usuwanie rozstępów po ciąży – zabiegi specjalistyczne

Nie da się ukryć, że profesjonalne zabiegi, w większości przypadków, są konieczne do likwidacji rozstępów po ciąży. Należą do nich, głównie:

  • peelingi chemiczne, np. kwas glikolowy w wysokim, 70% stężeniu,
  • radiofrekwencja mikroigłowa,
  • karboksyterapia,
  • laser frakcyjny nieablacyjny,
  • mezoterapia igłowa, z wykorzystaniem substancji, silnie aktywujących procesy naprawcze skóry.

Bibliografia

 
  1. A. Kołodziejczak (red.), „Kosmetologia t. 1”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019, s. 198-202, 241-247
  2. A. Reich, M. Heisig, J. Szczęch, „Dermatozy ciężarnych”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018, s. 16-18, 23-26
  3. A. Przylipiak, „Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017, s. 423-429
  4. R. Pobłocka, „Pielęgnacja i zabiegi dla kobiet w okresie ciąży i laktacji”, Kosmetologia Estetyczna 1/2023, s. 106-107
Opublikowano: ; aktualizacja: 18.08.2023

Oceń:
0.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak usunąć malinkę?

 

5 ciążowych problemów ze skórą

 

Przyczyny przerzedzania się włosów

 

Jak bezpiecznie dbać o urodę w ciąży?

 

Rozstęp mięśni brzucha

 

Łysienie telogenowe – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Piersi w ciąży

 

Kremy rozgrzewające do dłoni i stóp – jak działają, czy każdy może je stosować