Cellulit można pokonać

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z cellulitem zmaga się większość kobiet – młodszych i starszych, szczupłych i tych z nadwagą. Na szczęście, są sposoby, by walka z nieestetyczną skórką pomarańczową przyniosła efekty.

Cellulit może dokuczać także szczupłym, smukłym kobietom.
Cellulit może dokuczać także szczupłym, smukłym kobietom.

Co to jest cellulit?

Cellulit to nie choroba, a jedynie kosmetyczny defekt, rezultat gromadzenia się nadmiaru tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Kiedy zjadasz więcej kalorii, niż potrzebujesz, w twoim organizmie powstaje rezerwa energetyczna - tłuszcz odkłada się, wypełniając i rozciągając komórki tłuszczowe, tłuszcz dodatkowo przerasta tkanką łączną. Na skórze tworzą się wówczas nierówne wypukłości, fałdy i grudki - to właśnie cellulit.

Czym innym jest natomiast tzw. cellulitis - to już poważna choroba, stan zapalny w tkankach podskórnych, powodujący zaczerwienienie, bolesność i obrzęknięcie skóry. Na cellulitis pomóc może jedynie lekarz, ponieważ schorzenie to wymaga kuracji antybiotykowej.

Co sprawia, że pojawia się cellulit?

Skłonność do cellulitu jest, niestety, w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Każdy człowiek rodzi się z określoną liczbą komórek tłuszczowych, które potem wypełniają się zbędnym tłuszczem. Dziedziczny jest również sposób, w jaki tyjemy - niektórzy z łatwością pozbywają się nadmiaru tłuszczu, organizmy innych będą go więcej zatrzymywały.

Nie wszystko jednak zależy od genów, ogromne znaczenie ma także gospodarka hormonalna. Wahania hormonalne podczas dojrzewania i ciąży sprzyjają pojawianiu się albo nasilaniu cellulitu, nieobojętne jest także działanie hormonów płciowych zawartych w popularnych środkach antykoncepcyjnych.

Skórka pomarańczowa to też efekt złego sposobu odżywiania się, siedzącej pracy i braku odpowiedniej dawki ruchu. Wiadomo, że taki tryb życia prowadzi do nadwagi i otyłości, które z kolei przyczyniają się do powstawania cellulitu. Unikanie ruchu nie jest wskazane z jeszcze jednego powodu - upośledza krążenie krwi, przez co miejsca dotknięte cellulitem są gorzej ukrwione, zbierają się w nich woda i toksyny, tłuszcz wolniej się spala, a nieprzyjemne dolegliwości się nasilają.

Najczęstsze przyczyny tworzenia się skórki pomarańczowej to:

 • geny
 • nadwaga i otyłość
 • niezdrowa dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce i węglowodany
 • siedzący tryb życia
 • działanie hormonów płciowych
 • skłonność do zatrzymywania wody w organizmie

Zobacz, jak powstaje cellulit:

 


Dlaczego szczupłe dziewczyny także mają cellulit?

Powstawanie cellulitu nie jest związane jedynie z nadmiarem tkanki tłuszczowej, nadwagą czy otyłością. Skórka pomarańczowa może pojawić się też u szczupłych osób w wyniku działania hormonów płciowych - dziewczynek w wieku dojrzewania, których sylwetka gwałtownie się zmienia, czy kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Cellulit rozwija się także u osób ze skłonnością do tycia, prowadzących siedzący tryb życia i odżywiających się nieprawidłowo. Lekarze często nazywają cellulit dolegliwością cywilizacyjną, bo bezpośredni wpływ na jego tworzenie się ma brak ruchu i zła dieta.

Jak walczyć z cellulitem?

Nie pozbędziemy się skłonności do cellulitu, możemy jednak skutecznie zwalczać uporczywe nierówności na skórze. Kluczem do sukcesu jest skupienie się na tych czynnikach powodujących cellulit, na które mamy wpływ, czyli przede wszystkim na diecie i sporcie.

Dieta antycellulitowa powinna zawierać:

 • produkty wysokobiałkowe, takie jak chudy biały ser, jajka, rośliny strączkowe
 • warzywa i owoce 5 razy dziennie (w proporcji: 3 razy warzywa i 2 razy owoce)
 • produkty o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega3 i omega6 (oleje, margaryna, orzechy, tłuste ryby - śledź, halibut, łosoś)
 • ograniczoną ilość czerwonego mięsa (najlepsza będzie polędwica wołowa) i innych produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste sery, śmietana, masło)
 • duże ilości niegazowanej wody mineralnej (co najmniej 2 l dziennie)

Zrezygnuj z:

 • chipsów, słonych przekąsek, wędlin (sól zatrzymuje wodę w organizmie)
 • słodyczy
 • alkoholu
 • kawy

Regularne ćwiczenia to także podstawa walki z cellulitem. Staraj się ruszać przynajmniej 2 razy w tygodniu - nie musisz się forsować, czasem wystarczy tylko półgodzinny spacer. Utrzymywanie ciała w dobrej formie przyspieszy spalanie kalorii, usprawni krążenie krwi i zapobiegnie spadkowi napięcia mięśni.

Nie ma co się łudzić, że kosmetyki całkowicie poradzą sobie z problemem pofałdowanej skóry, ale warto je stosować, bo przy okazji aplikacji kremu wykonujemy pożyteczny masaż, który ułatwia przepływ krwi i tym samym spalanie tłuszczu. Balsam ładnie też wygładzi, ujędrni i nawilży skórę, dzięki czemu jej kondycja na pewno się poprawi. Warunkiem uzyskania rezultatów jest systematyczność i… wytrwanie w co najmniej kilkumiesięcznej kuracji.

Tematy: dieta, odchudzanie, cellulit

Komentarze