Związek ze starszym mężczyzną

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Związki młodych osób ze starszymi partnerami zawsze budzą ciekawość i wątpliwości otoczenia. Co ich ze sobą łączy? Czy na pewno się kochają? – drążą obserwatorzy. Oto próba wyjaśnienia zagadki.

Związek ze starszym mężczyzną może budzić wątpliwości otoczenia.
Związek ze starszym mężczyzną może budzić wątpliwości otoczenia.

O dużej różnicy wieku miedzy partnerami możemy mówić, gdy jedno z nich starsze jest o 10 lat lub więcej. Przykładem owego "więcej" jest np. znany reżyser Woody Allen i jego obecna żona, Soon-Yi Previn, młodsza o 34 lata. Związki starszych mężczyzn z młodszymi kobietami zdarzają się częściej niż konfiguracje, w których kobieta ma więcej niż 10 lat przewagi. Zazwyczaj również młodsze żony trafiają się mężczyznom ustawionym życiowo i towarzysko, atrakcyjnym, niekoniecznie fizycznie.

Dlaczego są razem?

Pierwsze skojarzenie dotyczące powodów, dla których młoda kobieta wiąże się ze znacznie starszym partnerem, to tzw. poszukiwanie ojca. Bywa, że relacja dziewczynki z ojcem biologicznym nie układała się najlepiej lub wręcz nigdy nie istniała, ojciec był w jej życiu nieobecny. Jako kobieta będzie szukała kogoś, kto - przynajmniej teoretycznie - wyrówna jej deficyty: potrzebę miłości, ojcowskiej czułości, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. I bardzo często taki układ działa - starszy, dojrzały mężczyzna jest w stanie zaopiekować się niedopieszczoną dziewczynką, przynajmniej na jakiś czas.
Zdarza się także, że związek dziewczynki z ojcem był bardzo pozytywny: jako dojrzały mężczyzna ojciec przygotował swoją córkę na dojrzałą relację, którą nieraz trudno zbudować z rówieśnikiem. Mężczyzna starszy o 10 lat może być najlepszym adresatem tego rodzaju oczekiwań.

Kto kogo porzuci?

Potocznie sądzi się, że czarny scenariusz w przypadku tego rodzaju związków to sytuacja, kiedy ona odchodzi, bo zakochuje się w kimś młodszym. Tymczasem w praktyce jest odwrotnie. Takie związki częściej kończą się, dlatego że on… znalazł sobie jeszcze młodszą kochankę. Wyjątek stanowią związki, w których mimo różnicy wieku zaistniało partnerstwo. To jednak bardzo trudne. Partnerów dzieli prawie całe pokolenie, a co za tym idzie - pokoleniowe doświadczenia, poglądy, sposób bycia, gusty muzyczne. On oglądał na dobranoc Misia Koralgola, ona Atomówki - trudno o bardziej ewidentną przepaść. Jeśli jednak żona, mimo młodego wieku, jest niezależna finansowo, można z nią porozmawiać i dzielić czas wolny - wszystko jest na dobrej drodze. Kraksy zdarzają się, gdy atutem młodej żony jest wyłącznie atrakcyjność seksualna czy chęć bycia zaopiekowaną. Łatwo wtedy znaleźć równie piękną rywalkę młodszą o kolejne 10 lat.

Czy zawsze będzie wolała starszych facetów?

Problemem dla kobiety, której pierwszy partner był dużo starszy, może być nawiązanie relacji z rówieśnikiem. Powodem są, rzecz jasna, zgubne przyzwyczajenia. Starszy mężczyzna była bardziej odpowiedzialny, cierpliwie znosił kaprysy i kłótnie, dawał oparcie - to duże wymagania dla młodych mężczyzn. Dziewczyny, które wiązały się ze starszymi mężczyznami, często są trochę uprzedzone do swoich rówieśników i oceniają ich dość surowo. Ich zachowania wydają się im śmieszne, przesadzone, niemęskie, wręcz dziecinne.

Wyrachowanie czy miłość?

Najbardziej banalne opinie o związku młodej kobiety z zamożnym, starszym mężczyzną brzmią mniej więcej tak: ona jest z nim dla pieniędzy, on z nią dla seksu. Proste. Tymczasem, nawet jeśli motywacja finansowa nie jest bez znaczenia, zazwyczaj sprawdza się reguła, że rzeczywiste potrzeby kobiety bardziej dotyczą osoby ojca niż zasobnego konta partnera.
W przypadku mężczyzny fascynacja młodą dziewczyną może być przejawem niezgody na przemijanie czasu, starzenie się, koniec młodości. Ona jest szansą na przeżycie tego czasu jeszcze raz, odjęcie sobie kilku lat, utwierdzenie w sobie przekonania o własnej atrakcyjności.

Ciekawostką jest zależność dotycząca zazdrości - w związkach starszych mężczyzn z młodymi kobietami zazdrość zdarza się dużo częściej niż w innych relacjach. Wynika to z poczucia zagrożenia i obcości światów. Niestety, życie społeczne pary o dużej różnicy wieku to dość skomplikowana konstrukcja.

Partnerka jak matka

Najtrudniejsze są związki starszych kobiet z młodszymi mężczyznami. Nie dość, że należą do rzadkości, to partnerstwo zastępuje zazwyczaj relacja matczyno-synowska. Presja społeczna jest silniejsza - on wcześniej czy później zaczyna szukać kogoś młodszego, choćby dlatego, że dojrzewa do tego, by być ojcem. Ważne jednak, by pamiętać, że w miłości nie ma reguł. Przykład? Agatha Christie, powieściopisarka, przez 46 lat żona 14 lat młodszego Maxa Mallowana, brytyjskiego archeologa.

 

Tematy: związek

Komentarze