Zasady udanego związku

Ocena: 2.4/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każdy, kto wchodzi w nowy związek, ma wielką nadzieję na to, że właśnie dzięki temu partnerowi jego życie stanie się piękniejsze i ciekawsze. Nie wszystkim się to udaje. Jak stworzyć trwały i szczęśliwy związek?

W dobrym związku nie powinna zawodzić komunikacja.
W dobrym związku nie powinna zawodzić komunikacja.

Większość porażek w związkach wynika z niedojrzałych i nierealistycznych oczekiwań w stosunku do miłości i do partnera oraz z braku jasnego komunikowania własnych potrzeb i uczuć. Bo miłość łączy dwoje ludzi i doprowadza ich do małżeństwa, ale to codzienne życie decyduje o dalszych losach związku i o tym, czy miłość trwa i się rozwija, czy raczej usycha i w końcu zanika.

Podstawowe czynniki mające wpływ na satysfakcję ze związku to: poczucie własnej wartości, dopasowanie seksualne oraz dobra i uczciwa komunikacja.

Poczucie własnej wartości

Nasze poczucie własnej wartości ma ogromny wpływ na to, co nazywamy miłością i czego od miłości oczekujemy. Prawdziwa miłość to poszanowanie integralności każdej z osób, a nie uzależnianie się wzajemne od siebie.

Kiedy człowiek dba o siebie, nie zrobi nic, co mogłoby zranić, poniżyć czy upokorzyć jego samego lub inną osobę. Nie będzie obarczał innych odpowiedzialnością za swoje czyny ani nie będzie w swoim związku stosował jakiejkolwiek formy przemocy czy manipulacji.

Im wyższa jest nasza samoocena, tym mniej potrzebujemy nieustannych zapewnień partnera o miłości do nas, jego dowodów troski czy uznania. A im niższa, tym większą mamy tendencję do uzależniania się od ciągłych zapewnień o miłości, co może prowadzić do błędnych wyobrażeń na temat miłości i do wzajemnych frustracji.

Im wyżej cenimy siebie, tym mniej wymagamy od partnera i bardziej mu ufamy, mniej się go boimy i bardziej kochamy. Potrafimy wówczas lepiej poznać partnera, zbudować silniejsze więzi z nim, a to daje nam ogromną radość i poczucie spełnienia i sensu życia.

Uczciwa komunikacja

W życiu każdej pary zdarzają się lepsze i gorsze okresy, czasem mogą pojawić się nieporozumienia, rozczarowanie i ból.

Partnerzy na pewno mają wiele cech podobnych i wspólnych, dużo ich ze sobą łączy. Ale czymś się również różnią i mogą mieć odmienne spojrzenie na takie sprawy, jak na przykład wychowanie dziecka czy podejście do pieniędzy.

Niekiedy pary próbują uniknąć tych problemów, omijając temat, udając, że problem nie istnieje. To nie rozwiązuje konfliktu, wręcz przeciwnie, prowadzi do coraz większych napięć i eskalacji emocji.

Czasem małżonkowie wychodzą z błędnego założenia, że jeśli partner nas kocha, to powinien wiedzieć i wie na pewno, co czujemy, myślimy i czego potrzebujemy. To niebezpieczny mit na temat małżeństwa. Nasz partner nie może wiedzieć, czego pragniemy i oczekujemy, jeśli mu tego nie zakomunikujemy.

Pamiętajmy, że jeśli nie mamy na coś ochoty, jesteśmy zmęczeni czy coś nam się nie podoba, możemy o tym powiedzieć. Nie zgadzajmy się na wszystko wbrew swojemu zdaniu czy pragnieniom, zwłaszcza gdy jest to dla nas szczególnie ważne.

Z drugiej strony jednak dobrze jest, gdy partner wie także, kiedy coś sprawia nam przyjemność. Wszyscy lubimy słyszeć entuzjazm, dotyczy to zwłaszcza sfery seksualnej.

Mówmy, co nam sprawia przyjemność, a co nie; to dla partnera bardzo ważna informacja i źródło radości. Nie warto kłamać czy udawać czegoś. To wprowadza naszego partnera w błąd, pozbawiając go szansy dowiedzenia się, że robi coś nie tak. My sami tracimy w ten sposób możliwość rozwijania naszego związku i wzbogacania go o głębsze doznania i przeżycia.

Niebezpieczne mity i pomocne przekonania

Aby nasz związek był udany, musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

 • każdy z partnerów powinien stać pewnie na własnych nogach i być niezależną jednostką
 • partnerzy powinni być w stosunku do siebie szczerzy i otwarcie mówić "tak" albo "nie"
 • oboje partnerzy mogą i potrafią powiedzieć, czego pragną i poprosić o to
 • są odpowiedzialni za siebie i za swoje działania
 • są uprzejmi, rozważni i dotrzymują obietnic
 • dają prawo sobie i partnerowi do wypowiadania swojego zdania oraz wyrażania uczuć, także tych negatywnych
 • wspierają się nawzajem i współpracują ze sobą, a nie rywalizują

Pamiętajmy także, że każdemu związkowi szkodzą mity, takie jak:

 • "jeśli mnie kochasz, to nie będziesz robić niczego beze mnie"
 • "jeśli mnie kochasz, to zrobisz wszystko, co powiem"
 • "jeśli mnie kochasz, to dasz mi wszystko, czego pragnę"
 • "jeśli mnie kochasz, to domyślisz się bez słów, czego potrzebuję"

 

Na podstawie: Virginia Satir, "Rodzina. Tu powstaje człowiek"

Tematy: związek, partnerstwo, komunikacja w związku, seks, małżeństwo, rozstanie

Komentarze