Zasady mądrej kłótni

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czasami nie ma innego wyjścia. Gdy napięcie niebezpiecznie wzrasta i piętrzą się niedomówienia, trzeba oczyścić atmosferę szybką wymianą zdań. Ale jak to zrobić, by nie zepsuć tej relacji?

Jeśli czujesz, że emocje biorą górę nad rozsądkiem, przejdź się i ochłoń.
Jeśli czujesz, że emocje biorą górę nad rozsądkiem, przejdź się i ochłoń.

Na szczęście istnieją pewne zasady, które pomagają przeprowadzić kłótnię tak, by wyjaśnić nieporozumienia i jednocześnie na nadszarpnąć łączącej was więzi. Warto je poznać, zanim przystąpicie do ataku.

Tu i teraz

Przed rozpoczęciem rozmowy zastanów się, co dokładnie cię zdenerwowało, postaraj się sama dla siebie jasno to określić. Skup się na teraźniejszości i trzymaj się faktów. W czasie rozmowy, gdy do głosu dojdą emocje, przypomni ci się tysiąc rzeczy, o które masz żal do partnera. Ale to nie najlepszy czas, by o nich rozmawiać. Jeśli chcecie dojść do porozumienia, musicie rozmawiać o jednej, konkretnej sprawie. To, co było, nie ma prawa głosu, wyciąganie spraw z przeszłości, przypominanie dawnych przewinień przerodzi niewinną kłótnię w awanturę, która skończy się kilkoma dniami ciszy.

Z własnej perspektywy

Nawet jeśli masz poczucie, że partner nie zachował się wobec ciebie w porządku, zapomnij o obwinianiu i oskarżeniach. Mów raczej o tym, co ty czujesz, co się dzieje z tobą. Np. zamiast "Jak mogłeś zapomnieć o moich urodzinach" powiedz: "Urodziny są dla mnie ważnym dniem, jeśli o nich zapominasz, czuję się opuszczona i zapomniana przez ciebie". Dzięki temu partner zrozumie, o co ci chodzi, i nie poczuje się obwiniany - to daje większe szanse na porozumienie.

Chroniąc czułe punkty

Bardzo dobrze znasz partnera i doskonale wiesz, co boli go najbardziej. Masz więc w ręku skuteczną, ale niezwykle raniącą broń - nie używaj jej. Bezwzględny atak pozwoli ci szybko "pokonać" ukochaną osobę, ale czy rzeczywiście o to ci chodzi? W czasie kłótni z daleka omijaj kompleksy, słabości, nie nawiązuj do dawnych związków i relacji rodzinnych. Nie traktuj kłótni jak walki, którą musisz wygrać, tylko jak sposób na wyjaśnienie niedomówień. Takie podejście ochroni wasz związek.

Bez wielkich słów

Gdy się zdenerwujesz, używasz przytłaczających, ale nieprawdziwych zdań zaczynających się od słów: "Ty nigdy…", "Ja zawsze…", "Ty wszystko…". Te słowa przeważnie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, a wywołują u rozmówcy naturalny sprzeciw wobec zbyt surowych oskarżeń i czarno-białego widzenia świata.

Emocje na wodzy

Jeśli powód kłótni jest poważny, z pewnością do głosu dojdą silne emocje. Staraj się je kontrolować. Jeśli czujesz, że uczucia biorą górę nad racjonalną argumentacją, jeżeli mówisz pewne rzeczy tylko po to, żeby zranić partnera, przerwij rozmowę. Wyjdź na chwilę do drugiego pokoju, pooddychaj głęboko, przejdź się na krótki spacer. To pomoże ci nabrać dystansu do sprawy, pozwoli uporządkować myśli i ułożyć sobie dokładnie to, co chcesz powiedzieć partnerowi. Dzięki spokojnemu podejściu do rozmowy, macie większą szansę na porozumienie.

 

 

Tematy: kłótnia, związek

Komentarze