Nieśmiała z wyboru

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Są osoby, których strach przed ludźmi nie ma granic. To nieśmiali chronicznie. Gdy prosi się ich o cokolwiek, doświadczają przemożnego strachu, który paraliżuje, uniemożliwiając jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym.

Niektórzy ludzie wolą być nieśmiali, ponieważ odkryli zalety nieśmiałości.
Niektórzy ludzie wolą być nieśmiali, ponieważ odkryli zalety nieśmiałości.

W najgorszych przypadkach nieśmiałość może przerodzić się w poważną postać nerwicy, paraliż umysłu, którego konsekwencją może być depresja. Jednak dla większości ludzi nieśmiałość nie jest problemem aż tak dominującym, Zazwyczaj przybiera postać nieistotnego zaburzenia, codziennej trudności, z którą każdy walczy na swój sposób. 

Lubię swoją nieśmiałość

Stonowana nieśmiałość jest doświadczeniem uniwersalnym i pospolitym. Ponad 80% badanych pod kątem nieśmiałości przyznało, że była ona palącym problemem przynamniej przez jakiś czas w ich życiu, jeśli nie przez większość życia. Ponad 40% uważało się za "obecnie nieśmiałych". Około 25% ludzi określała siebie jako "chronicznie nieśmiałych".

Co ciekawe, 10-15% nieśmiałych osób lubi swój stan. Wolą być nieśmiali, ponieważ odkryli zalety nieśmiałości. Sprawia ona, że robimy wrażenie dyskretnych, poważnych, refleksyjnych. Nieśmiali nie onieśmielają ani nie ranią innych tak jak osoby apodyktyczne z silnymi charakterami. Łatwiej unikają konfliktów interpersonalnych.

Z punktu widzenia terapii nieśmiałości jest ona wyborem. Ktoś zwyczajnie decyduje się być nieśmiały i uczy zachowywać jak osoba nieśmiała - pod wpływem lęku, wstydu. Stopniowo nabiera nawyków związanych z nieśmiałością, cecha ta wchodzi mu w krew. Jeśli naprawdę chce się pozbyć swoich przyzwyczajeń i zamienić je na nowe, może podjąć taką decyzję. To do niego należy wybór między śmiałością a nieśmiałością. W każdej chwili może nabrać nowych nawyków, działających w jego najlepiej pojmowanym interesie.

Od nieśmiałości do wolności

Powyższe twierdzenie wypływa z ogólnego przekonania o tym, że każdy człowiek ma kontrolę nad tym, co robi i co czuje. Jest odpowiedzialny za swoje uczucia, działania, za osiąganie celu, który sobie wyznaczył. Jest także wolny i może zrobić to, co chce, nawet jeśli inni mówią, że nie może. Może również tego nie zrobić, jeśli ma ochotę.

Walka z nieśmiałością w praktyce oznacza poznanie siebie, zaakceptowanie swoich wyborów i ograniczeń, świadome zmienianie tego, co nie pasuje. Fascynujące jest to, że ludzie, którzy latami nie akceptują siebie, próbują za wszelką cenę ukryć to, jacy są, przyjrzawszy się sobie uważniej dochodzą do wniosku, że duża część ich postaw, myśli i zachowań jest w porządku. Jeśli jednak zdecydujesz, że w niektórych sytuacjach chcesz zachowywać się inaczej - sztuka zmiany polega na decyzji oraz systematycznych ćwiczeniach.

Nieśmiałość pokonuje się, wykonując stopniowo coraz trudniejsze, coraz bardziej skomplikowane zadania, które wcześniej onieśmielały, paraliżowały. Trzeba to robić zdecydowanie, konsekwentnie, uważnie analizować efekty. Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Satysfakcja płynąca z pokonywania kolejnych schodków na drodze do śmiałości sprawia, że potem już trudno się zatrzymać. Zatem - czy naprawdę tego chcesz?

 

Komentarze