Wakacje z dziećmi czy we dwoje?

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiacie się, czy nie wyskoczyć gdzieś tylko we dwoje na romantyczny wypoczynek, by przypomnieć sobie, jak to było, zanim urodziły się dzieci. Z drugiej strony mąż dostał tylko tydzień urlopu i chcielibyście spędzić go całą rodziną. Co wybrać – wspólne rodzinne wakacje czy eskapadę we dwoje?

Wakacje we dwoje to miła odskocznia od codzienności
Wakacje we dwoje to miła odskocznia od codzienności

We dwoje

Odkąd urodziły sie dzieci, nie wyjeżdżaliście nigdzie sami. Każdy urlop usiłowaliście dostosować do nowych potrzeb: odpowiednia kwatera albo dobry hotel, menu dla maluchów, żadnych długich imprez wieczorami przy ognisku, bo się dzieci obudzą. Jeśli lubicie spędzać czas z dziećmi, nie musicie z niego rezygnować. Możecie wyjechać na kilka dni sami, dziadkom lub przyjaciołom powierzając opiekę nad dziećmi. Oderwanie się od codzienności daje zwykle duży zastrzyk energii na długi czas. Jeśli spędzasz całe dnie sama z dzieckiem, a mąż w tym czasie pracuje, to zrozumiałe, że pragniesz odpoczynku i zmiany.

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji. Następnie przemyślcie i ustalcie, dokąd chcielibyście się udać, na jak długo, ile możecie przeznaczyć na tę podróż pieniędzy. Jeżeli wasze preferencje różnią się znacznie - jedno chce w góry, drugie nad morze - spróbujcie dojść do konsensusu, ustalając coś pomiędzy. Na pewno istnieje kraj, miasto, czy kraina geograficzna bliska waszemu sercu, w której przeżyliście cudowne chwile, gdy dzieci jeszcze nie było na świecie, lub w której nie byliście nigdy. Potem zarezerwujcie miejsce w hotelu i zorganizujcie opiekę nad dziećmi.

Sprawdź, jak sprawić, by związek rozkwitł po narodzinach dziecka.

 

Zalety

Wyjazdy tylko we dwoje pozwalają odbudować małżeństwo, borykające się z trudnościami w komunikacji między sobą, zmagające się ze zmęczeniem. To czas na długie rozmowy, niekoniecznie o pieluchach, zupkach i wychowaniu dzieci, ale o was. Jeśli wasz związek jest trudny i burzliwy, często zdarzają się wam kłótnie, macie szansę na wyjaśnienie różnych kwestii i poznanie się na nowo. Można powrócić do roli męża i żony - zdarza się, że w zabieganiu codziennym zapominasz, że jesteś przede wszystkim żoną, a nie tylko matką. Mąż będzie mógł zobaczyć w tobie tę dziewczynę sprzed kilku lat, w której się zakochał, mimo że ciąże zmieniły twoją figurę, a fałdka tłuszczyku jest tu i tam. Jeśli będziesz wypoczęta, uśmiechnięta i wyspana, sama zobaczysz, że zmarszczki będą jakby mniejsze, a fałdek mąż nie dostrzeże.

Pamiętaj też o partnerze - jemu także romantyczna podróż we dwoje jest potrzebna. To okazja, by zdobyć wysoki szczyt, na który nie możecie wspiąć się z dziećmi ze względu na ryzyko upadku, czy pójść na koncert ulubionego zespołu albo po prostu pójść razem na piwo i wrócić w środku nocy do hotelu, nie martwiąc się, czy obudzicie śpiące maluchy.

 

Wady

Wyjeżdżając bez dzieci, będziesz za nimi tęsknić. Uczucie tęsknoty jest wpisane w macierzyństwo i ojcostwo, jednak może się zdarzyć tak, że jesteś z dziećmi tak mocno związana, że nie będziesz w stanie odpoczywać, myśląc bez przerwy o swoich pociechach - co w tej chwili robią, co jadły, czy nie płaczą za tobą.

Czytaj też: Letnia apteczka czyli wakacyjne SOS

 

Urlop rodzinny

Codziennie żyjecie obarczeni wieloma obowiązkami - dzieci, dom, praca. Mąż przebywający poza domem, często wyjeżdżający w delegacje jest w domu gościem. Nie ma czasu być ojcem i mężem, bo po powrocie z pracy ma najczęściej ochotę położyć się spać. Remedium na tę sytuację może być wspólny rodzinny wyjazd.

 

Zalety

Decydując się na wakacje z dziećmi, macie szansę poznawać siebie na nowo - warunki życia na wakacjach odmienne od powszednich sprawiają, że mama, tata oraz dzieci zachowują się trochę inaczej. Tata nareszcie ma czas pobyć z dziećmi, wejść z nimi w relacje. Na co dzień zapracowany ojciec zwykle nie ma czasu pokazać świata dziecku, natomiast na urlopie nigdzie się nie spieszy, nie musi wstawać wcześnie rano.

To idealny czas na inwestowanie w wasze relacje w rodzinie - możecie zaszczepiać w dzieciach wasze pasje i fascynacje. Nie ma to jak, od taty nauczyć się wędkowania i z nim łowić ryby na pomoście na Mazurach. Możecie oglądać nocne niebo przez teleskop czy lunetę albo uczyć dzieci pływać. Mama znajduje wreszcie wolną chwilę, by nauczyć córkę haftować czy robić na drutach szaliki. Dzieci będą pamiętać wasze wspólne eskapady na górskim szlaku, po lasach w poszukiwaniu kwiatu paproci, czy zabawy w odnajdywanie skarbów zatopionych przez piratów na bałtyckiej plaży. Trzeba wam tylko trochę pomysłowości.

Wady

Urlop może okazać się dość męczący - nie nastawiaj się na odrobienie zaległości w śnie - dzieciaki na wakacjach lubią wstawać wcześniej niż normalnie, dlatego że budzi je wschodzące słońce i śpiewające ptaki za oknem. Gdy będziecie chcieli dłużej posiedzieć przy grillu czy ognisku, maluchy mogą poczuć się zmęczone albo rozdrażnione gryzącymi je komarami.

 

Podsumowanie

To, jaką formę wypoczynku wybierzecie, zależy od was. Najlepiej jest w sytuacji, gdy uda się wyjechać we dwoje na kilka dni, by później zabrać dzieci na kolejnych kilka dni. Zalety i wady obu rodzajów wypoczynku równoważą się, jeden nie wyklucza drugiego.

Czytaj też: Jak odpocząć na wakacjach z dzieckiem?

Komentarze